Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Lapkričio 21 d., trečiadienį, 18 val. LUNI Kaunas kviečia į istoriko, politologo, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekano Šarūno Liekio paskaitą apie primirštą Lietuvos ir Lenkijos santykių bei identiteto epizodą: 1920 m. įkurtą Vidurio Lietuvos kvazivalstybę. Paskaita vyks VDU PMDF (Gedimino g. 44), 302 auditorijoje.

Š. Liekis: “Amerikiečių istorikas Hans Kohn teigė, kad Centrinėje ir Rytų Europje nacionalizmas buvo formuojamas istorinių mitų ir svajonių apie praeityje tariamai gyvavusią idealią Tėvynę, kuri nieko bendro neturi su sąryšio su dabartimi, viliantis, kad ji kada taps politine tikrove. Tą naują išrastą ir įsivaizduojamą tikrovę naujalietuviai kūrė kaip mokėjo ir kaip galejo. Ir pakankamai nesėkmingai. XIX a. pab. ir XX a. pradžios argumentai neatrodė istoriški ir įtikinami ir vedė prie naujojo lietuviškojo nacionalizmo atsiradimo bei konflikto su naujuoju lenkų nacionaliniu judėjimu.

Lietuvos – Lenkijos konflikto sudėtinė dalis buvo Vidurio Lietuvos sukūrimas. Jos egzistavimo laikotarpiu buvo padaryta nemažai sprendimų, vėliau įtakojusių dvišalių santykių raidą, lietuvių ir lenkų savipratą, politinius sprendimus, šalių geopolitinę padėtį.

Vidurio Lietuvos laikotarpis ir ją supantys įvykiai yra pakankamai mitologizuoti. Kartojame tarpukario politinius ir ideologinius štampus. Kita vertus, iki šiol nėra visapusiškos naujais tyrimais pagrįstos lietuvių autorių analizės. Remiamasi išimtinai paskutinio poros dešimtmečių tyrimais, atliktais lenkų autorių.”

Renginys Facebooke: https://www.facebook.com/events/282877971832610/

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: