(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Šiais metais Taline surengto forumo tikslas – apžvelgti šiuolaikinius iššūkius, su kuriais susiduria kiekvienos šalies sveikatos sistema. Lietuvai renginyje atstovavo sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės vadovaujama delegacija. Dialogą surengė Estijos sveikatos apsaugos ministerija, Pasaulio sveikatos organizacija, Europos sveikatos sistemų ir politikos observatorija.

Baltijos valstybių atstovai diskutavo apie ekonominių problemų įtaką farmacijos politikai, pateikė savo pozicijas dėl vaistų kainų reguliavimo. Lietuvos delegacijos pristatytas Vaistų prieinamumo gerinimo ir kainų mažinimo planas bendrame Baltijos valstybių veiksmų kontekste dialogo dalyvių buvo įvertintas kaip ambicingas, kompleksiškai įtraukiantis visus vaistų sektoriaus dalyvius – gamintojus, prekybininkus, gydytojus. Ir svarbiausia – gerbiantis paciento interesus.

Pasak Lietuvos delegacijos vadovės sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės, vaistų prieinamumo užtikrinimas finansų krizės metu – ne tik Lietuvos aktualija. „Šią problemą analizuoja, ieško sprendimų ne tik forume dalyvavusios Baltijos šalys, bet ir visa Europa. Lietuvos įgyvendinamas kompleksinis planas buvo teigiamai įvertintas todėl, kad sudarė prielaidas vaistų kainų mažėjimui, taupant tiek paciento, tiek valstybės išlaidas“, – sako viceministrė N. Ribokienė.

Estija ir Latvija valstybės lėšas taupo mažindama vaistų kompensavimo lygmenis, t.y. didindama paciento už vaistus mokamas priemokas. Pavyzdžiui, Latvijoje kompensavimas už kardiologinėms ir psichikos ligoms gydyti skirtus vaistus sumažintas nuo 75 proc. iki 50 proc., o kompensavimas už astmai ir Parkinsono ligoms gydyti skirtus vaistus sumažintas nuo 90 proc. iki 75 proc.

Apibendrindami Baltijos šalių sveikatos politikos dialogą, dalyviai išreiškė vieningą nuomonę, kad svarbiausia – išlaikyti tolygų medicinos paslaugų prieinamumą. Šiuo sunkiu laikotarpiu šalių vyriausybės kviečiamos ir toliau investuoti į žmonių sveikatą, nes šis kapitalas – šalies ekonomikos garantas.

LR Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: