Vicente Villamón / Flickr Creative Commons

Muziejų ir galerijų lankymas yra itin populiarus tarp keliauti mėgstančių turistų. Kiekvienos šalies galerijose ir muziejuose galime sužinoti labai daug apie šalies individualią ir skirtingą kultūrą, papročius, šalies istoriją, susipažinti su populiariausias menininkais ir visame pasaulyje žinomais darbais. Tačiau, visgi reikia žinoti kokius muziejus ir galerijas verta aplankyti, ką įdomaus ir nežinomo dar galime atrasti. Pagal „Global Attractions“ pateiktą 2018 metų statistiką, supažindinsime jus su lankomiausiais ir populiariausiais muziejais bei galerijomis visame pasaulyje.

„Zhejiang Museum“ Kinija

Hangzhou mieste, rytų Kinijoje 1929 metais buvo įkurtas „Zhejiang“ provincijos muziejus. Tai vienas seniausių Kinijos muziejų, turintis daugiau nei 100,000 eksponatų. Tai pirmos klasės nacionalinis muziejus, kurį sukūrė centrinė ir vietos valdžia, siekiant supažindinti turistus su Kinijos menu bei išsaugoti savo šalies tradicijų ir kultūros paveldą. „Zhejiang“ provincijoje gamtos kraštovaizdžio net 70 procentų užima kalvos. Rytų pusėje yra „Zhejiang Vakarų Ežero Galerija“, kuri daugiausiai eksponuoja ypatingas meno parodas. Taip pat galime pamatyti elegantiškus pastatus, kurie buvo praplėsti tarp kalvų ir ežero. Hangdžou miestas laikomas arbatos sostine, o šio miesto apylinkėse auginama „Longjing“ arbata ir jos plantacijos žinomos visame pasaulyje, todėl lankydami muziejų, galime daug sužinoti ir apie populiarias arbatos plantacijas bei arbatos gamybą. Lankydami šią vietą susipažinsime ir pajausime tikrą Kinišką kultūrinę dvasią.

„Ermitažo muziejus“ Rusija

Sankt Peterburge, Rusijoje yra įsikūręs vienas didžiausių ir seniausių meno ir kultūros muziejų pasaulyje. Muziejus įkurtas Jekaterinos II 1764 metais, o visuomenei atvertas nuo 1852 metų. „Ermitaže“ yra daugiau kaip 350 salių ir apie 60 000 eksponatų. Jo archyvuose yra 3 milijonai įvairių objektų. Šis muziejus yra laikomas vienas vertingiausių pasaulio muziejų ir yra „UNESCO“ Pasaulio kultūros vertybių sąraše. Norint aplankyti visą muziejų ir pamatyti visus eksponatus – mums prireiktų ne vienos dienos. „Ermitažas“ išsidėstęs per 10 pastatų, iš kurių net 7 yra 18-19 amžiaus Rusijos kultūros paminklai. Muziejuje yra archeologinių eksponatų ir 750 000 radinių, kurie formuoja ir saugo Europos klasikinį meną. Muziejuje galime rasti žymiausių olandų ir prancūzų dailininkų Rembranto, Rubenso ir kitų dailininkų paveikslų. Eksponuojama daugybė graikų ir romėnų skulptūrų. Taip pat daugybė ginklų ir Vaza, kurią Rusijos menininkai kūrė apie 14 metų, o jos svoris siekia iki 19 tonų. Pirmajame Žiemos rūmų vakarinio sparno aukšte yra eksponuojami priešistoriniai Kaukazo kultūros ir meno artefaktai. Šie radiniai yra datuojami nuo Paleolito iki Geležies amžiaus ir buvo atkasti dabartinės Rusijos bei buvusių Rusijos imperijos ir Sovietų Sąjungos teritorijose. Tik dalis trečiojo Žiemos rūmų aukšto yra atvira lankytojams. Čia, pietrytiniame kampe, yra eksponuojami prancūzų klasicizmo, impresionizmo ir postimpresionizmo menininkų (Renuaro, Klodo Monė, Van Gogo ir Gogeno) darbai. Modernusis menas yra pristatomas pietinėse trečiojo aukšto salėse. Jose eksponuojami Matiso, Dereno ir kitų fovistų, Pikaso, Malevičiaus, Kandinskio, Džiakomo Mancu, Džiordžio Morandi ir Rokvelo Kento šedevrai. 1991-aisiais iššaiškėjo, jog kai kurie Ermitažo paveikslai 1945 metais Raudonosios armijos buvo nelegaliai išgabenti į Vokietiją. Muziejus 2006-ųjų liepą paskelbė, jog iš viso 221 nedidelis daiktas (papuošalai, stačiatikių ikonos, sidabro ir brangūs glazūruoti dirbiniai) buvo pavogti. Šių meno pavogtų brangenybių vertė galėjo siekti apie 543 000 dolerių, tačiau tais pačiais metais kai kurios vogtos meno vertybės buvo atgautos.

„Kinijos mokto ir technologijos muziejus“ Kinija

Kinijos mokslo ir technologijos muziejus įkurtas 1988 metais, Kinijos sostinėje Pekine. Tai vienintelis išsamus technologijų ir mokslo muziejus, nacionaliniu lygmeniu. Muziejus sudarytas iš dviejų padalinių. Muziejus supažindina su senovės Kinijos technologijomis, tarp kurių galime rasti senovinius astronominius prietaisus bei kompasus. Taip pat galime rasti šiuolaikinių technologijų eksponatų. Vienas populiariausių ir daugiausiai dėmesio sulaukiančių eksponatų – didžiulis Visatos modelis. Taip pat gausu eksponatų, kurie paaiškina ir pademonstruoja šiuolaikines technologijų teorijas. Čia galima pamatyti ir įdomius filmus apie technologijas. Per 2018 metus muziejų aplankė 4,4 milijonai lankytojų.

„National Gallery of Art“ JAV

Vašingtono „Nacionalinė dailės galerija“ – meno muziejus JAV sostinėje. Galerijoje saugoma plati Europos ir Amerikos paveikslų, skulptūros, dekoratyviosios dailės ir grafikos kūrinių kolekcija. Ypač turtingi italų renesanso, olandų ir ispanų baroko, prancūzų rokoko rinkiniai. Galerijoje vyksta meno parodos, rytiniame pakraštyje galime aplankyti skulptūrų parką. Vašingtono nacionalinė dailės galerija buvo įkurta 1937 m. finansininkui ir filantropui, buvusiam JAV iždo sekretoriui Andrew W. Mellon, dovanojus valstybei savo dailės kūrinių kolekciją bei didelę pinigų sumą muziejaus statyboms. Galerijoje saugomi apie 141 000 objektų, jos lankymas nemokamas. 2013 m. Vašingtono nacionalinė dailės galerija, su daugiau nei 4 mln. lankytojų per metus, buvo 8-as lankomiausias pasaulio meno muziejus.

„National Museum of Natural History“ JAV

Ketvirtas lankomiausias muziejus pasaulyje taip pat yra įsikūręs JAV, Vašingtone. „Nacionalinis gamtos istorijos“ muziejus atidarytas 364 dienas per metus ir jį galima aplankyti nemokamai. Muziejaus kolekcijose yra daugiau kaip 126 milijonai augalų, gyvūnų, fosilijų, mineralų, uolienų, meteoritų, žmonių palaikų ir žmonių kultūrinių artefaktų. Čia taip pat gyvena apie 185 profesionalūs gamtos istorijos mokslininkai – didžiausia mokslininkų grupė, kuri tiria gamtos ir kultūros istoriją visame pasaulyje. Muziejuje galime pamatyti 94 pėdų mėlynąjį banginį ir milžiniškus „Tyrannosaurus Rex“ griaučius. Nuo 1869 m. Muziejus įkvėpė visas kartas tyrinėti mus supančio pasaulio istoriją ir tai ką galime sutikti „už jos ribų“. Keliaudami po šį „Gamtos istorijos“ muziejų ir stebėdami neįtikėtinus eksponatus, galime pažinti mokslo, gamtos ir istorijos sąsajas.

„American Museum of Natural History“ JAV

„Amerikos gamtos istorijos muziejus“ įsikūręs Manheteno viršutinėje Vakarų pusėje, Niujorke, yra didžiausias gamtos istorijos muziejus pasaulyje. Muziejaus kompleksą sudaro 28 tarpusavyje sujungti pastatai, kuriuose yra 45 nuolatinės parodų salės, taip pat planetariumas ir biblioteka. Muziejaus kolekcijose yra daugiau kaip 33 milijonai augalų, gyvūnų, fosilijų, mineralų, uolienų, meteoritų, žmonių palaikų. Bibliotekos kolekcijose yra daugiau kaip 550 000 tomų monografijų, serialų, pamfletų, atspausdintų, mikroforminių formų ir originalių iliustracijų, taip pat filmų, fotografijų, archyvų ir rankraščių, vaizduojamojo meno, atmintinės ir retų knygų kolekcijų. Prie muziejaus yra prijungtas planetariumas, įkurdintas stikliniame kube, turinčiame savyje sferinį Kosminį Teatrą. Vienintelis „Amerikos gamtos istorijos muziejaus“ misijos teiginys yra toks: „Moksliniais tyrimais ir švietimu mes siekiame atrasti, interpretuoti ir skleisti žinias apie žmonių kultūras, gamtinį pasaulį ir visatą“.

„Natural History Museum“ Jungtinė Karalystė

„Gamtos istorijos muziejus“ yra įsikūręs Londone, Jungtinėje Karalystėje. Tai yra gamtos istorijos muziejus, kuriame eksponuojama daugybė egzempliorių iš įvairių gamtos istorijos segmentų. Muziejuje yra daug gyvybės ir žemės mokslo pavyzdžių, kurie sudaro apie 80 milijonų eksponatų iš penkių pagrindinių kolekcijų: botanikos, entomologijos, mineralogijos, paleontologijos ir zoologijos. Muziejus yra tyrimų centras, kurio specializacija yra taksonomija, identifikavimas ir išsaugojimas. Atsižvelgiant į įstaigos amžių, daugelis kolekcijų turi didelę istorinę ir mokslinę vertę, pavyzdžiui – Charles Darwin darbai. Darvino centras (pavadintas Charleso Darwino vardu) buvo suprojektuotas kaip naujas muziejaus, kuriame saugoma dešimtys milijonų išsaugotų egzempliorių, jo kolekcija, taip pat naujos darbo vietos muziejaus mokslo darbuotojams ir nauja mokslinė edukacinė vieta lankytojams. Muziejus ypač garsus dinozaurų skeletų ir puošnios architektūros ekspozicija, kartais vadinama gamtos katedra. Muziejuje dirba daugiau nei 300 žemės ir gamtos mokslų mokslininkai, kurie tiria ir kaupia bei nuolat pildo archyvus. Jau yra paskelbta 700 mokslinių darbų.

„National Gallery“ Jungtinė Karalystė

Londone taip pat nemokamai galime aplankyti ir vieną lankomiausių galerijų – „Londono nacionalinė galeriją“. Tai meno muziejus Londone, Trafalgaro aikštėje. Muziejus yra nacionalinė Anglijos paveikslų galerija. Londono nacionalinė galerija buvo įkurta XIX a. pirmojoje pusėje. Skirtingai nuo kitų Europos šalių nacionalinių meno rinkinių, jos pagrindu tapo ne valdančiosios monarchijos kolekcija, o naujai sukauptas rinkinys. Britanijos karališkoji kolekcija nebuvo nacionalizuota, išliko privati ir atskirta nuo Londono nacionalinės galerijos rinkinių. 1823 m. tapytojas ir kolekcionierius George Beaumont pažadėjo padovanoti savo kolekciją valstybei. 1824 m. Anglijos Bendruomenių rūmai sutiko už 57 000 svarų sterlingų įsigyti bankininko John Julius Angerstein dailės kūrinių kolekciją po jo mirties. Kolekciją sudarė 38 paveikslai, iš kurių garsiausiu buvo italo Sebastiano del Piombo altorinis paveikslas „Lozoriaus prikėlimas“. Šiam paveikslui suteiktas Londono nacionalinės galerijos kolekcijos pirmasis katalogo numeris. Londono nacionalinėje galerijoje yra eksponuojami ir anglų tapytojų kūriniai, iš žinomiausių anglų kūrinių Londono „Nacionalinėje galerijoje“ eksponuojami Dž. Konsteblio „Šieno vežimas“ ir V. Ternerio „Karo laivas „Temeraire“.

„Tate Modern“ Jungtinė Karalystė

„Tate muziejus“ yra Jungtinės Karalystės institucija, kurioje saugoma nacionalinė britų meno ir tarptautinio šiuolaikinio meno kolekcija. „Tate“ muziejų tinklui priklauso keturi padaliniai: Tate Britain (Londonas, įkurtas 2000-aisiais), Tate Liverpool (Liverpulis, įkurtas 1988-aisiais), Tate St Ives (Kornvalis, įkurtas 1993-iaisiais) bei Tate Modern (Londonas, įkurtas 2000-aisiais). Galerijoje pateikiami britų meno nuo 1500-ųjų iki šiandienos pavyzdžiai, eksponuojama britų ir tarptautinės moderniosios ir šiuolaikinės dailės kolekcija nuo 1900-ųjų iki šių laikų. 1998-aisiais „Tate“ direktorius seras Nicholas Serota įvykdė „Operaciją Cobalt“ – slaptą ir labai sėkmingą dviejų „Tate“ priklausiusių paveikslų sugrąžinimą, kurie buvo pavogti iš Vokietijos meno galerijos 1994-aisiais. Nusikaltimas žinomas kaip Frankfurto meno vagystė. Kasmet „Tate“ Galerijoje (anksčiau vadintoje „Tate Britain“) rengiami „Turner“ prizo apdovanojimai. Prizas teikiamas menininkui, kuris yra jaunesnis nei 50-ties ir yra britas arba tuo metu kuria Didžiojoje Britanijoje. Šio prizo teikimas patraukia daug žiniasklaidos dėmesio dėl įtakos šiuolaikinės britų dailės kūrimuisi. Ši galerija yra lankomiausia modernaus meno įstaiga pasaulyje, garsėjanti ne tik savo eksponatais bet ir kontraversiškais įvykiais, kurie sulaukė daug žiniasklaidos dėmesio. Iš viršutinio galerijos aukšto taip pat atsiveria  panoraminis Londono vaizdas.

„British Museum“ Jungtinė Karalystė

Justinėje Karalystėje vienas lankomiausių muziejų yra ir „Britų muziejus“, kuris perteikia žmonijos istoriją bei Londono kultūrą. Muziejuje yra virš 8 milijonų objektų. Muziejus yra sukaupęs vieną didžiausių ir išsamiausių kolekcijų visame pasaulyje, įtraukiant žmonijos kultūrą nuo pat jos atsiradimo iki pat dabarties. Muziejus pastatytas 1753 m., daugiausia turėjo fiziko ir gamtininko Sir Hans Sloane kolekcijas. Muziejuje galime rasti eksponatus sukauptus iš Nilo slėnio ir Sudano. Britų muziejaus graikų ir romėnų skyrius turi vieną didžiausių Antikos kolekcijų. Dabar skyriuje yra virš 100 000 eksponatų. Kolekciją apima nuo Graikijos bronzos amžiaus iki Konstantino I valdymo. Taip pat „Britų muziejus“ yra sukaupęs vieną didžiausių pasaulyje Mesopotamijos kolekcijų.

„National Air and Space Museum“ JAV

JAV, Vašingtone 1946 metais buvo įkurtas „Nacionalinis oro ir kosmoso muziejus“.  „Nacionalinis oro ir kosmoso muziejus“ yra aviacijos ir kosmoso tyrimų bei planetų geologijos ir geofizikos tyrimų centras. Beveik visi muziejaus eksponatai yra originalai arba originalų pakaitalai. Šiame muziejuje yra keletas svarbių daiktų aviacijos istorijoje, įskaitant lėktuvą, kuris leido Charlesui Lindbergui kirsti per Atlanto vandenyną, ir „Apollo 11“ valdymo modulį. Taip pat muziejuje vyksta įvairūs aviaciniai pasirodymai bei Amerikos kareivių armijos paruošimai.

„Vatican Museum“ Vatikanas

Mažiausio pasaulio valstybėje Vatikane, galime rasti vieną lankomiausių muziejų pasaulyje „Vatikano muziejų“. Tai dailės, kultūros muziejus ir galerija Vatikane (Romos vakarinėje dalyje). Muziejaus istorija prasidėjo, kai 1506 m. sausio 14 d. buvo atrasta skulptūra „Laokoonas ir jo sūnūs”. Tuo metu popiežius Julijus II išsiuntė savo pasiuntinius ištyrinėti atradimą ir netrukus pats įsigijo šią kompoziciją. Praėjus mėnesiui nuo šio atradimo skulptūra jau buvo pastatyta kaip eksponatas. Vėliau kolekcija buvo plečiama. Vatikano muziejuose sukaupta viena iš didžiausių pasaulyje dailės kolekcijų (apie 70 000 darbų), kurią sudaro meno kūriniai iš įvairių epochų. Tarp muziejų eksponatų − vieni žinomiausių meno kūrinių pasaulyje − Mikelandželo freskos Siksto koplyčioje, Rafaelio freskos Vatikano stancose, daugelis žinomiausių antikinių skulptūrų: „Belvederio Apolonas“, „Belvederio torsas“, „Laokoonas ir jo sūnūs“ ir kitos. Vatikano pinakotekoje eksponuojami vieni garsiausių krikščioniškojo meno paveikslų, tame tarpe Rafaelio, Leonardo da Vinčio, Karavadžo ir kiti. Eksponuojama apie 20 000 turimų kūrinių. Vatikano muziejų sudaro keli muziejai vienoje vietoje, daugybė galerijų, biblioteka, pinakoteka bei dvi koplyčios.

„Metropolitan Museum of Art“ JAV

„Metropoliteno“ muziejus yra didžiausias muziejus Jungtinėse Amerikos Valstijose, priklausantis labiausiai pasaulyje lankomiausių muziejų sąrašui. Jo nuolatines kolekcijas sudaro daugiau nei 2 milijonai kūrinių. Nuolatinėse kolekcijose eksponuojami kūriniai iš antikos, senovės Egipto, Vakarų Europos žymiausi dailininkų ir skulptorių šedevrai, moderniojo meno pavyzdžiai, JAV menininkų darbai, turtingos Bizantijos, Azijos, Okeanijos, Afrikos, islamo meno kūrinių kolekcijos. Taip pat muziejus turi dideles įvairių kultūrų muzikos instrumentų, kostiumų, aksesuarų, antikinių ginklų bei šarvų kolekcijas. Oficiali Metropoliteno muziejaus įkūrimo data laikoma 1870 m. Jo įkūrėjai – grupė JAV verslininkų, finansininkų, mokslininkų, garsių menininkų ir mąstytojų, kurie siekė atidarytame muziejuje surinkti meno kūrinius, padėsiančius ateityje auklėti amerikiečių visuomenę.

„Kinijos nacionalini muziejus“ Kinija

„Kinijos nacionalinis muziejus“ buvo įkurtas 2003 metais. Muziejaus misija yra šviesti ir supažindinti žmones su Kinijos menu ir istorija. Tai vienas didžiausių pasaulio muziejų, kurį 2018 metais aplankė 8,6 milijonų lankytojų. Muziejuje, apimančiame Kinijos istoriją nuo Juanmou žmogaus prieš 1,7 milijono metų iki Qing dinastijos pabaigos (paskutinė imperatoriškoji dinastija Kinijos istorijoje), yra nuolatinė 1 050 000 daiktų kolekcija su daugybe brangių ir retų artefaktų, kurių neįmanoma rasti bet kuriame kitame pasaulio muziejuje. Muziejuje yra nuolatinė ekspozicija pavadinimu „Kelias į atjaunėjimą“, kurioje išsamiai aprašoma šlovingoji nacionalinės gerovės gavimo eiga ir visiškai atskleidžiama, kaip žmonės pasirinko marksizmą, Kinijos komunistų partiją, socializmą ir reformų politiką. Tai patvirtina Kinijos prioritetą laikyti aukštą socializmą ir tvirtai pasiryžti Kinijos socialistiniam keliui ir teorijai. Kai kurie kritikai teigia, kad šiuolaikinėje muziejaus istoriografijoje daugiausia dėmesio skiriama Komunistų partijos triumfui, tuo pačiu sumažinant ar ignoruojant politiškai opias temas, tokias kaip Didysis šuolis į priekį ir Kultūrinė revoliucija.

„Luvras“ Prancūzija

Buvę Prancūzijos karalių rūmai Paryžiaus centre tarp dešiniojo Senos kranto ir Rue de Rivoli – šiuo metu vienas žymiausių pasaulio muziejų. Muziejus įkurtas 1793 metais. Pirmo pastato liekanas dar galima pamatyti rūsiuose. Pastatas daug kartų buvo perstatomas ir plečiamas. „Luvras“ yra didžiausias Prancūzijos muziejus bei daugiausiai lankytojų sulaukiantis muziejus pasaulyje. Muziejuje eksponuojami beveik 35000 eksponatų, pradedant priešistore ir baigiant XIX amžiumi, 60600 kvadratinių metrų erdvėje. Kolekciją sudaro 20000 eksponatų valdant Liudvikui XVIII, Karoliu X, bei Antrosios imperijos laikotarpiu. Nuo Trečiosios Prancūzijos respublikos laikų muziejaus kolekcija pastoviai augo. Šiuo metu visi surinkti meno kūriniai padalinti į aštuonis skyrius: Senovės Egipto, Senovės Artimųjų Rytų, Etruskų, Senovės Graikijos ir Romos, Islamiško meno, skulptūrų, dekoratyvinio meno, paveikslų bei spaudinių ir piešinių. Be pastoviosios ekspozicijos Luvre keturis kartu per metus pristatomos teminės parodos. Teminės ekspozicijos dažnai remiamos privačių kompanijų, pristatomi kūriniai ne tik iš Luvro saugyklų, bet ir kitų muziejų. 2009 metais paskelbta apie „Luvre“ planuojamą atidaryti McDonald’s restoraną. Ši žinia sukėlė didelę protestų bangą, lyginant greito maisto restoraną su „pigaus vartojimo prekėmis, kurios nesiderina su „Luvro“ įvaizdžiu“.

Taip pat skaitykite: TOP 10 modernaus meno kūrėjų, kuriuos privalote žinoti

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: