(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius Lietuvos muitinės pareigūnai aptiko neteisėtai gabenamų prekių už daugiau kaip 46 mln. litų. Tai 3,4 karto daugiau nei per 2009 m. tą patį laikotarpį. Bendras nustatytų pažeidimų skaičius, palyginti su 2009 m. sausio-birželio mėnesiais, padidėjo 18 proc.

Per pirmąjį pusmetį muitinės pareigūnai surašė 2570 administracinių teisės pažeidimų protokolų, t. y. 33 proc. daugiau nei praėjusių metų tą patį laikotarpį. Ikiteisminių tyrimų skaičius dėl muitų teisės aktų pažeidimų, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, išaugo 10 proc.

Palyginti su praėjusiais metais, muitinės pareigūnai atliko dvigubai daugiau ikiteisminių tyrimų dėl nelegalių tabako gaminių gabenimo ir realizavimo. Iš viso Lietuvos muitinės pareigūnai per šių metų sausio-birželio mėn. sulaikė beveik 6 mln. 200 tūkst. pakelių nelegaliai gabentų cigarečių. Tai sudaro beveik 93 proc. visų per pirmąjį pusmetį nelegaliai gabentų prekių skaičiaus.

Šiemet aptikta ir didžiausia per pastaruosius metus cigarečių kontrabanda. Balandžio mėn. Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai Vilniuje sustabdę vilkiką jame aptiko 1300 dėžių cigarečių. Tęsdami šio įvykio tyrimą, muitinės kriminalistai patikrino vienos įmonės sandėlį ir surado dar 1200 dėžių kontrabandinių cigarečių. Bendra šios operacijos metu sulaikytų cigarečių vertė – beveik 9 mln. litų.

Pirmąjį šių metų pusmetį muitininkams cigaretes teko traukti ne tik iš įprastų slėptuvių automobiliuose, bet ir iš traukinio cisternos, žuvies šaldytuvo, makaronų pakelių, net iš metalo karstų.

Pastaruoju metu Lietuvos muitinei suaktyvinus veiksmus kovojant su narkotikų kontrabanda, buvo užkirstas kelias į Lietuvą net kelioms jų siuntoms iš Lotynų ir Pietų Amerikos valstybių. Balandžio mėnesį kilogramą kokaino, paslėpto iš vytelių pintų dirbinių pakuotėje – kartoninės dėžės sienelėse, vienam Mažeikių gyventojui mėginta atsiųsti iš Kosta Rikos. Dar viena analogiška siunta muitininkų buvo sulaikyta birželio pabaigoje – kilogramas kokaino, paslėpto sportinio treniruoklio dėžės dvigubame dugne, iš Kosta Rikos buvo atsiųstas į Kazlų Rūdą. Trečią kokaino siuntą, šįsyk siųstą iš Bolivijos, muitininkai sulaikė baigiantis birželiui: 2,5 kg narkotikų buvo paslėpta moteriškose rankinėse įrengtose slėptuvėse. Bendra pirmą pusmetį Lietuvos muitinės pareigūnų sulaikyto kokaino vertė Lietuvos juodojoje rinkoje siekia apie 1,7 mln. Lt.

Ikiteisminių tyrimų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų šių metų pirmą pusmetį, palyginti su 2009 m. tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo dvigubai.

Kitos neteisėtai pirmąjį šių metų pusmetį gabentos prekės: degalai, vaistai, prekės, pagamintos iš nykstančių laukinių gyvūnų ir augalų, daiktai, pagaminti pažeidžiant intelektinės nuosavybės teises, kitos plataus vartojimo prekės.

Pasak Muitinės departamento generalinio direktoriaus Antano Šipavičiaus, ir šį pusmetį muitinės veiklos prioritetas buvo kova su cigarečių kontrabanda. Nors pastebima tendencija, kad nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio legaliai parduodamų rūkalų rinka nebemažėja, tačiau jų kontrabandos sulaikoma vis daugiau. Per pirmąjį šių metų pusmetį muitininkai sulaikė cigarečių už beveik 43 mln. 500 tūkst. litų. Palyginti su 2009 m. tuo pačiu laikotarpiu, sulaikytos rūkalų kontrabandos padidėjo beveik 5 kartus. Jei šios cigaretės būtų realizuotos juodojoje rinkoje, šalies gyventojai per valstybės biudžetą būtų netekę daugiau kaip 30 mln. litų.

Pasak Lietuvos muitinės vadovo, tokių rezultatų pavyko pasiekti atsižvelgus į kintančias aplinkybes keičiant veiklos metodus: bendradarbiaujant su kitomis teisėsaugos tarnybomis, operatyviai keičiantis informacija, vykdant netikėtus patikrinimus muitinės postuose ir vidaus rinkoje, modeliuojant įvairias operacijas, dirbant pagal sukurtus ir nuolat kuriamus rizikos profilius. „Nors pasiektais rezultatais kovojant su rūkalų kontrabanda džiaugtis dar anksti, tačiau palyginus su kitų Baltijos valstybių muitinių užkardyta rūkalų kontrabanda, pernai Lietuvos muitinė jos sulaikė gerokai daugiau negu Latvijos ir Estijos muitinės pareigūnai (atitinkamai – 120 mln., 52 mln.ir 18 mln. vienetų cigarečių), – sakė A. Šipavičius.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: