(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Pasaulinė nerūkymo diena minima gegužės 31 dieną. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kasmet, minėdama šią dieną, atkreipia dėmesį į tabako sukeliamas ligas ir mirtis bei siūlo priemones, užkertančias kelią tabako gaminių vartojimui ir plitimui. Tabako gaminių naudojimas užima antrą vietą pasaulyje tarp mirties priežasčių.

PSO Pasaulinę nerūkymo dieną patvirtino 1987 m., kad pasaulio mastu atkreiptų visuomenės dėmesį į plintančią tabako epidemiją ir tabako žalą sveikatai. Pagal svarbumą, tai pirmoji epidemija, su kuria tenka kovoti medikų bendrijai.

Kiekvienos valstybės tabako kontrolė apima ne tik tabako gaminių vartojimą, reklamą, gamybą ir prekybą reglamentuojančius teisės aktus, tabako gaminių kainų reguliavimo politiką, bet ir rūkymo prevencijos – visuomenės švietimo, sveikatos ugdymo ir mokymo priemones. PSO skelbia 10 faktų, kurie parodo, kokiu būdu vystosi tabako epidemija bei pateikia informaciją apie kovą prieš tabako pramonės vystymą pasaulyje.

10 FAKTŲ
APIE TABAKO EPIDEMIJĄ IR KOVĄ SU TABAKU PASAULINIU MASTU

1. Tabako epidemija kiekvieną dieną nusineša 5,4 milijono planetos gyventojų gyvybių dėl plaučių vėžio, širdies ir kitų ligų. Jei šios epidemijos nesustabdysime šiandien, 2030 metais kasdien mirs 8 milijonai gyventojų.
2. Pastebėta, kad tabako epidemija labiau paplito išsivysčiusiose šalyse ir yra daugiau apėmusi jaunimą bei darbingo amžiaus asmenis. Nustatyta, kad po kelių dešimtmečių 80 proc. šių šalių gyventojų mirs dėl tabako vartojimo. Taip pat tabako gamintojai agresyviai tiria naują rinką – moterų tabako vartojimą, nes šiuo metu moterys tabako gaminių vartoja mažiau už vyrus.
3. Tabako epidemija sukėlė pats žmogaus, todėl ją tikrai įmanoma sustabdyti. Nepaisant to, šiuo metu tik 5 proc. pasaulio gyventojų gyvena tokiose šalyse, kurios pilnai gina savo piliečius, pasitelkdamos kurią nors kovos su rūkymu priemonę, leidžiančią smarkiai sumažinti tabako vartojimą šiose šalyse.
4. 6 efektyviausios PSO strategijos, galinčios pastoti kelią tabako epidemijai, sutrumpintai vadinamos MPOWER:
Monitoring – tabako gaminių vartojimo monitoringas ir profilaktikos strategija;
Protecting – žmonių apsauga nuo tabako dūmų;
Offering – komplektas priemonių, kurios padėtų atsisakyti tabako gaminių;
Warning – perspėjimas apie grėsmes, susijusias su tabako vartojimu;
Enforcing – griežtesni tabako gaminių reklamos, pardavimo skatinimo bei rėmimo draudimai;
Raising – mokesčių pakėlimas tabako gaminiams.
5. MPOWER 1 strategija – tabako gaminių vartojimo monitoringas ir profilaktikos strategija.
Būtina sustiprinti tabako naudojimo ir jo poveikio stebėjimo ir vertinimo sistemą. Šiuo metu pusė pasaulio šalių dar neturi duomenų apie tabako gaminių naudojimą ir jo poveikį jaunimui ir suaugusiems žmonėms.
6. MPOWER 2 strategija – žmonių apsauga nuo tabako dūmų.
Daugiau nei pusėje pasaulio šalių vis dar leidžiama rūkyti valdiškose įstaigose, darbo vietose ir kitose uždarose patalpose. Pasitelkus politiką, draudžiančią rūkyti darbo vietose, buvo pasiekta, kad apie 29 proc. dirbančiųjų atsisakė rūkymo.
7. MPOWER 3 strategija – komplektas priemonių, kurios padėtų atsisakyti tabako gaminių.
Įrodyta, kad trys iš keturių rūkančiųjų, sužinoję apie rūkymo žalą sveikatai, nori mesti rūkyti. Tik 5 proc. pasaulio gyventojų informacija apie tarnybas, padedančias atsikratyti rūkymo, yra lengvai prieinama. Patiems rūkantiesiems mesti rūkyti yra sunku, todėl palaikymas ir pagalba daug kam padėtų. Pagrindinė atsakomybė už gydymą nuo priklausomybės tabakui tenka medikams.
8. MPOWER 4 strategija – perspėjimas apie grėsmes, susijusias su tabako vartojimu.
Perspėjantys užrašai ant tabako gaminių sulaiko nuo rūkymo, tačiau tik 15 šalių, kuriose gyvena 6 proc. visos planetos gyventojų, įpareigoja gamintojus naudoti šiuos perspėjančius užrašus, užimančius ne daugiau 30 proc. gaminio viršelio.
Apie 40 proc. planetos gyventojų gyvena šalyse, kuriose perspėjimų ant tabako pakuočių nėra arba informacija juose būna klaidinanti.
9. MPOWER 5 strategija – griežtesni tabako gaminių reklamos, pardavimo skatinimo bei rėmimo draudimai.
Apie pusė viso pasaulio vaikų gyvena šalyse, kuriose nedraudžiamas nemokamas tabako gaminių platinimas. Tyrimai įrodė, kad įvedus draudimus tabako reklamai, rūkančiųjų sumažėjo 16 proc.
10. MPOWER 6 strategija – mokesčių pakėlimas tabako gaminiams.
Pakėlus mokesčius tabako gaminių vartojimas paprastai sumažėja 10 proc.: 4 proc. šalyse, kuriose gyventojai gauna dideles pajamas, ir 8 proc. šalyse, kuriose gyventojų pajamos mažos ar vidutinės. Padidintos tabako gaminių kainos gali iki 70 proc. sumažinti mirčių, susijusių su tabako vartojimu.

Vykdant rūkymo prevenciją ugdymo įstaigose, daug gali nuveikti sveikatos priežiūros specialistai, mokydami apie rūkymo žalą sveikatai, patardami, kaip efektyviau galima mesti rūkyti bei siūlydami įvairius projektus, skirtus kovai prieš rūkymą.

Sveikatos priežiūros specialistai, pasitelkę į pagalbą mokytojus, tėvus, kitus specialistus, gali daug prisidėti, įgyvendindami vaikams ir jaunimui skirtas rūkymo prevencijos priemones, aktyviau dalyvauti keičiant jaunimo požiūrį į rūkymą, kaip į socialinio elgesio normą, perspėdami vaikus ir paauglius apie rūkymo žalą jų sveikatai.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kviečia tėvelius, mokytojus, sveikatos priežiūros specialistus laikytis griežtesnės pozicijos, palaikant tabako kontrolės priemones, bei stengtis įtikinti vaikus ir jaunimą nevartoti tabako gaminių ir atsispirti šiai epidemijai.

Daugiau informacijos anglų kalba rasite čia: http://www.who.int/tobacco/en .

Pagal PSO medžiagą parengė
Nijolė Paulauskienė
Visuomenės sveikatos administratorė

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: