(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Žymus eksporto augimas ir naujai pritrauktos investicijos per šiuos metus ženkliai prisidėjo prie Lietuvos ūkio stabilizavimo ir padėjo pagrindą tolesniam ekonomikos augimui, kurį jau įvertino nepriklausomi ekonomikos ekspertai.

Vyriausybė, svarstydama Lietuvos ūkio plėtros strategiją, nustatė, kad eksporto ir investicijų skatinimas yra šalies ekonominės plėtros prioritetiniai uždaviniai ir šioms sritims turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Todėl reformavus Lietuvos verslo plėtros agentūrą buvo įsteigtos viešosios įstaigos „Eksportuojančioji Lietuva” ir „Investuok Lietuvoje” tam, kad jos galėtų koncentruotis į labai skirtingus joms keliamus tikslus.

„Trečią šių metų ketvirtį eksportas augo 36 procentus. Tai geriausias įrodymas, kad Lietuvos eksportuojančios verslo įmonės atgavo pasitikėjimą savo jėgomis. Sukurta pagalbos sistema rodo gerus rezultatus ir verslas itin sėkmingai naudojasi Ūkio ministerijos administruojamomis eksporto skatinimo priemonėmis”, – sako ūkio ministras Dainius Kreivys.

Pagal pritrauktas užsienio investicijas šiemet Lietuva ženkliai lenkia ir Latviją, ir Estiją. Duomenų bazės “fDiMarkets.com” duomenimis, per sausį-spalį paskelbta apie 26 naujų tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų Lietuvoje įgyvendinimą, o tai 27 proc. daugiau nei Estijoje ir 30 proc. daugiau nei Latvijoje. Pasirašytų investicijų suma yra 778 mln. eurų, o tai 60,7 proc. daugiau nei Estijoje ir 9,7 proc. daugiau nei Latvijoje. Šių projektų įgyvendinimas sukurs daugiau nei 2800 darbo vietų (23,7 proc. daugiau nei Estijoje ir 36,6 proc. daugiau nei Latvijoje).

VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva” ir „Investuok Lietuvoje” valdybose kartu su ministerijų atstovais dalyvauja ir verslas. Pertvarkomas komercijos atašė tinklas, į kurį skaidriai atrenkamiems ir pagal kompetenciją vertinamiems profesionalams keliami konkretūs tikslai padėti Lietuvos verslininkams įsitvirtinti užsienio rinkose.

VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva” rengia eksporto mokymus verslui: vyksta informaciniai seminarai apie pasaulio rinkas, verslo misijos į užsienio šalis, vykdomi projektai „Eksporto akademija”, „Konkurencingumo centras” ir kt. Mokymų metu daugiau kaip 4000 įmonių atstovai, be kita ko, sėmėsi patirties kaip veiksmingai konkuruoti didžiausiose pasaulio šalių rinkose.

Šiuo metu daug dėmesio skiriama ir pertvarkomai verslo skatinimo sistemai. Anksčiau veikusi verslo informavimo centrų sistema buvo akivaizdžiai netolygi ir neefektyvi. Nauja sistema užtikrins, kad bet kuriame regione naujai pradedantis verslas gaus aukštos kokybės paslaugas. VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva” centralizuotai rengs tipines mokymo programas, pateiks verslui konsoliduotą informaciją, sistemingai perkels paslaugas į internetinę erdvę.

Nauja finansavimo sistema per Verslo pradžios krepšelius leis kryptingai ir efektyviai naudoti valstybės lėšas, nes bus mokama už realią pagalbą, suteiktą naujai įkurtiems verslams. Ateinantį pavasarį visoje Lietuvoje vyks verslumo skatinimo renginiai „Versli Lietuva”, kurių metu bus dalinami verslo krepšelių vaučeriai – konkrečios paslaugos naujo verslo pradžiai.

Eksporto skatinimui skirtos Ūkio ministerijos administruojamos ES paramos priemonės „Naujos galimybės”, „Lyderis”, „E-verslas”, „Procesas LT”, „Asistentas-1″, „Asistentas-3″. Iš viso šioms priemonėms numatyta 732 milijonai litų. Šiuo metu jau sudarytos 739 sutartys už 541 mln. litų. Šiomis priemonėmis pasinaudojusios Lietuvos bendrovės įgyja galimybę aktyviai ieškoti verslo partnerių užsienio rinkose, rengti eksporto strategijas, tobulinti produktus, padarant juos konkurencingus itin reiklioje pasaulinėje rinkoje.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: