© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Kovo 24 d. du Lietuvos kariniai instruktoriai kartu su kolegomis iš Suomijos ir Švedijos atvyko į Malį, kur dalyvaus Europos Sąjungos karinio mokymo misijoje (EUTM Mali). Jie veiks Suomijos vadovaujamoje Šiaurės-Baltijos šalių mokymo grupėje ir rengs Malio karines pajėgas.

Tai bus pirmas kartas, kai Lietuvos kariai dalyvaus misijoje Afrikos žemyne ir tai, kad Europos Sąjungos vadovaujamoje misijoje jie veiks kartu su Šiaurės šalių kariais.

Planuojama, kad Lietuvos kariai ES misijoje Malyje dalyvaus iki 2014 metų vidurio, t.y. iki tol, kol baigsis šios misijos galiojimo mandatas.

Lietuvos kariniai instruktoriai bus dislokuoti Koulikoro mokymo centre, viename iš dviejų pagrindinių Malio kariuomenės karinio rengimo institucijų. Kitas centras veikia šalies sostinėje Bamake, jame įsikūręs pagrindinis ES karinio mokymo misijos štabas. Planuojama, jog mokyti Malio karius ES instruktoriai pradės balandžio 2 dieną.

Koulikoras yra Malio administracinio vieneto šalies vakaruose centras. Nuo sostinės Bamako jis nutolęs apie 60 km. Koulikoro regione gyvena apie 2 mln. žmonių, visame Malyje – apie 14 mln. Koulikoro regiono plotas – apie 90 tūkst. kv. km, t.y. trečdaliu didesnis už Lietuvą.

Malio karius mokysiantys Lietuvos kariniai instruktoriai – Karaliaus Mindaugo motorizuotojo pėstininkų bataliono kariai. Abu jie yra dalyvavę tarptautinėse misijose ir turi sukaupę patirties, kurią panaudos kartu su partneriais treniruodami Malio karines pajėgas.

Prieš išvykdami į misiją Lietuvos instruktoriai rengėsi Lietuvoje, kovo pradžioje drauge su kolegomis iš Suomijos ir Švedijos dalyvavo bendrose pasirengimo misijai pratybose Suomijoje.

„Lietuva remia ES iniciatyvas imtis didesnio vaidmens tarptautinio saugumo srityje, – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. – Džiaugiamės, kad turime galimybę prie šios iniciatyvos prisijungti kartu su Šiaurės ir Baltijos valstybėmis. Tai geras pavyzdys to, kaip bendradarbiaudamos ir sutelkdamos savo resursus, šalys gali realiai prisidėti stiprinat ES atsako į krizes pajėgumus. Afrikos valstybių saugumo institucijų stiprinimas – vienas iš ES prioritetų“.

Pritarimą dėl Lietuvos instruktorių siuntimo į ES karinio mokymo misiją Malyje yra davęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos, Užsienio reikalų komitetai, Užsienio reikalų ministerija, kitos valstybės institucijos.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: