(c)Stock.xchng archyvo nuotr.

Hidrometeorologams prognozuojant ypač šaltą vasario vidurį, apriboti bereikalingą šilumos vartojimą prastos būklės, nerenovuotuose daugiabučiuose namuose ragina Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA).

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prognozuoja, kad ir artimiausiomis vasario mėnesio dienomis lauko oro temperatūra dienomis bus nuo -12°C iki -14, o naktimis iki -24 oC.

„Taupant šilumos suvartojimą daugiausiai lemia daugiabučių namų būklė. Naujos statybos ar atnaujintų (modernizuotų) namų gyventojai esminės speigų įtakos šilumos suvartojimui nepajus. Tuo tarpu senos statybos nešiltintų daugiabučių namų būklė didins šilumos suvartojimą, o tuo pačiu ir mokėjimus už šilumą”, – teigė LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas.

Anot jo, speigai šilumą švaistančių namų gyventojus turėtų priversti susirūpinti ir imtis paprasčiausių buitinių šilumos taupymo priemonių, kurios mažina šilumos suvartojimą. „Šiomis dienomis kaip niekada verta patikrinti, ar visi buto, laiptinės langai ir lauko durys yra sandarios, užkamšyti plyšius rūsių languose”, – sakė V. Stasiūnas.

Laiptinės ir kitų šaltų patalpų duris būtina laikyti uždarytas, o po durimis esančius plyšius užsandarinti. Jei langas nėra svarbus kaip šviesos šaltinis – rūsyje, sandėliuke ar vonioje – jį galima uždengti šilumą atspindinčios termoizoliacijos lakštu.

Anot V. Stasiūno, butuose už radiatorių įtaisytos šilumą atspindintys aliuminio folijos ekranai atgal į patalpą atspindi net 90 proc. šilumos srauto. Taip pat patariama neužstatyti radiatorių baldais ar dekoratyvinėmis grotelėmis, neuždengti jų užuolaidomis.

V. Stasiūno teigimu, pradėti taupyti šilumą daugiabučiuose galima nuo, atrodytų, mažų ir nereikšmingų dalykų. „Įgyvendinus paprasčiausius apšiltinimo darbus, būtina siekti viso daugiabučio namo renovacijos, kuri leidžia reikšmingai mažinti šilumos švaistymą. Kiekvienas mokame už suvartotą šilumos kiekį, todėl tik sumažinę suvartojimą, sutaupysime šildymui”, – sakė V. Stasiūnas.

Anot jo, būtent namų būklė lemia, kad esant vienodai šilumos kainai viso miesto gyventojams, 60 kv. m. ploto buto šilumos suvartojimai, o tuo pačiu mokėjimai už šilumą šildymui skiriasi 6 ir daugiau kartų.

LŠTA duomenimis, naujos statybos ar apšiltintų daugiabučių namų gyventojai vidutiniškai per mėnesį moka apie 130 litų už 60 kv. m. ploto buto šildymą. Gyvenantiems senos statybos neapšiltintuose namuose už tokio pat ploto buto šildymą tenka sumokėti apie 600 – 700 ar net 800 litų.

Išsami informacija apie šilumos suvartojimus Lietuvos daugiabučiuose gyvenamuose namuose teikiama LŠTA interneto svetainėje.

LŠTA duomenimis, šiuo metu efektyviu šilumos energijos vartojimu pasižymi tik 4,6 proc. visų Lietuvos daugiabučių namų. Patenkinamai šiluma vartojama 17,3 proc. šalies daugiabučių. Didžioji dalis – 55,7 proc. – šalies daugiabučių yra pasenę ir pasižymi prasta šilumos energijos izoliacija. 22,4 proc. Lietuvos daugiabučių šilumos energijos švaistymo rodikliai – katastrofiškai aukšti.

LŠTA

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: