J.K.Rowling, Rddie Redmayne, Daniel Radcliff © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Populiari socialinė platforma „Twitter“ jau seniai tapo įrankis protestui, idėjų skleidimui, naujienų garsinimui. Tačiau ne visi naudojasi šia platforma, kad paliktų teigiamą žinutę. Taip nutiko kai rašytoja J.K. Rowling sukūrusi garsiąją „Harii Poterio“ knygų seriją išreiškė savo nepagrįstą pasipiktinimą dėl straipsnio pavadinimo: „Sukurti lygesnį po COVID-19 pasaulį žmonėms patiriantiems menstruacijas“, teigdama, kad antraštėje tokius žmones reikėtų įvardinti tiesiog „moterimis“. Straipsnyje buvo nagrinėjama kaip šiems žmonėms vis dar reikia saugaus naudojimosi tualetais, muilu, vandeniu ir privačiomis erdvėmis.

„Apskaičiuota, kad 1,8 milijardo mergaičių, moterų ir neįvardinamos lyties atstovų patiria mėnesines ir tai nesustojo dėl pandemijos“, – rašė straipsnio, paskelbto žiniasklaidos platformoje Devex.com, autoriai. Rowling sukėlus visuomenės pasipiktinimą ir savo sekėjų kritikavimą teisinosi rašydama: „Aš pažįstu ir myliu translyčius žmones, tačiau lyties sąvokos ištrynimas panaikina daugelio galimybes prasmingai aptarinėti savo gyvenimą “

Rowling turi ilgą neįvardinamų lyčių kritikavimo istoriją, geriausiai apibendrintą rašytojos Katelyn Burns 2019 metų „Vox“ istorijoje: „J.K. Rowling transfobija yra britų kultūros produktas“. Pasakojime K. Burns pabrėžia, kad nepaisant to, kad garsina save kaip palaikančia translyčius žmones, Rowling yra pamėgusi „Twitter“ postus vadinančius juos „vyrais, apsirengusiais suknelėmis“ (Rowling komanda teigė, kad tai buvo atsitiktinumas), ir ne kartą pastūmėjo „lytys yra tikros“ istorijas, kurios pagal daugelį trans-aktyvistų ir sąjungininkų yra žalingos.

Rašytojos aštrūs pasisakymai įžiebė LGBTQ bendruomenės ir jos rėmėjų atsako bangą, kurie greitai priminė Rowling, kad transseksualai, neįvardinamos lyties arba „nonbinary“ ir neatitinkantys lyties žmonės taip pat gali patirti menstruacijas. Tačiau Rowling tuomet dar tik pradėjo, padvigubindama vis labiau įžeidžiančius „tweetus“ , kuriuose ji iškėlė mintį, kad pati lytinės tapatybės idėja paneigia jos, kaip „cisgender“ (asmuo, kurio asmeninės tapatybės ir lyties jausmas atitinka jo gimimo lytį) patirtį.

„Jeigu lytis nėra tikra, nėra ir tos pačios lyties potraukio. Jei lytis nėra tikra, moterų išgyventa realybė pasaulyje ištrinama. Sakyti tiesą nėra neapykanta“, – rašė ji. „Idėja, kad tokios moterys kaip aš, kurios dešimtmečius puoselėjo empatiją transseksualams, nes jie jaučiasi tokie pat pažeidžiami kaip moterys – dėl vyrų smurto, „nekenčiame“ translyčių žmonių, nes manome, kad lytis yra tikra ir išgyvenome pasekmes – yra nesąmonė “.

Ši diskusija neliko nepastebėta ir LGBTQ teisių organizacijos GLAAD kuri ragina žmones vietoje skleidžiamos neapykantos paaukoti kelioms ne pelno siekiančioms organizacijoms, remiančioms tamsiaodžius transeksualus, tuo tarpu nepritarti Rowling tęsiama ideologija, kuri „sąmoningai iškraipo faktus apie lytinę tapatybę ir translyčius žmones“.

„2020 m. nėra jokio pasiteisinimo taikytis prieš translyčius žmones“, – rašė organizacija Rowling komentarus pavadinusi „žiauriais ir netiksliais“.

Į šią situaciją sureagavo ir „Hario Poterio“ ekranizacijos žvaigždė aktorius Daniel Radcliff: „Transseksualios moterys yra moterys“, – ir pridėjo: „Bet koks priešingas teiginys panaikina transseksualų tapatybę ir orumą ir prieštarauja profesinių sveikatos priežiūros asociacijų, kurios turi daug daugiau žinių šiuo klausimu, patarimams“. Jis taip pat pažymėjo, kad „Trevor Project“ apklausa parodė, kad 78 procentai transseksualių ir „nonbinary“ jaunuolių pranešė, kad yra diskriminuojami dėl savo lytinės tapatybės.

„Aš tikrai tikiuosi, kad jūs visiškai neprarasite to, kas jums buvo vertinga šiose istorijose“, – rašė jis ir teigė, kad tikisi, jog Rowling žodžiai ir „Hario Poterio“ fanų nusivylimas nesugadino esamų meilės žinučių knygose.

„Jei tuose pasakojimuose radai ką nors, kas atspindi tave ir padėjo tau bet kuriuo gyvenimo momentu, tai yra tarp tavęs ir skaitomos knygos, ir tai yra šventa“, – rašė jis. „Ir, mano manymu, to niekas negali liesti“.

Kadangi ginčai dėl autorės įsitikinimų sukosi ilgą laiką, į tai taip pat sureagavo „Fantastiškų žvėrių“ franšizės žvaigždė Eddie Redmayne ir pasisakė prieš J.K. Rowling poziciją.

„Pagarba transseksualiems žmonėms išlieka kultūrine būtinybe ir bėgant metams aš stengiausi nuolat save lavinti“, – Radmayne teigė pranešime norėdamas parodyti savo tolerantišką požiūrį. „Tai yra nuolatinis procesas.“

„Kaip dirbęs tiek su J.K. Rowling tiek su trans bendruomenės nariais norėjau aiškiai pasakyti, kur aš stoviu “, – tęsė jis. „Aš nesutinku su Joanne komentarais. Trans moterys yra moterys, vyrai – vyrai ir neįvardinamos lyties tapatybės taip pat yra svarbios. Niekada nenorėčiau kalbėti bendruomenės vardu, bet žinau, kad mano brangūs transseksualai draugai ir kolegos pavargo nuo nuolatinio jų tapatybės abejojimo, kuris dažnai iššaukia smurtą ir prievartą. Jie tiesiog nori gyventi taikiai ir atėjo laikas leisti tai daryti “.

Verta paminėti, kad pats Eddie Redmayne pelnė „Oskaro“ nominaciją už darbą filme „Danų mergina“. Jis vaidino Lili Elbe – translytę danų moterį, kuri buvo viena tarp ankstyvųjų lyties pakeitimo operacijos gavėjų.

Taip pat skaitykite: 10 heteroseksualių aktorių, nuostabiai įkūnijusių LGBT personažus

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: