Krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas. ELTA / Dainiaus Labučio nuotr.

Antradienį posėdžiavusi Nacionalinio saugumo komisija (NSK) siūlo uždaryti dar du pasienio kontrolės punktus (PKP) su Baltarusija. Vyriausybei teikiamas siūlymas nuo šių metų kovo 1-osios stabdyti pėsčiųjų, dviratininkų, kito transporto ir prekių judėjimą Lavoriškių ir Raigardo PKP.

Taip pat nuo pavasario siūloma drausti pėsčiųjų ir dviratininkų judėjimą ir kituose Lietuvos-Baltarusijos pasienio punktuose.

„Sprendimas yra riboti visuose pasienio kontrolės postuose su Baltarusija judėjimą asmenų su dviračiais, taip pat pėsčiomis“, – Vyriausybėje surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas.

Apsvarsčiusi institucijų pasiūlymus, kuriais siekiama mažinti rizikas, susijusias su išaugusiais tranzito per Lietuvą ir Baltarusijos srautais, kaimyninės valstybės žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla bei sankcionuotų prekių ir kontrabandos gabenimo kontrole, NSK taip pat ragina Ministrų kabinetą apsispręsti dėl keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo Kenos geležinkelio PKP ribojimų.

Komisija nutarė taip pat paraginti Užsienio reikalų ministeriją kontaktuoti su Lietuvoje gyvenančiais Baltarusijos opozicijos atstovais, raginant juos vengti kelionių į Baltarusiją.

Be to, siūloma palaipsniui mažinti išduodamų leidimų skaičių reguliarų keleivių vežimą autobusais vykdantiems Baltarusijos ir Lietuvos vežėjams. Kaip vėliau surengtos spaudos konferencijos metu sakė V. Vitkauskas, siekiama, kad tokių leidimų būtų išduota perpus mažiau.

„Tikslas yra sumažinti 50 proc., bet nedarysime to drastiškai, labai staigiai“, – aiškino jis, akcentuodamas, kad priimant sprendimus bus įvertintos visos aplinkybės.

„Tai neįvyks nuo kovo 1 d., bus palaipsninis procesas. (…) Per du mėnesius galbūt pavyktų sumažinti apie trečdalį“, – detalizavo jis.

Punktai ir jų uždarymo laikas pasirinkti neatsitiktinai

NKVC vadovo teigimu, siūlymas uždaryti Raigardo ir Lavoriškių punktus turėjo net keletą priežasčių, tačiau pagrindinė – prastas šių PKP išvystymas ir didėjantys atvykstančių baltarusių srautai.

„Buvo keletas svarbių faktorių, mūsų infrastruktūros išvystymo lygis atskiruose postuose yra skirtingas. Uždaromi punktai yra labiau taisytini dėl įrangos ir technikos koncentravimo. Kitas aspektas yra infrastruktūriškas, Lavoriškėse mes neturime palaukimo aikštelės sunkvežimiams, tai apsunkina mūsų kelių apkrovą ir pareigūnų darbą“, – kalbėjo V. Vitkauskas.

„Dėl asmenų judėjimo matome, kad Lavoriškėse mažiausiai sumažėjo Lietuvos piliečių judėjimas per sieną, tad nenorime, kad jis būtų naudojamas mūsų piliečiams vykti į Baltarusiją. Tuo metu Raigardo PKP sumažėjimas yra ženklus, tačiau išaugo Baltarusijos piliečių judėjimas į Lietuvą“, – pridūrė jis.

Pasak V. Vitkausko, uždarymo data – kovo 1 d. – taip pat pasirinkta neatsitiktinai, mat sunkvežimių judėjimas per sieną, lyginant su šventiniu laikotarpiu, sumažėjo keliskart.

„Neatsitiktinai pasirinktas šitas laikas, dabartiniai srautai yra labai žemi. Šiandieną mes turime 181 sunkvežimį, kuris laukia eilėje. Jeigu palygintume, prieš pat šventes buvo virš dviejų tūkstančių sunkvežimių, tad sumažėjimas yra 10 kartų“, – sakė jis.

NKVC duomenimis, 2023 m. per valstybės sieną su Baltarusija, kelių PKP asmenys tikrinti beveik 3,9 mln. kartų (25,5 proc. daugiau nei 2022 m.). 66 proc. tikrintų asmenų sudarė Baltarusijos piliečiai. Lietuvos piliečiai kirto sieną 684 tūkst. kartų. Tai 13,4 proc. mažiau nei 2022 m. Lietuvos piliečių srautas visuose kelių PKP, esančiuose prie sienos su Baltarusija krito apie 13,4 proc., o unikalių asmenų skaičius siekė beveik 62 tūkst. ir sumažėjo 17,5 proc. Suaugę Lietuvos piliečiai sieną kirto vidutiniškai 11 kartų per metus. Daugiausia Lietuvos piliečių vyko per Šalčininkų ir Lavoriškių kelių PKP.

ELTA primena, kad nuo praėjusių metų rugpjūčio vidurio laikinai uždaryti dar du – Šumsko ir Tverečiaus – PKP su Baltarusija.

Šiuo metu Lenkijos pasienyje su Baltarusija veikia vienas pasienio kontrolės punktas, Latvijos pasienyje – du, o Lietuvos pasienyje – keturi.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė vasaros pabaigoje yra užsiminusi apie svarstymus dėl Lavoriškių ir Raigardo PKP uždarymo, tačiau jie, anot politikės, tuo metu nebuvo formalūs.

Merai įvertino siūlymą uždaryti dar du pasienio kontrolės punktus su Baltarusija: ragina įvertinti pasekmes gyventojams

Vilniaus rajono ir Druskininkų savivaldybių merai nevienareikšmiškai vertina Nacionalinės saugumo komisijos (NSK) siūlymus uždaryti Raigardo ir Lavoriškių pasienio kontrolės punktus (PKP) su Baltarusija.

Socialdemokratas Robert Duchnevič pripažįsta, kad valstybė turi rūpintis savo saugumu. Tačiau politikas akcentuoja – svarbu užtikrinti, kad gyventojai turėtų galimybę lankyti kaimyninės valstybės pasienyje gyvenančius artimuosius.

Tuo metu kurortinio miesto vadovas Ričardas Malinauskas nesileidžia į geopolitinius vertinimus ir akcentuoja, kad Druskininkai turėtų išlikti atviri visiems – ir turistams iš Baltarusijos. Todėl ir Raigardo PKP, esančio Druskininkų pasienio užkardoje, uždarymą jis vertina kritiškai.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Ričardas Malinauskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

„Mes esame kurortas. Kurortas visiems. Mes nelendame į geopolitinius, saugumo klausimus, nes tai ne mūsų funkcija ir lygis. Mes už tai, kad pas mus atvyktų ilsėtis, gydytis ir sveikatintis visi norintys, geranoriškai nusiteikę žmonės. O kurie yra geranoriškai nusiteikę – tuo dalyku turi rūpintis tarnybos“, – Eltai sakė R. Malinauskas.

Visgi, vertinti NKS siūlymus nacionalinio saugumo perspektyvoje, Druskininkų meras nesiėmė.

„O ta izoliacija ir uždarymas – žiūrint, vėlgi, iš mero pozicijos – yra neigiamas. Žiūrint į valstybės saugumo klausimus – čia jau ne mano kompetencija“, – aiškino jis.

R. Malinauskas akcentavo, kad Raigardo PKP uždarymas gali turėti pasekmių ir vietos verslui.

„Žinote, kiekviena kliūtis, kiekvienas barjeras yra papildoma našta, problema ir sunkumas“, – sakė jis, prisimindamas sanatorijos „Belorus“ istoriją.

„Aš tikrai nemanau, kad buvo teisingi sprendimai žlugdyti Baltarusijos sanatoriją, kuri yra Druskininkuose – vien dėl to, kad ji visą laiką gydė vaikus, vaikus su negalia. Mes (…) tikrai neparodome gražaus bendradarbiavimo tarp kaimynų ir tautų“, – apgailestavo meras.

Todėl ir NKS siūlomų sprendimų nauda R. Malinauskas abejoja.

„Mes tų žioplų klaidų esame tikrai padarę. Šiandien dienai, ar šie sprendimai padidins valstybės saugumą – nežinau. Ne man spręsti. Bet iš šono žiūrint, kai mes trukdome eiliniams žmonėms atvažiuoti, mano supratimu, mes (…) parodome pagrindine eiliniams žmonėms mūsų požiūrį ir mūsų santykius“, – apibendrino jis.

Robertas Duchnevičius. ELTA / Žygimanto Gedvilos nuotr.

R. Duchnevič: turėtume užtikrinti, kad žmonės turėtų galimybę bendrauti su savo artimaisiais Baltarusijoje

Tuo metu Vilniaus rajono meras R. Duchnevič siūlymus uždaryti Lavoriškių PKP vertina atsargiai. Nors sutinka, kad svarbu rūpintis šalies nacionaliniu saugumu, savivaldybės vadovas akcentuoja – privalu užtikrinti gyventojų susisiekimą su Baltarusijoje esančiais giminaičiais.

„Nematau, kad Lavoriškių punkto uždarymas labai didelė problema“, – Eltai sakė R. Duchnevič.

„Turime suprasti, kad šios teritorijos pasienyje yra tampriai susiję ir giminystės ryšiais, ir mūsų piliečių giminės gyvena tam tikrose vietose dėl vienų ar kitų istorinių priežasčių. Mes turime žmones ne šiaip apsipirkti važiuojančius, bet važiuojančius pas šeimas, pas vyresnio amžiaus žmones. Mes turėtume užtikrinti, kad tas patekimas nebūtų totaliai apribotas, kad turėtume galimybę mūsų žmonėms užtikrinti bendravimą su savo šeimų nariais“, – akcentavo jis.

Socialdemokratas taip pat pabrėžė – reikia palikti atvirą kelią ir iš Baltarusijos pasitraukti norintiems režimo oponentams.

„Jeigu kalbame apie ribojimą tų srautų, kurie tiesiog važiuoja užsipilti degalų ar apsipirkti – asmeniškai esu tokių ribojimų šalininkas. Mūsų žmonės patenka į šalį, kuri nėra draugiškai mums nusiteikusi“, – aiškino meras.

„Turime suprasti, kad dabartiniais geopolitiniais laikais tai yra reikalinga. Bet mes negalime totaliai izoliuotis ir turime užtikrinti, kad dėl tokių ribojimų mūsų gyventojai nejaustų nepatogumų gyvenant čia“, – pakartojo jis.

Antradienį posėdžiavusi Nacionalinio saugumo komisija (NSK) siūlo uždaryti dar du pasienio kontrolės punktus (PKP) su Baltarusija. Vyriausybei teikiamas siūlymas nuo šių metų kovo 1-osios stabdyti pėsčiųjų, dviratininkų, kito transporto ir prekių judėjimą Lavoriškių ir Raigardo PKP.

Nuo praėjusių metų rugpjūčio laikinai uždaryti Šumsko ir Tverečiaus PKP su Baltarusija.

Šiuo metu Lenkijos pasienyje su Baltarusija veikia vienas pasienio kontrolės punktas, Latvijos pasienyje – du, o Lietuvos pasienyje – keturi.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė vasaros pabaigoje buvo užsiminusi apie svarstymus dėl Lavoriškių ir Raigardo PKP uždarymo, tačiau jie, anot politikės, tuo metu nebuvo formalūs.

Augustė Lyberytė (ELTA) Martyna Pikelytė (ELTA)

Rekomenduojame

Naujienų agentūros ELTA informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "NAUJIENŲ AGENTŪRA ELTA" sutikimo draudžiama.
 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: