(c) Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Spalį Tarptautiniame Kauno kino festivalyje bus parodytas didžiausiu 2008-ųjų kino atradimu pripažintas britų režisieriaus Steve McQueeno filmas „Alkis“. Prievartą ir grožį derinantį pirmąjį garsaus videomenininko pilnametražį filmą jau įvertino didžiausi Europos kino autoritetai.
Tai brutalus, išraiškingas pasakojimas apie devintojo dešimtmečio realijas britų „Maze“ kalėjime, kuriame buvo kalinami kovotojai už Airijos nepriklausomybę. Filmas Kanų kino festivalyje pelnė „Auksinės kino kameros“ prizą, Europos kino akademijoje – „Metų atradimo“ apdovanojimą, Stokholmo kino festivalyje pripažintas geriausiu režisūriniu debiutu.

„Filmo stilistika, kadrų kompozicija atima žadą. O keletas scenų ilgai išliks atmintyje. „Alkis“ – tai meno kūrinys, – sakė Tarptautinio Kauno kino festivalio programos sudarytojas Tomas Tengmarkas. – Režisierius remiasi sudėtinga to meto situacija, tačiau visą dėmesį sutelkia ne į politinius veiksnius, o į siaubingą nužmoginimo procesą vyrų kalėjime, kur aršaus konflikto dalyviai – kaliniai ir jų prižiūrėtojai.“
Filmo režisierius Steve McQueenas – garsus Jungtinės Karalystės videomenininkas, šiais metais atstovaujantis savo šaliai Venecijos bienalėje. „Alkis“ – S. McQueeno debiutas kine. Pirmoji pilno metražo juosta, režisuota šio menininko, 2008-aisiais atidarė Kanų kino festivalio „Ypatingo žvilgsnio“ programą.

Pagrindis „Alkio“ herojus Bobby Sands – tai airių Nelsonas Mandela, tik jo istorijos pabaiga kur kas liūdnesnė. Filmas pasakoja apie kalėjimą, savotišką britų Gvantanamą, kuriame devintajame dešimtmetyje kalėjo ir siaubingus pažeminimus kentė IRA kovotojai. Vienas iš jų buvo Bobby Sands, kalinių bado streiko, paskelbto dėl elementarių žmogaus teisių nepaisymo, organizatorius. Po 66 savanoriško badavimo dienų Bobby Sands mirė, amžiams tapdamas airių nacionaline ikona. Būtent jam priklauso žodžiai: „Tai prievarta užaugina maištingą laisvės dvasią“.

Režisierius, atkūręs jaudinančius ir dramatiškus įvykius, siekė parodyti kūną, tampantį politinės kovos vieta: „Tai paskutinis nevilties veiksmas; kūnas – tai tavo paskutinė protesto priemonė. Kiekvienas naudoja tai, ką turi, teisingai arba ne“, – sakė S. McQueenas.

Festivalio programoje „Platus kampas“ rodomą filmą „Alkis“ žiūrovai galės išvysti ir Kaune, ir Vilniuje. VšĮ „Visos mūzos“ trečius metus organizuojamas Tarptautinis Kauno kino festivalis vyks spalio 1-11 d. Kaune, k/t „Romuva“, spalio 12-18 d. Vilniuje, k/t „Pasaka“. Tiksli programa ir informacija apie bilietų įsigijimą bus paskelbta netrukus adresu www.kinofestivalis.lt.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: