(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Birželio 1 dieną visoje Lietuvoje rengiama vienos dienos akcija „Gimiau nerūkanti/is“. Akcijos metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“ būna apdovanoti gegužės 31 dieną (Pasaulinę dieną be tabako) gimę naujagimiai. Akcija vyksta Lietuvos miestų gimdymo namuose.

Pirmą kartą tokia akcija buvo surengta 2002 m. Kauno mieste, o vėliau tapo nacionaline. Šiemet akcija vykdoma devintą kartą.
Akcijos metu stengiamasi priminti vis gausėjančius faktus apie pragaištingą tėvų rūkymo įtaką vaikų sveikatai.
Suaugusiųjų rūkymo įpročiai jau seniai tapo aiškiai įvardintu rizikos veiksniu jų pačių sveikatai, dėl pasyvaus rūkymo žalos taip pat nebėra abejonių. Statistika kalba už save. Medikų paskelbti duomenys rodo, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose, yra sąlygotos motinų rūkymo. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo. Taip pat paaiškėjo, kad rūkančios mamos dvigubai dažniau nei nerūkančios gimdo prieš laiką, o naujagimiai būna mažesnio svorio. Mamų rūkymas iki 30 proc. padidina apsigimimų („kiškio lūpos“, „vilko gomurio“ ir kt.) riziką. Be to, rūkančioms ir krūtimi maitinančioms mamoms pasigamina žymiai mažiau pieno, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Taip pat įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma. Sociologiniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.
Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti ją saugoti savo vaikų ir savo sveikatą.

Akcijos organizatoriai: Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras.
Akcijos partneriai: Valstybinis psichikos sveikatos centras
Akcijos mecenatas: Nicorette.


Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centro vadovė Aina Adomaitytė
Valstybinis psichikos sveikatos centras

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: