Pexels.com archyvo nuotr.

Podkastas (arba tinklalaidė) – garso ar garso ir vaizdo turinys periodiškai publikuojamas internete. Tai gali būti tiek televizijos ar radijo laidos, publikuotos ir klausytinos internete, tiek turinys, kurį gali rasti tik tinkle. Podkasto terminas gimė sujungus iPod (Apple grotuvas) ir broadcast (lietuviškai – transliuoti).

Žemiau trumpai apžvelgiu dešimt man pačiam įdomių ir ne visiems žinomų lietuviškų podkastų. Podkastų temos ir stiliai skirtingi, tad skanaus renkantis ir testuojant.

Greito gyvenimo lėti pokalbiai [dialogai, gylis, vidinės paieškos]

Dažnai pagauname save skubančius, lekiančius, nebegebančius sustoti, įsiklausyti, įsimąstyti ir nurimti. Iš skubotumo nebejaučiame gyvenimo skonio, nesimėgaujame esamuoju laiku. Šnekindama ir intelektualiai provokuodama pašnekovus, būtent tą ir bando pataisyti Urtė Karalaitė savo podkaste.

Greito gyvenimo lėtuose pokalbiuose nebijoma gilesnių temų. Temų, liečiančių mokslą, filosofiją, medijas, kūrybą, marketingą, žurnalistiką, socialinius santykius. Urtė nedangsto intelektinių proveržių ar kartais vos pajuntamo elitizmo. O noras įlįsti giliai į aptariamo klausimo pašaknis, tuo pačiu visgi neperspaudžiant pašnekovo, negali nežavėti. Podkastas trykšta noru sužinoti, išsiaiškinti ir paaiškinti.

Klausydami Urtės podkasto tiek atgaivinsime klikbeito suluošintas jusles, tiek nuimsime galvoje kabančius voratinklius. Atsakymų į sudėtingus klausimus podkaste ieškoma ne išorėje, o viduje.

Armėno radijas [socialinė kritika, pokalbiai, kokybiškos patyčios]

Armėnų radijo klausia:

– Kuo Eifelio bokštas panašus į moters koją?

Armėnų radijas atsako:

– Kuo aukščiau nuo žemės, tuo labiau gniaužia kvapą.

Tai buvo vienas iš daugybės „Armėnų radijo klausia“ tipo anekdotų, populiarių keletą dešimtmečių atgal, kai anekdotų žanras dar nebuvo patryptas stand–up komedijos atstovų, iš esmės tęsiančių tą pačią anekdotų kultūrą, tik trečią asmenį pakeitus į pirmą.

Vis tik Armėno radijo podkastas nėra oazė išsiilgusiems senų gerų anekdotų. Tai veikiau vieta, kurioje tie visuomenėje vykstantys anekdotai aptariami, dekonstruojami, galiausiai – negailestingai, intelektualiai ir pelnytai pašiepiami. Nagrinėjamų temų spektras neapsiriboja nūdienos aktualijomis: grįžtama į 2008–uosius, į 90–uosius, į kitus charakteringus Lietuvos ir pasaulio laikotarpius. Itin gardūs epizodai, kai armėnas pasikviečia pokalbiui svečią (paprastai panašų universalą-renesansietį kaip ir pats vedėjas). Belieka užsidėti ausines ir mėgautis dviejų valandų akustiniais perlais.

Marius Sukesian (tinklalaidės autorius) – pats pusiau armėnas. Iš čia ir pavadinimas. Klausydami Mariaus podkasto, gausime progą į pasaulį pažvelgti kitu kampu, nesuformuotu delfi, cnn ar apie viską pasaulyje žinančio draugo Staskos. Pagilinsime ekonomikos, politikos, istorijos, filosofijos ir kitų mokslų bei nemokslų žinias.

Ai, viskas gerai… [psichologija, tylios problemos, psichinė sveikata]

Psichologinės problemos ilgą laiką nepastebimai stovėjo kažkur giliai užribyje. Su jomis ne tik nebuvo norima dirbti, bet net ir stipriai privengiama bet kokio kontakto. Taigi natūralu, kad pasikeitus laikams, žmonėms tapus atviresniems ir mažiau bijantiems ieškoti pagalbos, diskusijos apie psichinę mūsų visų sveikatą persikėlė ir internetan.

Ai, viskas gerai jau vien savo pavadinimu labai gerai atspindi tą vis dar pilnai iš mados neišėjusį norą dangstyti problemas, užgniaužti savyje kylantį nerimą, viską paslepiant po dailia, bet liūdnoka šypsena. Podkaste paprastai dalyvauja bent trys–keturi asmenys, tarp jų dažniausiai ir grandas psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis. Nagrinėjamas nerimas, depresija, kalbama apie psichoterapijos kryptis ir problemų sprendimo būdus.

Klausydami Ai, viskas gerai podkasto išmoksime geriau įsiklausyti į save ir į kitą, o, sumojus, kad būtų neprošal, nesidrovėsim kreiptis į profesionalus.

Proto industrija [verslas, ekonomika, eurai] – formaliai gal ir ne podkastas, bet projektas gimė ir transliuojamas – internete

Pramonė, paslaugos, darbuotojai ir darbdaviai bei visus juos apjungiantys eurai. Tai turbūt kokybiškiausia, į koučingo ir lyderystės lankas nenukrypusi lietuviška internetinė laida apie šalies verslą.

Tinklalaidės autorius Erikas lankosi įvairiose Lietuvos įmonėse (nuo tradicinių gamyklų iki įmonių, neturinčių ofiso). Ekskursijų metu aiškinama, kaip įmonė kuria ir monetizuoja produktą, per daug nesislepiama po lapais ir papasakojama, su kokiais iššūkiais susiduriama, kokiomis apsukomis veikia įstaiga. 2/3 lankomų organizacijų būna tikrai įdomios ir novatoriškos (kartais net reikia pasukti galvą, kur čia tas euras gimsta), likęs trečdalis skiriamas arba seniesiems grandams, arba, panašu, verslo reklamai.

Klausydami begaline smalsa spinduliuojančios Eriko laidos praplėsime žinias apie šalies verslo tendencijas, susipažinsime su visai greta mūsų aukštą pridėtinę vertę kuriančiom organizacijom, o gal net vieną dieną tapsime jų dalimi.

Sekmadienio varieté su Laurynu Šedvydžiu [politika, istorija, vėlyvojo kapitalizmo analizė]

Sekmadienio varieté – tai istoriko, politiko Lauryno Šedvydžio 2019 m. pabaigoje pradėtas transliuoti podkastas apie esamą politinį vyksmą, kapitalizmo išdaigas ir istorijos dekadansus.

Remdamasis perskaityta literatūra ir savomis įžvalgomis Laurynas analizuoja politinius procesus, prisimena netolimą istoriją ir kokią įtaką ji padarė dabarčiai, bei visa tai daro nesivaikydamas pigių generinių atsakymų. Tai vienas sofistikuotesnių lietuviškų podkastų, taigi savo nedėkinga šiems nesusikoncentravimo laikams natūra apriboja ir potencialių klausytojų gretas.

Lauryno podkasto nepaklausysi tik kaip fono. Tiksliau, paklausyti – tai galima, bet, deja, nieko neįsiminsi. Šiai tinklalaidei kaip gerai knygai reikia skirti visą save ir tik spėti siurbti mestą informaciją. Sekmadienio varieté su Laurynu Šedvydžiu puikiai tiks išsiilgusiems intelektinių iššūkių, politinės ne delfi lygio analizės, galiausiai požiūrio, paremto šaltiniais.

p. s. labai smagiai įrašo pradžioje ir pabaigoje suskamba lietuviško punko kūrinija.

Nyla [modernybė, pokalbiai, socialumas]

Nyla – tai žurnalistų kolektyvo Nanook pokdastas. Žurnalistikos ir medijų profesionalai (Berta TIlmantaitė, Karolis Vyšniauskas, Artūras Morozovas ir kiti) šneka bent daliai mūsų aktualiomis temomis, kurias apvienija solidarumas, neapykantos aplinkoje mažinimas ir kiti gražūs (kairieji) dalykai. Orientuojamasi į labiau išsilavinusią ar jaunesnę auditoriją.

Kalbama įvairiomis temomis: nuo istorijos iki dabartinių socialinių problemų ar šiuolaikinio žmogaus identiteto paieškų. Podkaste galima rasti laidų trimis kalbomis (lietuvių, anglų, rusų).

Klausydami Nyla podkasto išgirsime klausimus, kuriuos bent jau galvoje buvome uždavę ir patys. Empatiški Karolio Vyšniausko ir komandos pašnekesiai bei diskusijos galgi duos ir vieną kitą atsakymą.

Ko tyli istorikai? [istorija, VU, tautos aktualijos]

Ko tyli istorikai – retorinį klausimą esame išgirdęs ne vienas. Podkaste tokiu pačiu pavadinimu du Vilniaus universiteto istorikai (Marius Ėmužis ir Antanas Terleckas) bando sugriauti istorikų, kaip neveiksnių, visuomenėje vykstančius reiškinius vengiančių komentuoti, statistų įvaizdį. Tylą į žodį iškeitę istorikai kelia senas ar dar pūliuojančias Lietuvos istorijos temas ir kartu su pakviestais pašnekovais nebijo peržvelgti priimtos nuomonės tvirtumo.

Žavi podkasto paprastumas, nebijojimas kalbėti iš pirmo žvilgsnio nuobodžiom ar jau išskalbtom temom. Podkasto forma grąžina klausytoją į auditorijos suolą, taigi jeigu juntamas fetišas ar nostalgija universitetui – kodėl gi neįsijungus šios jaukios tinklalaidės.

Klausydami Mariaus ir Antano podkasto ne tik pakartosime XX a. Lietuvos istorijos kursą, bet ir galėsime į nusistovėjusias tiesa pažiūrėta kitokiu, nuodugnesniu ir kvestionuojančiu žvilgsniu.

Lamų slėnis [pašnekesiai, smalsumas, nuoširdumas]

Turbūt daugelis esame girdėję ar vartę savo laiku revoliucinį Lamų slėnio žurnalą. To paties kolektyvo kuriamas podkastas išsiskiria nuoširdžiais pokalbiais, itin smalsiu, tiksliu ir išradingu priėjimu prie dalykų, apie kuriuos anksčiau susimąstydavai tik paviršiumi.

Eligijus Ramanauskas nuspalvina savo podkastą smalsumo, miežto su nuoširdumu ir proceso analize, spalva. Kviečiami nestandartiniai pašnekovai, šnekama kartais ir apie standartinius dalykus, bet jie išplečiami tiek į plotį, tiek į gylį.

Klausydami Lamų slėnis podkasto turėsime progą išgirsti itin švarų ir gerai kuruojamą, vietoje vystomą pokalbį.

Medeinos Andriulienės podkastas [vaikai, edukacija, šeimos psichologija]

Liudvikas Andriulis viesulu įsiveržė į Lietuvos socialinių tinklų vandenis gal prieš trejus metus. Su tam tikru atsilikimu, bet užtikrintai į priekį iriasi ir pastarojo žmonos podkastas.

Sakyčiau, kad geras tas podkastas, kuris savo temomis net ir nepatekdamas į konkretaus klausytojo prioritetinių sąrašą, sugeba jį prie savęs išlaikyti, įtraukia. Panašų projektą, kurio klauso, ko gero, ne vien tik moterys, vysto ir Medeina. Dažnai palaikau kompaniją klausant jos tinklalaidės, ir labai ausų dangstyti netenka. Pavyzdžiui, įdomu buvo paklausyti apie vaikų stovyklas Jungtinėse Valstijose ar apie gimdymą karantino metu.

Klausydami Medeinos Andriulienės podkasto suprasime, kad kalbėti ir sudominti galima visomis temomis.

Sultys [seksas, kūnas, santykiai]

Kai šis podkastas ir visas nebegeda.lt projektas startavo, negalvojau, kad jis šiais laikais dar gali būti reikalingas. Pasirodo, greičiausiai būsiu suklydęs. Ir ne vien dėl to, kad prie projekto sėkmės prisidėjo sumaniai inkorporuota žaisliukų parduotuvė.

Sulčių podkastas siūlo iš esmės dviejų lygių turinį: seksualinį ir emocinį. Aišku, dažnai jie tarpusavyje susimaišo, ir sunku atsirinkti, kas kur ir kokios čia priklausomybės. Tarkime istorija apie eskortą vs. analinis seksas: tabu ar nuostabu. Dvi skirtingos laidos, bet, nors jų neklausiau, spėčiau, kad tiesa bus rasta kažkur tarp kūno ir herojų santykio su juo, kodėl, kada ir kaip tas vienoks ar kitoks santykis susiformavo.

Klausydami Sulčių podkasto ne tik pagerinsime lovos reikalus, bet ir atliksime nedidelę psichoterapiją kartu su laidos herojais bei jų išpažintimis.

Taip pat skaitykite: 10 išskirtinių lietuviškų knygų vasaros skaitiniams

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: