Rugsėjo 20 d. Kauno miesto savivaldybės mažojoje salėje surengta apskritojo stalo diskusija „Daugiabučių atnaujinimas – būtinas ir neišvengiamas“.
Renginys, kuriame dalyvavo įvairių sričių ekspertai, susilaukė didžiulio kauniečių susidomėjimo.
Gyventojams apie dabartinę pastatų būklę ir būtinumą juos atnaujinti pasakojo Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas dr. Ramūnas Gatautis, modernizavimo programą JESSICA pristatė Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros plėtros atstovas Arūnas Ašvydis.
Apie šiltinimo efektyvumą, dažniausiai daromas klaidas kalbėjo Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkai, Statybininkų asociacijos nariai.
Gyventojams pristatytas projektas JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas – bendra parama tvarioms investicijoms į miestų teritorijas), kuris orientuotas į pastatų energijos taupymą ir kompleksinį atnaujinimą.
Šlaitiniai stogai, bendras balkonų stiklinimas, šildymo ir karšto vandens sistemų renovacija – tai tik keletas pavyzdžių, kurioms ši programa skiria finansavimą. Šiuo metu Panevėžyje pagal šią programą įdiegtos ir alternatyvių energijos šaltinių sistemos – saulės kolektoriai ant daugiabučių stogo.
„Kalbėdami apie renovaciją, kalbame ir apie kapitalinį remontą“, – sakė Kauno miesto daugiabučių padėtį pristatęs dr. Ramūnas Gatautis. Pasak jo, šiuo metu Kaune renovacijos reikalauja apie 80 proc. daugiabučių.
Direktoriaus pavaduotojas pabrėžė, kad tik kompleksiškai renovuodami pastatą – keisdami inžinerines sistemas, tvarkydami gerbūvį – pasieksime geriausių rezultatų.
Rugpjūčio mėnesį Kaune viešėjęs Aplinkos viceministras Stanislovas Šriūbėnas sveikino kauniečių idėją pradėti pilotinio projekto, namus renovuojant kvartalais, idėją.
Jis pabrėžė, kad Aplinkos ministerija tikrai ras pinigų tokio projekto startui. Viceministras paskatino ir socialiai remtinus asmenis nebijoti renovacijos, nes jiems valstybė visiškai kompensuoja renovacijos išlaidas, patiems tereikia susitvarkyti reikalingus dokumentus.
Šiuo metu vidutinis sovietinio tipo statybos namų amžiaus vidurkis – per 40 metų, kai namui kapitalinis remontas būtinas kas 25 metai. Tyrimais įrodyta, kad renovuoto daugiabučio gyventojai moka per pus mažiau už šiluminę energiją, nei nerenovuoto.