(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Teigiama, kad prostatos sutrikimai dažnai pasireiškia ar paaštrėja atšalus orams. Minint pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną, pirmasis rudens mėnuo VšĮ Kauno Dainavos poliklinikoje skelbiamas vyrų mėnesiu. Priešinės liaukos patikros akcija vyrams poliklinikoje organizuojama jau trečius metus. Šiais metais taip pat norime pakviesti visus vyrus pasitikrinti: ar nesergate prostatos vėžiu.

Kai sutrinka prostata

Prostata dažnai vadinama vyrų antrąja širdimi. Tai nedidelė prie šlapimo pūslės esanti liauka, kuri gamina sekretą, įeinantį į spermos sudėtį. Esant prostatos sutrikimams ar prostatos išvešėjimui vyrai dažnai jaučia šlapimo srovės susilpnėjimą, naktimis vis dažniau keliasi šlapintis. Jeigu naktį šlapinatės du kartus, o dieną penkis kartus ar daugiau, reikėtų kreiptis į gyd. urologą.

Prostatos susirgimai gali būti ir besimptomiai. Itin paprastas ir veiksmingas būdas, padedantis diagnozuoti galimus prostatos susirgimus, yra prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekio kraujyje nustatymas. PSA kiekio kraujyje nustatymas yra pagrindinis parametras, vykdant prostatos ligų profilaktiką ar stebėjimą.

Kas yra PSA?

Prostatos specifinis antigenas (PSA) yra baltymas, kurį gamina prostatos liauka. Atliekant PSA tyrimą, nustatoma ar baltymo kiekis kraujyje yra nepadidėjęs.

Padidėjęs PSA ne visada reiškia, kad sergate prostatos vėžiu. Normalus PSA kiekis kraujyje yra iki 3 ng/l. Su amžiumi baltymo kiekis kraujyje didėja, todėl jei PSA kiekis kraujyje yra 4 ng/l ar daugiau, tai dar nereiškia, kad reikia gydymo. Tikslią diagnozę apie prostatos būklę gali pasakyti tik specialistas, įvertinęs visus simptomus bei atlikęs reikiamus tyrimus.

„Galutinei diagnozei nustatyti atliekami išsamūs prostatos tyrimai: paimamas prostatos mėginys (biopsija), tyrimas ultragarsu (priešinės liaukos echoskopija), šlapimo srovės tyrimas (uroflaumetrija) ir kt. Dainavos poliklinikoje atliekami visi tyrimai, padedantys išsiaiškinti galutinę diagnozę bei skirti tinkamą gydymą“ – pasakojo VšĮ Kauno Dainavos poliklinikos gyd. urologas Saulius Stirbys.

Akcijos metu siekiame atkreipti vyrų dėmesį į šią itin opią problemą, kuria serga vis daugiau vyrų. Labai svarbu prostatos sutrikimus diagnozuoti kuo anksčiau, kad būtų galima išvengti radikalių gydymo priemonių ar netgi mirties.

Kada laikas susirūpinti dėl prostatos ligų?

Dažniausiai prostatos negalavmai kamuoja vyresnio amžiaus vyrus. Teigiama, kad vienas iš penkių vyrų, sulaukusių 50 metų amžiaus, turi prostatos sutrikimų. Pernai metais vykusios akcijos metu padidėjęs PSA kiekis kraujyje buvo diagnozuotas 13 proc. akcijos dalyvių.

Esant prostatos sutrikimams vargina dažnas, skausmingas ir reguliarus šlapinimasis, šlapinimasis su krauju, kai dėl kraujo šlapimas nusidažo rausva spalva.

Medikai perspėja, kad sergant prostatos ligomis, vyrai gali nejausti jokių simptomų. Dėl to itin svarbi yra profilaktinė patikra: PSA kiekio kraujyje nustatymas.

Vyresniame amžiuje prostata ima didėti. Susidarius gerybiniam augliui diagnozuojama gerybinė prostatos hipertenzija. Prostatos padidėjimas – tai ilgas ir lėtas procesas, kuris gali vykti be jokių simptomų, nejaučiant jokių šlapinimosi pakitimų.

Padidėjus prostatai gali būti apsunkinamas šlapimo ištekėjimas. Pūslėje užsilaikęs šlapimas gali sukelti šlapimo takų infekciją ar paskatinti akmenų susidarymą. Taigi net ir iš pažiūros nepavojingas ir besimptomis prostatos padidėjimas gali tapti priežastimi atsirasti rimtiems susirgimams.

Vyrai, susirūpinkit dėl savo prostatos!

Rugsėjis Dainavos poliklinikoje skelbiamas vyrų mėnesiu. Akcija VšĮ Kauno Dainavos poliklinikoje pradedama gyd. urologo Sauliaus Stirbio paskaita. Rugsėjo 16 d. 13 val. Dainavos Jaunimo centro salėje (Pramonės pr. 31, Kaunas) bus kalbama apie pirmuosius simptomus, į kuriuos vyrai turėtų atkreipti dėmesį, apie prostatos ligas, gydymą bei vėlyvos diagnostikos pasekmes.

Didelę darbo patirtį turintis gydytojas urologas Saulius Stirbys atsakys į visus susirūpinimą keliančius klausimus. Nemokamai diskusijai su specialistu kviečiami visi vyrai.

Medikai teigia, kad tik individualių konsultacijų metu galima geriausiai įvertinti paciento būklę, įsigilinti į individualias problemas ir kartu ieškoti efektyviausio problemos sprendimo. Su šeimos gydytojo siuntimu registruokitės pas VšĮ Kauno Dainavos poliklinikos gyd. urologus Saulių Stirbį, Česlovą Stasiukonį, Leonidą Lysych. Esant indikacijoms bus nemokamai atliekamas PSA kiekio kraujyje tyrimas 50-75 metų vyrams.

Daugiau informacijos apie prostatos sutrikimus sužinosite apsilankę https://www.homosanus.lt/prostatitas . Čia taip pat prireikus galite klausti daktaro Jums rūpimų klausimų internetu ar užsiregistruoti konsultacijai.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: