(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Šiandien, spalio 1 dieną, prasidedantis trečiasis Tarptautinis Kauno kino festivalis atgaivins seniausią Lietuvoje kino teatrą – tik specialiomis progomis duris kino mėgėjams atveriančią „Romuvą”.

1939 metais Kauno centre, šalia Laisvės alėjos, pastatytas kino teatras miestiečiams tarnavo tik vienerius metus, jo veiklą nutraukė antrasis pasaulinis karas, kurio metu ,,Romuva” buvo nacionalizuota, programos turinį ėmė griežtai kontroliuoti Valstybinė kinofikacijos valdyba. Nepaisant to, „Romuvos” kino teatras kelioms miestiečių kartoms tapo gražių, romantiškų prisiminimų vieta, kurią, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, pasitiko privatizavimo proceso iššūkiai.

„Mums rūpi „Romuvos”, kaip reikšmingos Kauno kultūros erdvės, istorija bei naujos šio kino teatro gyvavimo galimybės, siekiame išlaikyti kino teatrą gyvą ir atvirą visiems besidomintiems kinu. Manome, kad būtų tiesiog neūkiška ir neprotinga naikinti kinui sukurtą erdvę. Siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į ją, pakviesti miestiečius ir visus kiną mylinčius žmones ieškoti sąsajų su tarpukario Lietuvos kino istorija, puoselėti kiną kaip meną. Festivalio metu „Romuvoje” parodysime per trisdešimt naujausių, tarptautinio pripažinimo sulaukusių kino juostų, apie 50 seansų”, – pasakoja Tarptautinio Kauno kino festivalio direktorė Ilona Jurkonytė.

Tarpukarį menantis Kauno kino teatras „Romuva” yra paskelbtas kultūros vertybe. 80 procentų UAB kino teatro „Romuva” akcijų priklauso Kauno miesto savivaldybei, 20 procentų – fiziniam asmeniui. 2002 m. kino teatras iki 2012 metų buvo išnuomotas UAB „Rosh”, tačiau 2007 metais – uždarytas. Prieš daugiau kaip metus Kauno miesto savivaldybė, įtikinta kultūrai neabejingų asmenų, visuomeninių bei kino organizacijų, nusprendė išsaugoti “Romuvą” ir pradėti derybas dėl kino teatro veiklos gaivinimo i ir grąžinimo kino žiūrovams.

„Tikimės, kad kino teatro „Romuva” reikalai artimiausioje ateityje išsispręs, jis vėl bus gyvas ir rodys kiną, o Kauno kino festivalis yra pagrindinė to varomoji jėga. Džiaugiamės, kad pagaliau Kauno mieste atsirado bei įsitvirtino ir kino festivalis, kuris įgauna tradiciją ir užkariauja rimtas pozicijas. Būdama festivalio globėja Kauno savivaldybė nepaliks festivalio nuošalyje. Tikimės, kad kasmet Kauno kino festivalio prestižas ir finansavimas augs”, – sakė Kauno miesto savivaldybės Švietimo ir kultūros departamento Kultūros skyriaus vedėjas Sigitas Šliažas.

Pasak Tarptautinio Kauno kino festivalio direktorės, kino erdvių Kaune trūkumas siaurina ir festivalio rėmus.

„Formuodami festivalio programą šiais metais aiškiai pajutome, kad programos apimtį varžo kino erdvių trūkumas Kaune. Džiaugiamės, kad po vienerių metų pertraukos pavyko susitarti, kad festivalis vyktų „Romuvoje”. Šio kino teatro išlikimo ir gyvavimo klausimą siejame su visos kino kultūros politikos formavimu Lietuvoje. Kovojame už „Romuvos”, kaip nekomercinio kino centro, veiklos tęstinumą. Tiesa, turėdami omenyje, kad „Romuvos” kino teatre tėra viena kino salė, tikimės, kad kitais metais pavyks sutarti, kad Kauno kino festivalis vyktų „Romuvoje” ir kitose Kauno mieste esančiose kino erdvėse. Gal palaipsniui paversime Kauną kino sostine!”, – kalba I.Jurkonytė.

Tarptautinis Kauno kino festivalis yra vienintelis Lietuvoje organizuojamas tarptautinis kino festivalis, kurio pagrindinė programa rodoma ne Vilniuje. Kinomanų pamėgtas ir vis daugiau žiūrovų sulaukiantis festivalis pripažintas reprezentaciniu Kauno miesto renginiu.

Šiais metais festivalis vyks spalio 1-11 dienomis Kaune, „Romuvoje”, ir spalio 12-18 dienomis Vilniuje, „Pasakoje”. Festivalio kino juostos pristatomos keturiose programose: „Platus kampas”, „Visos mūzos”, „Muzika, keičianti pasaulį” ir „Šiaurės garsai kine”. Bilietus ir abonementus platina „Bilietų pasaulis”.

Taip pat skaitykite: