© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Maždaug 1,4 mln. musulmonų tikinčiųjų iš viso pasaulio su ašaromis akyse ir maldomis penktadienį dalyvauja hadžo kulminacijoje didžiulėje lygumoje Saudo Arabijos vakaruose.

“Dabar esu ką tik gimęs kūdikis, be jokios nuodėmės”, – sakė maldininkas iš Nigerijos Taofikas Odunewu (Taofikas Odunevus), stovėdamas prie Malonės kalno Arafato lygumoje, ašaroms tekant per jo skruostus.

T.Odunewu, kuris, kaip ir visi kiti maldininkai vyrai, vilki baltą drabužį ihramą be siūlių iš dviejų audinio atraižų, kėlė rankas į dangų.

Ihramas simbolizuoja skaistumą ir, taip pat, akcentuoja tikinčiųjų vienybę nepriklausomai nuo jų socialinio statuso ar pilietybės.

“Jaučiuosi puikiai … Esu pasaulio viršūnėje”, – sakė T.Odunewu šiame didžiausiame pasaulio musulmonų susibūrime.

Hadžas, kuris oficialiai baigsis antradienį, yra vienas iš penkių islamo stulpų ir kiekvienas pajėgiantis ir išgalintis musulmonas privalo jį atlikti bent kartą gyvenime.

Šimtai tūkstančių maldininkų penktadienį atvyko prie Arafato su lagaminais ir kitu bagažu; maldininkams buvo pastatyta tūkstančiai baltų palapinių.

Pagyvenę maldininkai sėdėjo invalido vežimėliuose, mažieji – vaikiškuose vežimėliuose, o kiti pasiramsčiavo lazdomis artindamiesi prie Malonės kalno, ant kurio prieš 14 amžių pranašas Muhammadas (Muhamadas) pasakė savo paskutinį pamokslą.

Nuo ankstyvo ryto maldininkai būriavosi ant tos slidžios, uolėtos kalvos. Kai kas meldėsi ir verkė, kai kas – miegojo, o kiti pasitiesę kilimėlius sėdėjo ir deklamavo Koraną.

53 metų maldininkas iš Egipto Mohammedas Ahmedas (Mohamedas Ahmedas) sėdėjo su žmona po geltonu šiukšlių maišu, iš kurio pasidarė laikiną palapinę.

Jis sakė, jog jie meldžiasi už “musulmonų pergalę, tų, kurie yra silpni, kenčia priespaudą ir yra kalinami … visame pasaulyje”.

“ČIA, HADŽIAI”

Saudo Arabijos vidaus reikalų ministras princas Mohammedas bin Nayefas (Mohamedas bin Najefas) sakė, kad šiemet į hadžą atvyko beveik 1,4 mln. maldininkų iš 163 užsienio valstybių.

Vietos žiniasklaida praneša, kad dalyvauja ir keli šimtai tūkstančių Saudo Arabijos gyventojų.

Arafato lygumoje dislokuota daug saugumo pajėgų narių, kurie kontroliuoja didžiulius žmonių srautus.

“Eikite čia, hadžiai. Nesustokite čia. Jūs blokuojate kelią”, – per garsiakalbius šaukė saugumo vyrai, bandydami suvaldyti minias.

Atrodė, kad tikinčiųjų šiemet yra mažiau nei ankstesniais metais, nes valdžia ėmėsi griežtų priemonių prieš nelegalius maldininkus. Oficialioji naujienų agentūra “Saudi Press Agency” pranešė, kad buvo išvaryta daugiau kaip 145 tūkst. žmonių.

Hadžas, vienas didžiausių metinių žmonių susibūrimų pasaulyje, šiemet vyksta valdžiai siekiant apsaugoti maldininkus nuo dviejų mirtinai pavojingų virusų, Ebolos ir koronaviruso MERS, ir tvyrant tarp musulmonų plačiai juntamam pasibjaurėjimui “Islamo valstybės” džihadistais.

Saudo Arabija ir dar keturios arabų valstybės prisidėjo prie Vašingtono, rengiančio Sirijoje aviacijos atakas prieš “Islamo valstybės” kovotojus, kurie paskelbė “kalifatą”, apimantį Iraką ir Siriją, ir kurie jau įvykdė virtinę žiaurių nusikaltimų.

Užsikrėtimo Ebolos virusu ar MERS atvejų tarp hadžo dalyvių nebuvo, sako pareigūnai.

T.Odunewu ir kitiems maldininkams iš Nigerijos buvo leista atvykti į Saudo Arabiją hadžui, nors jų šalyje nuo Ebolos viruso mirė aštuoni žmonės.

Maldininkams iš trijų Vakarų Afrikos šalių, kurias Ebolos karštligės protrūkis veikia labiausiai, hadžo vizos nebuvo išduodamos.

Maldininkai prie kalno Arafato lygumoje liks iki saulėlydžio, o tada patrauks į netoliese esančią Muzdalifą, kur rinks akmenukus simboliniam “velnio apmėtymui akmenimis” šeštadienį.

Tuo pačiu metu bus skerdžiami gyvuliai Id al Adhai – musulmonų visame pasaulyje švenčiamai Aukojimo šventei.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: