Įsibėgėjus rugsėjui vis dažniau pastebimi mokiniai, skubantys į mokyklas. O gal eina tik kuprinės? Už didelių spalvingų kuprinių retai įžiūrėsi jų savininką – mokinį. „Vaikščiojančios kuprinės“ gali pridaryti daug žalos mokinių sveikatai, o ypač, laikysenai. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai norėdami išsiaiškinti ir atkreipti dėmesį į vaikų sveikatos problemas, rugsėjo 23-23 dienomis mokyklose organizuoja akciją „Pradinuko kuprinė: ar ne per sunki?“. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, dirbančios mokyklose, pagal galimybes svers pradinukų kuprines ir tikrins, ar jos neviršija rekomenduojamo svorio.

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 2008 m. iš patikrintų Kauno mieste mokinių beveik 40 proc. turėjo skeleto-raumenų sutrikimų, iš jų 45 proc. nustatyta skoliozė, lordozė ir kifozė, t.y. sunkesni laikysenos sutrikimai. 2008 m. patikrintiems 2684 pirmokams beveik pusei (1331) nustatyti skeleto raumenų sutrikimai. Peršasi išvada, jog jau pirmoje klasėje neatsižvelgiama į tokius rizikos veiksnius kaip netinkama ar didelio svorio kuprinė.

Dažniausiai netaisyklinga laikysena būna ne įgimta, o susiformuoja nekreipiant dėmesio į vaiko poreikius. Didžiausia šio sutrikimo priežastis – vaiko netaisyklingas sėdėjimas, netinkamas krepšys knygoms nešti arba per didelis kuprinės svoris. Ryškiausi pakitimai įvyksta jaunesniame mokykliniame amžiuje (7-10 metų), nes šiame amžiaus tarpsnyje stuburas dar tebėra nesukaulėjęs, lankstus, o nugaros raumenys silpni, greitai pavargsta.

Žmogaus graži laikysena – tai ne tik grožis, bet ir sveikata. Kūno laikysena mažiausiai varginama: einant, sėdint, stovint, rašant ir skaitant. Tada vidaus organai yra taisyklingos padėties: širdis, plaučiai, kepenys, skrandis ir žarnynas veikia normaliai. Esant netaisyklingai laikysenai, ypač krūtinės ląstos ir stuburo deformacijoms, vidaus organai suspaudžiami, jų veikla apsunkinama, išsivysto įvairūs negalavimai. Tik tėveliai gali pirmi ir laiku pastebėti vaiko laikysenos sutrikimus: tiesiog paprašykite vaiko ramiai pastovėti suglaudus kojas.

Dažniausiai pasitaikantys netaisyklingos laikysenos bruožai: žiūrint iš šono, nuleista ar atlošta galva, atsikišę į priekį, pakilę arba asimetriški pečiai, išsipūtęs pilvas, pernelyg didelis juosmens išlinkimas, atsikišęs dubuo, palinkusi nugara ir įdubusi krūtinės ląsta. Pastebėję šiuos sutrikimus, tėveliai turėtų nedelsdami kreiptis į vaikų gydytoją.

Kuprinės forma turi būti ergonomiška bei atitinkanti fiziologinę vaiko stuburo formą. Jei vaikas jaus kuprinės spaudimą iš viršaus – bandys kūprintis. Jei kuprinė bus be specialios minkštos „pagalvėlės” ties stuburu – ji kryps nuo svorio. Ta „pagalvėlė” lyg atrama padeda išlaikyti taisyklingą stuburo padėtį. Kuprinė turi būti tvirtai prigludusi prie vaiko nugaros. Geriau, kai kuprinė iš išorės būna sutvirtinta plastmasiniu karkasu. Karkasas neleidžia kuprinei deformuotis. Vidinė kuprinės dalis besiliečianti su vaiko nugara bei karkasas turėtų būti pagaminti iš minkštos bei tvirtos lengvai valomos medžiagos. Kuprinės diržai turėtų būti ne siauresni nei 3,5 cm, paminkštinti. Diržų ilgis turi reguliuotis, nes skirtingu metų laiku vaikas vilki ne vienodo storio drabužiais. Tuščia pradinuko kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 700 g. o vyresniųjų klasių moksleivių – ne daugiau kaip 1000g.

Net į pačią geriausią kuprinę su ortopedine nugarėle negalima prikrauti sunkiai sveriančių daiktų. Mokyklinės kuprinės svoris su knygomis ir kitomis mokyklinėmis priemonėmis, turi sverti ne daugiau nei 10 proc. vaiko svorio. Taigi, jei pirmokėlis sveria 25 kg, jo nešulys negali būti sunkesnis nei 2,5 kg.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: