Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Nyderlandai, norėdami “užversti sunkų skyrių” dėl savo buvusios kolonijos Indonezijos, ketvirtadienį viešai atsiprašė už supaprastinto proceso egzekucijas, kurias olandų armija vykdė 5-ajame dešimtmetyje.

“Olandijos vyriausybės vardu atsiprašau už šiuos ekscesus”, – per ceremoniją olandų ambasadoje Džakartoje sakė Nyderlandų ambasadorius Indonezijoje Tjeerdas De Zwaanas (Tjerdas De Zvanas).

“Olandijos vyriausybė viliasi, kad šis atsiprašymas padės užversti sunkų skyrių tiems, kurių gyvenimą taip tiesiogiai paveikė smurtiniai ekscesai, vykę nuo 1945 iki 1949 metų”, – sakė jis.

Ambasadorius kalbėjo apie Indonezijos nepriklausomybės karo metus, kai šis didžiulis salynas siek nusikratyti olandų kolonijinės valdžios.

Anksčiau Haga buvo atsiprašiusi konkrečių atvejų aukų artimųjų, bet iki šio niekada nebuvo pareiškusi bendro atsiprašymo už visas supaprastintas egzekucijas.

Praėjusį mėnesį Olandijos vyriausybė taip pat paskelbė, kad sumokės po 20 tūkst. eurų nužudytųjų našlėms.

Per ketvirtadienio ceremoniją ypatingas dėmesys buvo skirtas vyrų, nužudytų per brutalią kampaniją Sulavesio saloje centrinėje Indonezijoje, našlėms.

Rugpjūčio mėnesį Olandijos vyriausybė išmokėjo kompensacijas 10-čiai moterų, kurių vyrams olandų armija įvykdė egzekucijas per “Pietų Sulavesio kampaniją” 1946 ir 1947 metais. Ceremonijoje Džakartoje dalyvavo jų vaikai.

Ambasadorius sakė, kad planuoja kitą savaitę nuskristi į Pietų Sulavesio provincijos sostinę Makasarą susitikti su našlėmis, kurioms dabar – 90-100 metų.

Per minimą kampaniją, kuri yra vienas baisiausių Nyderlandų nusikaltimų Indonezijoje, olandų pajėgos tris mėnesius kaimuose vykdė supaprastintas egzekucijas, taip bandydamos užgniaužti pasipriešinimą kolonizavimui.

Kai kas Indonezijoje tvirtina, kad aukų skaičius yra 40 tūkst., bet istorinės studijos parodė, kad aukų yra keli tūkstančiai.

Per nepriklausomybės karą, kuris baigėsi 1949-aisiais, žuvo tūkstančiai indoneziečių.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: