© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Tyrimų organizacijos „Levada Center“ apklausos duomenimis, paskelbtais trečiadienį, Rusijos piliečių noras išvysti protestus yra didžiausias per 23 metus, tačiau noras dalyvauti juose išlieka mažas.

Didelį atotrūkį tarp apklausos rezultatų stipriai įtakoja plačiai paplitę vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti žiaurūs policijos veiksmai prieš taikius protestuotojus, masiškai visoje šalyje išėjusius į gatves su tikslu palaikyti įkalintąjį opozicijos lyderį Aleksejų Navalną. Siekdami sumažinti žmonių baimę dėl laisvės suvaržymų, Navalno šalininkai šį sekmadienį vietoj gatvės protestų surengs rajoninį flashmobą.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Anot „Levada“, 45 % respondentų sakė, jog tikisi išvysti naujus politinius, o 43 % ekonominius protestus – tai didžiausi rodikliai nuo 1998 m.

Tačiau tik 15 % žmonių atsakė norintys dalyvauti politiniuose, o 17 % ekonominiuose protestuose. Skaičiai žymi sumažėjimą bent keturiais procentiniais punktais nuo paskutinės „Levada“ apklausos apie protestus 2020 m. lapkritį.

Aleksejų Navalną palaikantys protestai vieni daugiausiai dėmesio sulaukusių įvykių pastaraisiais metais: 4 iš 5 respondentų teigia, jog aktyviai domisi vykstančiomis demonstracijomis.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Paklausti apie motyvus, 43 % rusų atsakė, kad žmonės į gatves išėjo išreikšti bendrą nepasitenkinimą dėl situacijos valstybėje. Dar 28 % apklaustųjų vadino juos „apmokamais“ protestuotojais, o 25 % teigė, esantys stebėtojai, iš smalsumo susirinkę palaikyti protestuojančius draugus.

Mažiau nei 1 iš 5 respondentų, Navalno sulaikymą po sugrįžimo iš Vokietijos, kur jis sveiko po „Novičiok“ apnuodijimo bei jo žaibiškai paplitusį tyrimo vaizdo įrašą, kuriame pasakojama apie tariamus prezidento Vladimiro Putino rūmus ant Juodosios jūros kranto, įvardijo kaip motyvuojančius faktorius dalyvauti protestuose.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Požiūris į protestuotojus išsiskiria: vyresni, televiziją žiūrintys Rusijos piliečiai jiems nepritaria, o jaunesnioji karta, kurios pagrindinis naujienų šaltinis yra internetas – juos palaiko labiau.

2 iš 5 visų respondentų sakė, jog protestuojančius tautiečius vertina neigiamai, tuo tarpu tik 1 iš 5 juos palaiko. Dar 37 % išreiškė abejingumą.

Levada“ apklausoje dalyvavo 1 616 rusų, kurie yra pilnamečiai ar vyresni. Apklausa atlikto buvo sausio 29 – vasario 2 dienomis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: