(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Šiltesni vasario orai sąlygojo, kad Kauno gyventojai šilumos suvartojo mažiau. Lyginant su sausio mėnesiu, šilumos suvartojimas Kaune vasarį buvo apie 29 proc. mažesnis. Vidutinė oro temperatūra Kaune vasario mėnesį sudarė -3,9 °C, o sausį siekė -10,2 °C. Sausio mėnesį nukritusi oro temperatūra Kaune lėmė net apie 40 proc. didesnį šilumos suvartojimą lyginant su gruodžio mėnesiu.

Daugiausia Kaune už 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymą vasario mėnesį mokės Sąjungos a. 10 senos statybos daugiabučio namo gyventojai. Jie 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymui vasarį vidutiniškai suvartojo 57,45 kWh kvadratiniam metrui ir turės mokėti 13,10 lt su PVM. Palyginimui, šaltesnį sausį jie suvartojo net 70,54 kWh kvadratiniam metrui ir už jį mokėjo po 14,68 lito su PVM netgi esant mažesnei šilumos kainai. 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymas kai kuriems šio namo gyventojams sausio mėnesį kainavo net po 880 litų. Už vasarį sumos turėtų būti gerokai mažesnės.

Efektyviausiai vasarį Kaune šilumą vartojo Kovo 11-osios 114 senos statybos renovuoto daugiabučio namo gyventojai. Jie 60 kvadratinių metrų ploto buto šildymui suvartojo tik 8,97 kWh kvadratiniam metrui ir už jo šildymą mokės vidutiniškai tik po 2,04 lito su PVM. Sausį šio namo gyventojai vidutiniškai šildymui suvartojo po 17,52 kWh kvadratiniam metrui ir mokėjo po 3,65 lito su PVM. Vidutinė sąskaita 60 kvadratinių metrų ploto butui šildyti šiame name sausio mėnesį siekė 219 litų, vasarį ji bus mažesnė.

Šilumos kaina Kauno gyventojams vasario mėnesį buvo 22,80 ct/kWh kai šilumos punktų įrenginiai priklauso jiems patiems ir 24,08 ct/kWh kai šilumos punktų įrenginiai priklauso tiekėjui. Nerenovuotų senos statybos namų gyventojai už šilumą vasarį mokės iki 5 – 6 kartų daugiau nei gyvenantieji efektyviai energiją vartojančiuose namuose.

Šildymo sezonas artėja į pabaigą ir netrukus prasidės šiltasis metų periodas. Tai – tinkamiausias laikas atnaujinti (renovuoti) senus daugiabučius namus. Juk ir vėl ateis žiema, ir vėl gausime dideles sąskaitas už šildymą, o kaip jas sumažinti – laikas galvoti jau šiandien. Pagrindinė priežastis, dėl ko suvartojame daug šilumos, yra prasta pastatų būklė.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos duomenimis, šiuo metu efektyviu šilumos energijos vartojimu pasižymi tik 4,6 proc. visų Lietuvos daugiabučių namų. Patenkinamai šiluma vartojama 17,3 proc. šalies daugiabučių. Didžioji dalis – 55,7 proc. – šalies daugiabučių yra pasenę ir pasižymi prasta šilumos energijos izoliacija, o 22,4 proc. Lietuvos daugiabučių šilumos energijos švaistymo rodikliai – katastrofiškai aukšti.

Kaune situacija panaši. Gyvenamųjų namų vidutinis mokestis už šildymą vasario mėn. bus 5,13 Lt su PVM, vidutinis šilumos suvartojimas šildymui – 22,48 kWh kvadratiniam metrui. Naujos statybos daugiabučių namų vidutinis šilumos suvartojimas šildymui – 12,30 kWh kvadratiniam metrui, o vidutinis mokestis už vieno kvadratinio metro šildymą – 2,80 Lt su PVM. Senos statybos atnaujintų (renovuotų) daugiabučių namų vidutinis šilumos suvartojimas šildymui yra 12,15 kWh kvadratiniam metrui, o vidutinis mokestis už kvadratinio metro šildymą – 2,77 Lt su PVM.

Kauno mieste apie 2,3 proc. daugiabučių namų pasižymi efektyviu šilumos vartojimu. Tai – naujos statybos ir senos statybos atnaujinti (renovuoti) namai. Taip pat yra apie 20 proc. daugiabučių namų kurie šilumą vartoja taupiai. Apie 42 proc. Kauno miesto daugiabučių namų būklė, šilumos vartojimo prasme, yra patenkinama, apie 21,7 proc. – bloga ir apie 14 proc. – labai bloga.

Būtina pažymėti, kad, skirtingai nuo daugelio Lietuvos miestų, šilumos kaina Kaune kovo mėnesį nedidės. Vidutinė šilumos kaina Lietuvoje kovo mėnesį yra 24,32 cento už kilovatvalandę su PVM, Kaune – 23,10 cento už kilovatvalandę su PVM. Tai yra 5,02 proc. mažiau už šalies vidurkį.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: