Kadras iš k.f. "Diena po rytojaus"

Uraganas “Sandy” Niujorką pirmadienį pavertė stichinės nelaimės zona, kur į Manhataną plūdo rekordinės potvynio bangos vandenys, kurių srautai gatvėse nešė automobilius, nutraukė elektros tiekimą ir užliejo metropoliteno tunelius.

Dangoraižis “Empire State Building” Manhatane išliko kaip nykus švyturys tarp 250 tūkst. be elektros likusių namų, o pareigūnai patvirtino, kad Kvinso rajone griūvantis medis užmušė 30 metų vyrą.

Rytė upė Riveris ir Hadsonas užpylė metropoliteno ir kelių tunelius; jūros vanduo taip pat užliejo Baterijos parką Žemutinio Manhatano papėdėje. Vanduo vis kyla, o liūtys nerodo jokių silpnėjimo ženklų.

“Žemutinį Manhataną semia jūros vanduo. Aš neperdedu. Jūros vanduo plūsta į Baterijos tunelį”, – sakė Niujorko valstijos administracijos pareigūnas Howardas Glaseris (Hovardas Gleizeris).

Baterijos tunelis yra kelyje, jungiančiame pietinį Manhatano – Niujorko finansų centro – pakraštį su Long Ailendu, ir eina po Rytų upe.

Vietos elektros tiekimo kompanija “Con Edison” pranešė, jog vien Manhatane be elektros liko 250 tūkst. vartotojų.

Be kylančio Rytų upės ir Hadsono vandens, miestą niokoja “uraganinės jėgos vėjo gūsiai”, kurių greitis siekia 145 km per val., pranešė Nacionalinė meteorologijos tarnyba.

Vakare potvynio bangai pasiekus maksimumą, jos aukštis buvo rekordinis – 4,2 metro. Prieš tai, kai uraganas “Sandy” pasiekė pakrantę, meteorologai perspėjo, kad didesnė nei 3,3 m banga gali sukelti katastrofišką potvynį.

Keliose Manhatano gatvėse matėsi vandens srautų nešami automobiliai, sugriuvo vieno šešių aukštų pastato fasadas.

Transliuotojas WNBC pranešė, kad kai kurie namai Staten Ailande yra “užlieti iki pat mansardų”, o Niujorko policijos departamentas ieškojo valčių gelbėjimo darbams čia ir Bruklino Konio saloje.

Brukline vanduo užliejo automobilius, o stiprūs vėjo gūsiai ant vieno Manhatano dangoraižio užvertė kraną. Jo strėlę vėjo gūsiai blaškė virš gatvių netoli Centrinio parko. Dėl krano keliamo pavojaus policija ir ugniagesiai evakavo žmones.

Dujų ir vandens vamzdžiai gatvių lygyje buvo užsukti, miesto inžinieriai ir ugniagesių departamento ekspertai lipo į tą 306 m aukščio pastatą įvertinti pavojaus.

Uragano jėgą įspūdingai pademonstravimo ir nuplėštas trijų aukštų pastato Čelsio rajone fasadas. Apie sužeistus žmones pranešimų nebuvo ir iš čia.

Dešimtys tūkstančių žmonių nepaisė Niujorko mero Michaelo Bloombergo (Maiklo Blumbergo) nurodymų išvykti iš rajonų, kuriems gresia pavojus.

“Jeigu vanduo plūsta į jūsų namus, eikite į aukščiausią vietą”, – patarė M.Bloombergas piliečiams per paskubomis surengtą spaudos konferenciją.

“Padėtis vis dar labai pavojinga ir nuo šiol iki pat to laiko, kai audra bus visiškai praėjusi, tiesiog turite glaustis kokioje nors vietoje. Jums reikia likti ten, kur esate. Leiskite man tai pakartoti. Turite likti ten, kur esate”, – pabrėžė jis.

Anksčiau Niujorko, didžiausio Amerikos miesto, kuriam audra smogė visa savo jėga, vadovai uždarė metropoliteną ir beveik visus tunelius bei tiltus, kuriais vyksta eismas iš Manhatano ir į jį.

Volstritas buvo uždarytas pirmą kartą po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų, visas miestas beveik paralyžiuotas. Policija su garsiakalbiais ir specialiais autobusais nuvyko į kelis rajonus įtikinėti žmonių evakuotis.

Niujorko valstija taip pat iškvietė daugiau kaip 2,1 tūkst. Nacionalinės gvardijos narių sekmadienį ir pirmadienį patruliuoti pavojinguose rajonuose.

Valdžia paskelbė privalomąją evakuaciją 375-iems tūkst. gyventojų, bet dauguma jų nusprendė niekur nevažiuoti.

Sutemus M.Bloombergas perspėjo, kad jau gali būti per vėlu kur nors važiuoti.

Manhatano gatvėse policijos automobiliai, kuriais buvo blokuojamos gatvės, palaipsniui, kylant potvynio bangai, buvo atitrauktos.

Mokyklos ir turistiniai objektai, tokie kaip “Empire State Building”, buvo uždaryti ir taip pat nedirbs antradienį. Gatvėse retai kada pasirodo koks automobilis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: