© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Vyriausybė trečiadienį pritarė euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektui. Dabar jis bus teikiamas Seimui.

Projektas numato, kad nuo euro įvedimo litai į eurus neatlygintinai, neribotomis sumomis ir neribotą laiką bus keičiami Lietuvos banke, o komerciniai bankai ir Lietuvos paštas tai darys 6 mėnesius (Nacionaliniame euro įvedimo plane numatyta, kad pašte litai į eurus bus keičiami tik 60 dienų), vėliau dar pusmetį – tik centrinio banko patvirtinti bankų padaliniai. Paštas vėliau galės nusistatyti maksimalią keičiamą sumą.

Už litų ir centų monetų keitimą po pusmečio nuo euro įvedimo bankai galės imti mokestį arba jų nekeisti. Lietuvos bankas monetas keis neatlygintinai ir neribotą laiką.

Remiantis eurą įsivedusios Latvijos praktika, siūloma suteikti bankams teisę reikalauti, kad norėdamas pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų, klientas turi apie tai iš anksto informuoti banką. Lietuvos paštas galės nustatyti kitokį minėtos sumos dydį.

Perskaičiuojant litus į eurus, įstatyme siūloma apvalinti į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis nei 5, ir į didesnę – jei jis yra 5 arba daugiau. Tačiau perskaičiuojant darbo užmokestį bei pensijas ir kitas socialines išmokas, jei trečias skaitmuo po kablelio būtų didesnis nei 0, būtų pridedamas vienas euro centas.

Neatlygintinai bus perskaičiuojami visose klientų sąskaitose laikomi pinigai.

Kainos litais ir eurais bus skelbiamos po 30 dienų po to, kai ES Taryba nustatys euro ir lito perskaičiavimo kursą – prognozuojama, kad jos bus pradėtos skelbti nuo šių metų liepos – ir 6 mėnesius po euro įvedimo dienos. Euro įvedimo plane buvo numatyta, kad kainos litais ir eurais bus nurodomos, praėjus 60 dienų nuo ES Tarybos sprendimo

Atsiskaityti ir litais, ir eurais bus galima 15 dienų po euro įvedimo dienos, o grąža bus duodama eurais. Tačiau kai kuriose vietose – viešajame transporte ir taksi – dėl praktinių priežasčių to padaryti bus neįmanoma, todėl siūloma laikinai leisti grąžą duoti ir litais.

Įstatymo projekte taip pat kalbama apie eurų banknotų ir monetų atvaizdų bei jų mokumo požymių aprašymų skelbimą, atsakomybę, pažeidus įstatymo nuostatas, euro įvedimo išlaidų atlyginimą, pateikiami siūlymai Vyriausybei ir kitoms institucijoms pagal kompetenciją parengti ir patvirtinti su euro įvedimu susijusius teisės aktus.

Įstatymo projektas taip pat pateiktas Europos centriniam bankui, jo pastabos bus įvertintos projekto svarstymo Seime metu.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: