Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Domeno .lt administratorius skelbia apie pabaigtą projektą – sustiprintą domeno saugumą. Paslaugų teikėjai, kuriantys ir administruojantys savo klientų interneto adresus su galūne .lt, jau gali pradėti naudoti domenų sistemos saugumo plėtinius, užkertančius kelią klastojimui interneto adresų srityje.

„Naudojant interneto adresus be saugumo plėtinių, egzistuoja teorinė galimybė interneto vartotoją nukreipti į suklastotą tinklapį. Jei tinklapis nenaudoja papildomų saugumo priemonių, interneto vartotojas gali būti lengvai suklaidintas ir jo pateikti asmeniniai ar prisijungimo duomenys patektų klastotojams“, – apie buvusį nepakankamą internetinių adresų saugumą pasakojo domeno .lt administravimo komandoje dirbantis Tomas Mackus.

Siekiant apsisaugoti nuo galimų tokio pobūdžio piktnaudžiavimų, buvo sukurti domenų sistemos saugumo plėtiniai, kuriuos naudodami kompiuteriai sutikrina skaitmeninius parašus ir iš karto būna žinoma, ar nukreipimas į tinklapį yra teisingas. Dabar ši sistema pritaikyta ir domenui .lt.

„Galėjimas pasinaudoti naujos technologijos privalumais turėtų būti ypač aktualus padidinto saugumo reikalaujančioms ir interneto adresą .lt naudojančioms informacinėms sistemoms, bankų internetinei bankininkystei ar elektroninės komercijos portalams, – teigė KTU Interneto paslaugų centro vadovė Daiva Tamulionienė. – Pradėta naudoti saugumo plėtinių technologija leis patikimai patikrinti interneto adresų nukreipimus, užkertant kelią jų klastojimui“.

KTU duomenų centre įvyko skaitmeninių parašų įkėlimo ceremonija, t.y. naudojant modernią kriptografinę saugumo įrangą buvo sugeneruoti domeno .lt saugumo plėtinių pasirašymo raktai. Jų saugojimui naudojama aukšto saugumo lygio aparatinė kriptografinė įranga, užtikrinanti ceremonijos metu sukurtų slaptų pasirašymo raktų saugumą.

Paskirtųjų vardų ir numerių interneto korporacijai (angl. Internet Corporation For Assigned Names and Numbers – ICANN) į šakninius vardų serverius patalpinus domeno .lt skaitmeninius parašus, domene .lt pradėjo veikti saugumo plėtinių technologija.

Interneto adresų su galūne .lt įkūrimo ir administravimo paslaugas teikia daugiau kaip 140 akredituotų paslaugų teikėjų. Įkurtų interneto adresų .lt skaičius per 20 metų perkopė 150 tūkst. ribą. Net 89 proc. .ltinterneto adresų yra įkūrę Lietuvos fiziniai ir juridiniai asmenys.

1992 m. įkurtą domeną .lt administruoja Kauno technologijos universiteto (KTU) Informacinių technologijų departamento Interneto paslaugų centras. Teikdamas administravimo paslaugas ir pristatydamas interneto bendruomenei šį domeną jis naudoja Domreg.lt ženklą.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: