© Wikimedia Commons nuotr.

ES nesusidoroja su migrantų srautais, todėl būtina sukurti bendrą europinę prieglobsčio prašymų registravimo sistemą, kuri leistų Sąjungos šalims pasidalinti prieglobsčio prašytojus pagal nustatytas kvotas. Tai pažymima rezoliucijoje, kurią antradienį priėmė Europos Parlamentas (EP).

Europarlamentarai ragina iš esmės reformuoti galiojančias Dublino taisykles, nustatančias, kad pirmoji ES valstybė, į kurią atvyko prieglobsčio prašytojas, atsako už jo tarptautinės apsaugos prašymo nagrinėjimą. EP narių teigimu, dabartinė sistema neatsižvelgia į migracijos srautų spaudimą prie ES išorinių sienų esančios valstybėms, todėl būtina ją reformuoti taip, kad būtų užtikrintas nešališkumas, solidarumas ir spartus prieglobsčio prašymų nagrinėjimas. Europos Komisija yra įsipareigojusi iki šių metų vidurio pasiūlyti Dublino taisyklių pakeitimus.

EP nariai siūlo laikytis „įpareigojančio ir privalomo teisinio požiūrio“ dėl „reikšmingo“ pabėgėlių skaičiaus perkėlimo į Europą. Jie ragina Sąjungos valstybes įgyvendinti prisiimtus įsipareigojimus priimti prieglobsčio prašytojus iš Italijos ir Graikijos (iki kovo 3 d. perkelta tik 660 prieglobsčio prašytojų iš 106 tūkstančių). Savo ruožtu kviečiama geriau apsaugoti vaikus migrantus, taip pat suteikti pagalbą migrantų srautų valdymo centrams Graikijoje ir Italijoje.

Rezoliucijoje reiškiamas susirūpinimas dėl kai kurių ES valstybių sprendimo laikinai atnaujinti pasų kontrolę ES viduje. Parlamentas pažymi, kad tokie žingsniai trukdo tinkamam Šengeno erdvės veikimui.

Europarlamentarai ragina pasirašyti bendrus ES readmisijos susitarimus su trečiosiomis šalimis, kurie turėtų pirmumą dvišalių susitarimų atžvilgiu. Jie pabrėžia, kad prieglobsčio negavę migrantai turėtų būti grąžinami tik į tas šalis, kuriose jiems bus saugu.

„Nėra stebuklingo migracijos krizės sprendimo. Turime liautis priiminėti krizinius sprendimus ir ieškoti tvaraus, į ateitį orientuoto atsako“, – pabrėžė viena iš rezoliucijos rengėjų Roberta Metsola (Europos liaudies partija, Malta). „Būtina valdyti migraciją, o ne kovoti su ja“, – pridūrė rezoliucijos bendraautorė Kashetu Kyenge (Socialistai ir demokratai, Italija).

Rezoliucijai pritarė 459 EP nariai, nepritarė 206, o susilaikė 52.

Pernai užfiksuota 1,83 mln. nelegalių ES išorės sienos kirtimo atvejų (2014 m. – 283 500), o 28 ES šalyse, Norvegijoje ir Šveicarijoje įregistruota 1,4 mln. prašymų suteikti tarptautinę apsaugą.

Rekomenduojame

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: