Serialo "Tamangai" kadras

„Tamangai” – tai Keistuolių teatro aktorių pastatytas vaidybinis serialas, kuriame susijungia pagoniškos tradicijos kartu su Smetoniškos Lietuvos gangsterių gyvenimo subtilybėmis.

Lietuviškumu alsuojantis, 1995 metais sukurtas penkių dalių istorinis, nuotykinis bei mitinis televizijos detektyvas, kuris buvo pastatytas remiantis Vytauto Misevičiaus romanu „Paskendęs uostas“, iš pažiūros gali pasirodyti, kaip nuobodus, tautiškumu persmelktas serialas. Tačiau vertėtų neapsigauti, kadangi jau antroje serijoje į visą šią žanrų gausybę įsilieja komedija, kuri pavergia kiekvieno žiūrovo širdį ir priverčia garsiai nusijuokti.

Siužetas

„Niekas nežino kaip radosi dievo Pokliaus sutvertas gintaro akmuo ir kada jis pradėjo savo kruviną kelionę per žemę. Nešdamas nelaimes, pyktį ir pražūtį. Vien tik baimė mini jo vardą. Pokliaus akmuo. Niekas neatmena kieno ranka pirmoji palietė prakeiktąjį akmenį ir kaip atsirado pirmosios klajojančios sielos nepaisančios laiko ir erdvės ribų“. Taip kiekvienos serijos pradžioje mums dusliu balsu baugiai primena paslaptingas balsas.

Serialo “Tamangai” kadras

Pagrindiniai filmo veikėjai keliauja po įvairius istorinius laikotarpius. Viskas prasideda prie aukuro, dar penkioliktame amžiuje, kai Žemaitija vis dar buvo pagoniškas kraštas.  Vis dėlto pagrindinis veiksmas vyksta 1939 metais, Kaune, kuris tuo metu buvo paskelbtas laikinąja sostine. Dvi priešiškai nusiteikę gangsterių grupuotės nuolatos bando vieni kitų kantrybę, o visą situaciją dar labiau paaštrina faktas, jog abiejų gaujų vadai yra įsimylėję tą pačią, grožių ir paslaptingumu pasižyminčią, teatro dainininkę. Į šią sumaištį, be kita ko, įsipainioja ir Pokliaus akmens paieškos, kuris tampa pagrindiniu visų nelaimių kaltininku, kadangi kiekvienas jį palietęs tampa piktąja vėle – Tamangu. Karts nuo karto sugrįžtant į Kęstučio valdymo laikus, parodoma Pokliaus akmens kelionė ir jo daroma žala, kuri tęsiasi iki šiol. Visas šis „šokinėjimas“ laike vyksta nebe reikalo, kadangi vėliau suradus akmenį, skaisčiajai mergelei Birutei, iš praeities, yra atskleidžiamas būdas, kaip šias nelaimes nutraukti.

Serialo “Tamangai” kadras

Veikėjai

Serialas „Tamangai“, tarp šiuolaikinių populiariosios kultūros masinių produktų, yra tikrų tikriausia atgaiva sielai. Vien tai, kad scenarijaus autoriai yra Aidas Giniotis ir Andrius Kaniava, Keistuolių teatro aktoriai, mums atskleidžia, jog sulauksime taisyklių nepaisymo, daug humoro bei puikios muzikos. Tačiau „keistuoliškumu“ persmelkto scenarijaus jiems neužteko. Mūsų akių ir ausų džiaugsmui, nusprendė pasitelkti visą teatro sunkiąją artileriją. Tokias gerai žinomas Keistuolių teatro puošmenas kaip: Adriją Čepaitę, Darių Auželį, Iloną Balsytę, Kęstutį Jakštą ir kitus. Profesionalumas ir meilė savo darbui bei tarpusavio susikalbėjimas idealiai atsiskleidė nuo pirmos iki paskutinės scenos. Pagaliau jų užduotis tikrai buvo nelengva, kadangi teko įsikūnyti ne tik į tarpukario herojų amplua, tačiau taip pat perprasti ir kunigaikščių laikų žmones. Galų gale kiekvienas, net ir atrodytų, smulkus personažas palaipsniui kito, atsiskleisdamas vis kitomis spalvomis, kurios kartais netgi šokiruodavo savo netikėtumu. Dėl šios priežasties geriau nesileisti į detalius personažų aprašymus tam, kad išliktų intriga ir kiekvienas žiūrovas personažuose pastebėtų kažką kito nei visi kiti.

Serialo “Tamangai” kadras

Serialo elementai

Suprantama, kodėl šis serialas buvo priskirtas Lietuvos aukso fondui. Kūrėjai pasistengė, jog jis žiūrovą kultūrine prasme praturtintų, primintų jam apie tokias šventes kaip Joninės. Vaizdų, kuriuose atsispindi šios senovės tradicijos, jame netrūksta. Galima išvysti degančius laužus per kuriuos įsilinksminęs jaunimas nepabijo šokinėti, laukinių gėlių vainikus, tautiškais drabužiais pasipuošusią liaudį – apgalvota kiekviena detalė, tačiau visa tai atrodo kiek neįprastai, kadangi viskas pateikiama per detektyvinį žanrą.

Seriale lietuviškumą dar labiau pabrėžia skambanti muzika. Ji gražiai suderinta su matomomis epochomis bei suteikianti scenoms daugiau jausmingumo. Čia galima išgirsti nuo mįslingai skambančių lietuviškų instrumentų iki tokių gerai pažįstamų muzikos kūrinių kaip „Į tave“. Galbūt garso montažas galėtų būti tikslesnis. Kartais garsas nuo vaizdo atsilieka, tačiau tai gali būti tiesiog juostos perrašinėjimo klaida.

Operatorius savo darbą atliko nepriekaištingai. Preciziškai pasirinkti filmavimo kampai, susikoncentravimas į kiekvienos scenos svarbiausias detales – vaizdai tiesiog nepakartojami. Tiesą pasakius, lieki be žado vos pamačius, kaip žaidžiama su šviesa.

Kita vertus, specialieji efektai bei dirbtinis kraujas šiandieniniame kontekste atrodo juokingai. Vaizdą būtų galimą prilyginti iš žurnalo iškirpto automobilio modelio numetimu nuo skardžio ar drabužių pataškymu raudonu guašu. Tačiau žinant, jog serialas buvo nufilmuotas be rėmėjų pagalbos, o tiesiog iš aktorių teatre uždirbtų pinigų, negalima nieko daugiau norėti.

Serialo “Tamangai” kadras

Verdiktas 9/10

„Tamangai“ – tai vienas geriausių visų laikų lietuviškų serialų. Puiki aktorių vaidyba, įdomus ir gana netikėtas scenarijus, nuostabūs vizualiniai sprendimai, neleis atitraukti akių nuo ekrano, o lietuviškai-smetoniški veikėjų pasisakymai papildys kiekvieną papildoma vitamino C doze. Perspėjimas: išsiilgusiems lietuviškų cepelinų, žiūrėti nepatartina.

Tamangai I dalis

Tamangai II dalis

Tamangai III dalis

Tamangai IV dalis

Tamangai V dalis

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: