© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Baltieji rūmai atsiprašė įstatymų leidėjų, kad neinformavo jų apie penkių Talibano kovotojų apkeitimą į amerikietį karį, antradienį pranešė senatoriai, didėjant kritikai dėl šio žingsnio.

Administracijos pareigūnai trečiadienį planuoja pateikti informaciją apie tą apsikeitimą visiems 100-ui Senato narių per posėdį už uždarų durų, abiejų partijų įstatymų leidėjams tūžtant dėl mainų, šeštadienį užtikrinusių laisvę Afganistano sukilėlių sučiuptam kariui Bowe’ui Bergdahlui (Bouvui Bergdalui), kuris buvo perduotas amerikiečių specialiosioms pajėgoms.

Senato žvalgybos komiteto pirmininkė Dianne Feinstein (Dajan Feinstein), kuri yra prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) Demokratų partijos aukšto rango narė, sakė, kad Baltieji rūmai pažeidė JAV įstatymus, nepranešę Kongresui apie pasiūlytą sandorį.

“Mums buvo šiek tiek netikėta ir apmaudu, kad šie mainai įvyko be jokių konsultacijų, visiškai nesilaikant įstatymų, – sakė ji žurnalistams. – Mums labai dėl to neramu.”

Siekiant išvengti didelio politinio skandalo, vienas aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūnas pirmadienio vakarą paskambino senatoriui Saxby Chamblissui (Saksbiui Čamblisui), aukščiausio rango respublikonui Žvalgybos komitete, ir “atsiprašė, kad neperspėjo mūsų iš anksto”, sakė šis Kongreso aukštųjų rūmų narys.

D.Feinstein nurodė pirmadienį taip pat sulaukusi prezidento patarėjos nacionalinio saugumo klausimais pavaduotojo Tony Blinkeno (Toni Blinkeno) skambučio ir išklausiusi jo atsipašymą.

Įstatymų leidėjai peikė B.Obamą, kad jis prieš 30 dienų neperspėjo apie planuojamą asmenų, laikomų Gvantanamo įlankos kariniame kalėjime, paleidimą, kaip reikalauja gruodį priimtas teisės aktas.

Tačiau šis skandalas dar gali atsigręžti prieš įstatymų leidėjus: žinodami Amerikos kariuomenės politiką neapleisti nė vieno į bėdą pakliuvusio kario, jie sutinka, kad sėkmė pastangose išvaduoti penkerius metus Talibano nelaisvėje išbuvusį B.Bergdahlą buvo puikus pasiekimas.

Seržantas B.Bergdahlas buvo paleistas šeštadienį, mainais į penkių Talibano aukšto rango veikėjų, kurie buvo laikomi Gvantanamo kalėjime, paleidimą. Šiam dramatiškam susitarimui tarpininkavo Kataras.

Per beveik penkerius metus trukusią nelaisvę B.Bergdahlas buvo perdavinėjamas įvairioms kovotojų frakcijoms, veikiančioms palei Afganistano ir Pakistano sieną, o galiausiai atsidūrė Pakistano Šiaurės Vaziristano genčių rajone, sakė šaltiniai.

“Esu susirūpinęs dėl apsikeitimo precedentų, kuriuos dabar nustatėme, nes nenoriu, kad būtų siunčiama žinia: “Galite toliau grobti amerikiečius ir naudoti juos mainams”, – žurnalistams sakė Senato užsienio ryšių komiteto pirmininkas Robertas Menendezas (Robertas Menendesas).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: