„Daktaras Hausas“

FOX – JAV televizija, puikiai pažįstama ir lietuviams. Daug jų kuriamo turinio transliuota lietuviškais televizijos kanalais, o keletas serialų sulaukė tokio pasisekimo, kad savo vietos ir laiko televizorių ekranuose niekam neužleidžia jau ilgiau nei dešimtmetį. Savo veiklą FOX pradėjo 1985-aisiais, ir nuo to laikmečio sukūrė jau ne vieną dešimtį puikių projektų, kuriuose, neretai teigiama, savo karjeros laiptais kopti pradėjo ir ne viena šiandien daugeliui gerai žinoma Holivudo žvaigždė. Nors didžiąją dalį produkcijos sudaro animacinis turinys, daugiausia skirtas suaugusiems, šalia jų kompanijos kūrinių sąraše puikuojasi ir keletas pasaulinio garso serialų. Siūlome susipažinti su geriausių FOX televizijos kūrinių dešimtuku.

10. HOUSE (2004-12) Kultiniu tapęs serialas „Daktaras Hausas“ pradėtas kurti 2004-aisiais ir tęsėsi 8 sezonus, iki pat 2012-ųjų. Jame pasakojama apie daktarą Gregorį Hausą – medicinos genijų, vadovaujantį diagnostikų komandai Prinstono-Pleinsboro ligoninėje. Serialas daugelį žiūrovų žavi būtent dėl savo struktūros – kone kiekviename epizode susiduriama su naujais, būsimais daktaro Hauso pacientais, kuriems pasireiškia neįprasti ir netikėti sindromai. Hauso vadovaujama komanda neretai ištiria atvejus, kurių nepavyksta nustatyti kitiems ligoninės specialistams, ir visai nesvarbu, ar atvejis visai paprastas, ar iš pirmo žvilgsnio – visai neįmanomas. Hausas atsisako ligonių, kurių simptomai jo nedomina – jis orientuojasi į neįprastus atvejus, jo ligoniai serga ligomis, kurios yra realios, tačiau tikrame pasaulyje – beveik išnykusios arba itin retos. Didelės svarbos seriale turi minėtoji diagnostinė komanda, su kuria dirba ir kuriai vadovauja Hausas, mat būtent su kolegų pagalba pavyksta išnarplioti ir sudėtingiausių negalavimų priežastis. Ligoninei vadovauja Liza Kadi, su kuria ekscentriškasis medikas neretai konfliktuoja. Pats serialas neretai lyginamas su kultine Šerloko Holmso istorija, mat jame galima įžvelgti nemažai sąsajų su žymiuoju detektyvu, o ryšių neslepia ir pats serialo kūrėjas.

Ši medicininė drama iškart po premjeros sulaukė kone vien tik teigiamų kritikų atsiliepimų – serialas specialistų ir žiūrovų buvo liaupsinamas už aukštą vaidybos ir scenarijaus lygį, ir sparčiai augino savo gerbėjų auditoriją. Ypač gerų žodžių negailėta pagrindiniam herojui, daktarui Gregoriui Hausui, kurį įkūnijo aktorius Hugh Laurie, už šį savo vaidmenį 2006 m. ir 2007 m. laimėjęs „Auksinius Gaublius“. Greta to, serialas pelnė krūvą kitų apdovanojimų.

9. BEVERLY HILLS, 90210 (1990-2000) Milžiniško populiarumo sulaukusi muilo opera tęsėsi dešimt sezonų, ir buvo transliuojama visą dešimtąjį dešimtmetį – nuo 1990-ųjų iki 2000-ųjų. Net keturiems „Auksinio Gaublio“ apdovanojimams nominuotas serialas pradedamas Walshų šeimos, kurią sudaro Jimas, Cindy, Brandonas ir Brenda, pristatymu. Jie neseniai iš Mineapolio persikėlė į Beverli Hilsą dėl to, kad Jimas buvo paaukštintas pareigose. Pirmojoje serijoje Brandonas ir Brenda pradeda lankyti Vakarų Beverli Hilso vidurinę, kurioje susidraugauja su keletu klasiokų: dėmesio centre mėgstančia būti egocentriškąja Kelly Taylor, nerūpestingu ir daug nežadančiu Steve‘u Sandersu, protinga ir užsivedusia Andrea Zuckerman, itin dora ir kiek pasimetusia Donna Martin, vienišiumi Dylanu ir pora naivių žemesnių klasių moksleivių. Siužetas sukasi būtent aplink jaunuosius Walhsus Brandoną ir Brendą, kurie pradeda daryti didelę įtaką draugų gyvenimuose, priklausomuose nuo turtingų ir privilegijuotų bičiulių.

Nors pirmasis sezonas nesulaukė staigaus pasisekimo, pripažinimą serialui pelnė 1991-ųjų vasarą išleistas „specialus vasaros sezonas“, po kurio pasirodymo žiūrovų gretos augo kaip ant mielių. Serialo žvaigždės tapo paauglių dievaičiais, o pats serialas tapo kone žymiausia paaugliška muilo opera. Nepaisant ištempto dramatiško siužeto, „Beverli Hilse 90210“ paliečiamos jautrios visuomenės temos ir problemos, neišspręstos net ir šiandien, praėjus jau 20 metų. Pavadinime matomi skaičiai – tai vienas iš 5 Beverli Hilse naudojamų pašto kodų. Pernai pasirodė serialo perdirbinys pavadinimu „BH90210“, kurį sudaro 6 serijos.

8. GLEE (2009-15) Muzikinė-draminė amerikiečių komedija buvo transliuojama šešis sezonus. Šiame net 4 „Auksinius Gaublius“ pelniusiame seriale istorija vystosi McKinlio vidurinėje mokykloje Ohajo valstijoje. Įprastas ir ramus mokyklos gyvenimas pasikeičia amžiams, kai ispanų kalbos mokytojas Willas Schuesteris atgaivina mokyklos chorą. Pradėjęs rinkti narius į savo dainuojantį ir šokantį „glee“ klubą, jis suvokia, kad surinkta jaunų idealistų grupelė gali tapti tikra sensacija. Į chorą įstoję jaunuoliai greitai tampa neišskiriamais draugais, kartu kovojančiais su patyčiomis, nelaiminga meile, vienatve ir užgauliojimais. Neilgai trukus naujasis choras įrodo savo vertę pademonstravęs ką sugeba, ir palaikymo šokėjų komandos vadovė Sue, užuodusi konkurenciją, pasiryžta įdėti visas jėgas tam, kad choras būtų sužlugdytas. Choristų būrelis „New Direction“ vis dažniau dalyvauja jiems metamuose kitų chorų iššūkiuose, kuriuose sėkmingai pasirodo. Nepaisant iš aplinkinių patiriamo spaudimo, Willas ir toliau dirba su tarsi šeima tapusiais jaunuoliais, kurie patiria daugybę sunkių išgyvenimų, ir tuo pačiu bando išlaikyti savo griūvančią žalingą santuoką. Serialo siužetas vyksta ir po mokyklos baigimo, supažindinant žiūrovus su keliais, kuriuos pasirinko buvę choro nariai po išleistuvių.

Serialas itin palankiai vertintas kritikų, o įvairiuose epizoduose atliktos dainos išleistos atskirais albumais. Net 754 muzikiniai serialo pasirodymai atnešė komercinę sėkmę – parduota apie 40 milijonų skaitmeninių įrašų kopijų ir daugiau nei 11 milijonų albumų visame pasaulyje. Dešimtys jų atliktų kūrinių pateko į „Billboard“ dainų šimtukus, taip griaudami ilgalaikius rekordus. Serialas pritraukė milijonus gerbėjų visame pasaulyje, o FOX televizija net rengė didžiausių gerbėjų rinkimus.

7. FIREFLY (2002) Po pirmojo sezono nutrauktas ateities vesternas. Šis serialas susilaukė kontroversiškų įvertinimų iš žiūrovų: vieniems jis – netikėtai nutrauktas šedevras, kitiems – susidomėjimo nekeliantis mažo biudžeto serialas. Serialo populiarumui nepadėjo ir neįprastai keistai televizijos eteryje pasirodžiusios serijos – jos buvo rodomos ne iš eilės. Veiksmas vyksta praėjus 500 metų nuo dabarties, neištyrinėtoje galaktikos vietoje. Žmonės privalėjo palikti žemę, nes joje tiesiog buvo per daug žmonių, taip jie atsidūrė šios žvaigždės planetų sistemoje. Žmonės daugelį planetų ir jų mėnulių pavertė panašiais į Žemę, tačiau išorinės žvaigždės sistemos planetos liko nepilnai pritaikytos gyvenimui. Pagrindiniai herojai – jonvabalio klasės kosminio laivo įgula, taip vadinamo dėl savo neįprastos išvaizdos, su kapitonu Nathanu Fillionsu priešakyje. Po pilietinio karo atsidūrę pralaimėjusiųjų pusėje, jie dabar yra priversti gyventi žvaigždės sistemos pakraščiuose esančiose nesvetingose, sausose planetose. Tokios planetos puikiai tinka perteikti vesterno atmosferai. Ši ateitis – toli gražu ne tobula: JAV ir Kinija susijungė į aljansą, kuris padarė įtaką šių dviejų kultūrų susimaišymui. Tokiu būdu pasaulyje lieka tik viena dominuojanti supervalstybė. Pagal serialo autorių niekas šioje ateityje nepasikeitė į gerąją pusę – technologijoms tobulėjant, žmonijoje išlieka tos pačios politinės, etinės ir moralinės problemos. Žiūrovams į akis krito serialo autorių dėmesys detalėms – pavyzdžiui, seriale kosmose niekas neskleidžia garsų.

Nors serialui nebuvo lemta užsitęsti, „Firefly“ frančizė išsiplėtė į kitas medijas – komiksus ir kompiuterinius žaidimus. Beje, nepaisant anksčiau laiko nutrauktos transliacijos, DVD formatu įrašyto serialo pardavimai buvo gana sėkmingi.

6. MARRIED… WITH CHILDREN (1987-1997) Situacijų komedija „Vedęs ir turi vaikų“ – antras pagal ilgumą FOX rodytas serialas, trukęs 11 sezonų, ir viso turįs 262 serijas. Neįtikėtinos sėkmės sulaukusi komedija buvo nominuota 7 „Auksiniams Gaubliams“ ir laimėjo krūvą mažesnės reikšmės apdovanojimų. Gerbėjų ir kritikų itin mėgstamas serialas pasakoja apie komišką Bandžių šeimynėlę, kurios galva – nesėkmingas batų parduotuvėje dirbantis vidutinio amžiaus vyriškis Elas Bandis, gyvenantis gailestį keliantį gyvenimą su savo kone asocialia šeimyna. Žmona Pegė – patraukli, tačiau velniškai tingi ir ne itin nuovoki namų šeimininkė, iki kaulų smegenų įsiėdusi Elui dėl to, kad sau išleidžia ir taip kuklias vyro pajamas. Duktė Kelė – patraukli paauglė, savo grožiu kompensuojanti trūkstamus IQ balus, o sūnus Badas – ne toks gražus, tačiau šiek tiek sumanesnis jaunuolis, įsivaizduojąs, kad itin traukia moteriškosios lyties atstoves. Lyg to būtų negana, Elo kančią pagilina ir kaimynai Marsė su Stivu, kurie po kurio laiko išsiskiria, tačiau ir toliau sėkmingai ėda vargšo Elo nervus. Siužetas sudarytas iš įvairių Elo bandymų susikurti geresnį gyvenimą, bet kiekvienam jų lemta baigtis taip pat – jis visuomet grįžta ten, kur pradėjęs.

Kino klasika laikoma komedija yra tapusi kanonu – nepaisant to, kad buvo transliuota prieš daugiau nei du dešimtmečius, ši komedija puikiai žinoma įvairių kartų atstovams, ir netgi vis dar neretai išvystama lietuvių televizorių ekranuose.

5. FAMILY GUY (1999-2002, 2005 – ) Jeigu pastarųjų dvidešimties metų nepraleidote gyvendami po akmeniu ar bunkeryje, veikiausiai būsite šį bei tą girdėję apie animacinį serialą „Šeimos bičas” (angl. Family Guy). Pavyzdžiui, dauguma fanų žino istoriją apie ankstyvą serialo nutraukimą ir staigų prisikėlimą, staiga išaugus DVD pardavimams ir reitingams Fox nusprendė suteikti šiam šou antrą šansą. Taigi, neverta stebėtis, kad šiandien, esant 19-ai sezonų, šis serialas tampa nereto pokalbio centru – nuo šou pateikiama nemažai kontraversiškų situacijų iki aštuonių pelnytų „Emmy“ apdovanojimų ir neginčijamos įtakos šiandieninei pop kultūrai.

Setho MacFarlane‘o kuriama animacinė situacijų komedija pasakoja apie Grifinų šeimą. Pagrindinis veikėjas – Piteris Grifinas, stambus viduriniosios klasės atstovas, kuriam ne itin sekasi. Be to, jis teigia esąs afroamerikiečių vergų palikuonis. Jo žmona Lois – vaikus pianinu groti mokanti namų šeimininkė. Jų šeimoje – 3 vaikai: vyriausioji Meg – namie ir mokykloje patyčias nuolat dėl savo išvaizdos kenčianti paauglė. Krisas – tipinis paauglys, panašus į savo tėvą jaunystėje. Jauniausias šeimos narys – Stiujis, piktasis kūdikis, siekiantis užkariauti pasaulį ir nužudyti savo mamą. Puikiai žinomas ir šeimos augintinis – kalbantis šuo Brajanas. Jis kalba, turi savo automobilį, vaikšto ant dviejų kojų, turi krūvą priklausomybių, tačiau šeimoje vis tiek užima augintinio vietą. Kartu su Stiuju jiedu yra protingiausi serialo veikėjai. Serialas pasižymi „flashback“ technika – dalis istorijos pasakojama per veikėjų prisiminimus iš praeities.

4. ARRESTED DEVELOPMENT (2003-2006) „Auksinį Gaublį“ ir net 6 „Emmy“ apdovanojimus pelniusi situacijų komedija „Sustabdyta raida“ pradėta kurti 2003 m. ir tęsėsi 3 sezonus, iki 2006-ųjų. Taip nutiko dėl nepakankamo žiūrovų skaičiaus, nepaisant visų teigiamų kino kritikų vertinimų. Tačiau 2011-aisiais „Netflix“ gavo teisę kurti naujus epizodus, kurie pasirodė 2013 m. Kiek vėliau, po penkerių metų, sukurtas ir penktasis serialo sezonas.

Ši situacijų komedija pasakoja apie pašėlusią ir asocialią Bluthų šeimą. Kadaise ši šeimynėlė buvo nekilnojamojo turto verslo aukštumose, tačiau vieną dieną šeimos verslui – „Bluthų Kompanijai“ – bankrutavus, jie suvokia likę be skatiko kišenėje. Visos jų santaupos įšaldytos. Bluthai persikelia gyventi į paskutinį savo likusį turtą – parodomąjį namą, likusį nuo paskutinės namų parodos. Prabangias mašinas dabar pakeitė priminimas apie buvusią šeimos šlovę – laiptai su ratukais, aptarnavę jų buvusį privatų lėktuvą. Šeimos galva George‘as Bluthas dabar – kalėjime, ir mėgaujasi kiekviena čia praleista minute. Jo žmona Liucille ir dukra Lindsay – nevykusios visuomenės narės, nuolat išspiriamos iš įvairių restoranų. Sūnus Basteris – ketvirtą dešimtį įpusėjęs vyras, gyvenantis savo namuose. Jo sūnus George‘as Oscaras Bluthas – magas, pradėjęs kurti judėjimą, skatinantį į magus žvelgti rimtai, tačiau iš jo išmestas, kai pats buvo sugautas sukčiaujantis. Lindsay ištekėjusi už Tobio Funke, buvusio psichiatro, nusprendusio tapti aktoriumi. Vienintelis pilno ir šviesaus proto šeimos narys – Michaelas Bluthas, kartu su savo sūnumi Georgu nenorintys turėti nieko bendro su šeimos verslu. Tačiau viena po kitos susiklostančios nepalankios aplinkybės neleidžia Georgui su tėvu palikti šios ekscentriškosios šeimynėlės.

3. FUTURAMA (1999-2003) Suaugusiems skirtas animacinis serialas, turintis stiprų humorą ir nebijantis pašiepti visuomenėje vyraujančių nuostatų. Seriale labiausiai įsigalėjusi satyra apie kasdienį ateities gyvenimą, kuris yra lyginamas su dabartiniais laikais. Šio serialo autorius – visiems gerai žinomas žmogus animacijos pasaulyje, Mattas Groeningas – žmogus, sukūręs Simpsonus. Kuriant šį animacinį serialą jo pagrindinis tikslas buvo po paika išore paslėpti subtilesnius juokus ir parodyti visuomenėje vyraujančias problemas. Serialas laimėjo 6 „Emmy“ apdovanojimus. Jo pagrindinis herojus – ne pats protingiausias picų išvežiotojas Niujorko mieste Philipas J. Fry’jus. Pristatydamas picą 2000-ųjų metų išvakarėse į kriogeninio užšaldymo laboratoriją, jis netyčia paslysta ir užsišaldo save tūkstančiui metų. Atsibudęs po tūkstantmečio jis ne tik nenusimena, tačiau priešingai, apsidžiaugia galimybe gyventi ateityje. Įsidarbinęs tarpplanetinėje siuntų išvežiojimo kompanijoje, kuri priklauso jo vieninteliam išlikusiam giminaičiui, jis pradeda savo nuotykius. Šiame ateities pasaulyje žmonės, ateiviai ir robotai gyvena taikoje, labiau socialiai išsivysčiusioje visuomenėje nei mūsiškė. Jo geriausias draugas – robotas Benderis, kuris yra varomas alkoholiu, mėgsta lošti azartinius lošimus ir vogti. Nors ir yra pristatomas kaip mokslinės fantastikos komedija, šis animacijos šedevras yra privertęs verkti ne vieną savo jaudinančiomis akimirkomis.

Serialas savo pavadinimą gavo pagal 1939-aisiais Niujorke vykusią pasaulinę mugę, kurioje Normanas Bel Geddesas pateikė projektą, kaip, jo manymu, pasaulis atrodys po dvidešimties metų. Viso pasirodė 7 „Futuramos“ sezonai, o gerbėjai ikoniškuosius serialo veikėjus prisimena itin dažnai.

2. THE X-FILES (1993-2002, 2016) Kaip ir formas keičiantys ateivių prerijų medžiotojai, paranojiškas Kriso Karterio serialas kiekvieną savaitę gali būti vis kitoks. Serialo kintamumas davė rašytojams ir režisieriams šansą išvystyti skirtingus savo stilius – pamačius Kim Maners vardą kūrėjų sąraše, jau žinodavai, jog laukia kažkas ypatingo, o jo rafinuotumas šioms kino vertybėms praskynė kelią į mažuosius ekranus. Tačiau nuoseklus paranormalių reiškinių nagrinėjimas suteikė „X-failams“ tikros mokslinės fantastikos vardą, nesvarbu, kokį kelią serialas pasirinko. Jis privertė norėti tikėti, jog tiesa slypi kažkur anapus. Visi atpažįsta serialo pradžioje grojančią muziką. Pagrindiniai X failų herojai, du federalinio tyrimų biuro agentai – Foksas Malderis, kuris tiki, kad ateiviai egzistuoja, ir Dana Scully – mokslininkė skeptikė, kuri tikrina visus Mulderio pateiktus įrodymus apie ateivius. Toks tandemas puikiai tinka paslaptims, susijusioms su ateiviais, aiškintis, palaikydamas balansą ir verčiantis žiūrovą spėlioti, kokia iš tiesų yra tiesa. Tikintis ateiviais Malderis ir skeptiškoji Skali gali vienu metu artėti prie valdžios sąmokslų atskleidimo, tada atrasti nežemiškas paslaptis ar atsidurti siaubo filme. X failai – tai niekada neištirti prieš tai buvusių agentų darbai. Tačiau Malderiui ir Scully pasiseka išsiaiškinti kelias bylas, o tuo pačiu jie supranta, kad kažkas, kas nenori, jog šios paslaptys būtų atskleistos, veikia prieš juos. Dėl šios priežasties abu agentai pradeda pasitikėti tik vienas kitu, o ilgainiui šis pasitikėjimas perauga ir į romantinius ryšius. Serialas be mokslinės fantastikos žanro yra priskiriamas ir siaubo bei paslapčių žanrams. Turbūt ne vienas žmogus turėjo bemiegę naktį ar įgijo naują fobiją pažiūrėjęs kurią nors seriją. Taigi, jei jus lengva išgąsdinti, patartina žiūrėti šį serialą šviesiu paros metu. Tai labai įtraukiantis serialas, verčiantis susimąstyti, ar tikrai mes esame vieni šioje visatoje.

Net 11 sezonų turįs serialas 2016-aisiais grįžo po 14 metų pertraukos, o per visą savo gyvavimo laikotarpį pelnė 5 „Auksinius Gaublius“ ir beveik 100 kitų apdovanojimų.

1. THE SIMPSONS (1989 – ) „Simpsonus“ drąsiai galima laikyti viena ikoniškiausių šeimų visoje kino ir animacijos istorijoje. Galite juos mėgti ar jų neapkęsti, tačiau būtų sunku rasti žmogų, kuris nebūtų girdėjęs apie šį klasika tapusį animacinį serialą. Pradėti transliuoti 1989-aisiais, „Simpsonai“ yra ilgiausiai besitęsianti amerikiečių situacijų komedija ir ilgiausiai transliuojamas animacinis JAV serialas apskritai. Šiandien jau yra sukurtas ir išleistas net 31 šio serialo sezonas. Simpsonų šeima turi savo žvaigždę Holivudo šlovės alėjoje, o serialas yra laimėjęs net 27 „Emmy“ bei 30 „Annie“ ir Peabody“ apdovanojimų, jau nė nekalbant apie šimtus kitų nominacijų. „Simpsonai“ padarė įtakos daugeliui kitų suaugusiesiems skirtų animacinių situacijų komedijų kūrimui, o patys savaime yra tapę tikra legenda.

Seriale pasakojama apie Simpsonų šeimą, gyvenančią pramanytame vidurio JAV mieste Springfilde. Tėvas Houmeris dirba saugos inspektoriumi atominėje elektrinėje ir yra vedęs Mardžę, tipinę namų šeimininkę ir motiną. Jie augina tris vaikus: dešimtmetį padaužą Bartą, ne pagal metus subrendusią aštuonmetę aktyvistę Lizą ir kūdikį Megę. Taip pat šeimoje gyvena ir augintiniai: šuo Kalėdų Senelio Padėjėjas ir katinas Sniegutis II. Pagrindinius veikėjus supa krūva kitų įdomių herojų, gyvenančių Springfilde. Antraplaniai veikėjai puikiai papildo šeimos gyvenimą ir kartais tampa net pagrindiniais herojais. Visų personažų charakteriai – stiprūs ir skirtingi, seriale dažnai atvaizduojami realūs žymūs asmenys ir įvykiai. „Simpsonuose“ gvildenamos opios socialinės problemos, serialo kūrėjai nevengia aštriai pasisakyti daug diskusijų keliančiomis temomis. Pastaruoju metu neretai pasigirsta kalbos apie esą pranašišką siužetą – ne viena animaciniame seriale matyta scena iš tikrųjų įvyko realiame pasaulyje praėjus keletui metų nuo „išpranašavimo“ filmuke.

Taip pat skaitykite: 10 komiksais paremtų serialų, nuo kurių neįmanoma atsiplėšti

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: