Filmo „The Danish Girl“ kadras

Kino pasaulyje – gausybė įvairiausių vaidmenų, ir aktoriai gali sau leisti rinktis. Daug dėmesio ir diskusijų sulaukia LGBT personažų vaidmenys, kuriuos neretai atlieka heteroseksualinės orientacijos aktoriai. Nors tai kartais kelia LGBT atstovų nepasitenkinimą, esą neretai būna sunku ir nejauku stebėti heteroseksualus, atliekančius homoseksualų vaidmenis, vis tik netrūksta kino juostų, kuriose tokius vaidmenis atlikę aktoriai tiesiog sužibėjo. Jūsų dėmesiui – geriausiųjų dešimtukas:

10. Eddie Redmayne

Aktorius Eddis Redmayne‘as savo pasirodymu 2015-ųjų kino juostoje „The Danish Girl“ (liet. „Danų mergina“) kaip translytė moteris Lili Elbe sukėlė nemenką kontraversiškų reakcijų laviną. Pats aktorius viename interviu teigė, kad vis dar nėra įsitikinęs, ar tikrai priėmė teisingą sprendimą sutikdamas imtis šio vaidmens. Tačiau kino kritikas Peteris Debruge jam negailėjo gerų žodžių: „aktoriui gali pasitaikyti ir labiau viliojančių ar, priešingai, iššūkį metančių vaidmenų nei šis, kuriame tapatybės, pasirodymo ir transformacijos sąveika yra įvyniota į pačio herojaus asmenybę, ir šis vaidmuo padėjo Redmaynui sukurti kol kas kone geriausią jo karjeros pasirodymą, kuris nepamatuojamai intymesnis ir mažiau techniškesnis nei Stepheno Hawkingo vaidmuo, pelnęs jam „Oskarą.“ Svetainės „Rotten Tomatoes“ vartotojai taip pat atsiliepė teigiamai: „Šis vaidmuo padėjo atsiskleisti Edžio talentui iš kitos pusės, ir „The Danish Girl“ provokuoja susimąstyti verčiančias mintis nuostabiai nufilmuotoje biografinėje dramoje.“

9. Colin Firth

Vienišas vyras“ – žinomų Holivudo aktorių rinkinys, kupinas dramos, jausmingų išgyvenimų bei asmeninių atradimų. Istoriją pasakoja George‘as (akt. Colin Firth) – vienišas vyras. Kodėl vienišas? Galbūt dėl to, kad nevedęs, o galbūt todėl, kad netradicinės orientacijos. Ši frazė minima tik kartą. Su pakeltu antakiu. Jis vis dar gedi prieš aštuonis mėnesius mirusio mylimojo, jaučiasi tuščias, vienišas, nelaimingas. Vienintelė jo draugė – alkoholikė moteris vardu Charley (akt. Julianne Moore). Colin Firth – nepaprasto talento aktorius, sugebantis atskleisti bet kokio personažo vidinį pasaulį. Ar tai emocionalus asmuo, ar žmogus, kurio veidas yra tuščias ir nieko nesakantis (kaip šios juostos veikėjo) – vyras užduotį atliekama nepriekaištingai ir įtikinamai, nepalikdamas nė vieno abejingo.

Tai istorija apie širdgėlą, gyvenimo prasmės ieškojimus bei pavojingą įstrigimą praeities šešėliuose, kurie palengva iš žmogaus išsurbia paskutinius gyvybės lašus, palikdami tik tuščią, bejausmį kevalą. Kamuojami dėl ateities nežinomybės veikėjai pasineria į vidinę savidestrukciją, atsiremdami tik vienas į kitą, neturėdami daugiau nieko šalia. 

2009-aisiais Colinas Firthas atlikęs homoseksualaus profesoriaus George‘o Falconerio rolę, buvo nominuotas „Oskarui“. Firthas nuostabiai atvaizdavo britišką emocinį santūrumą, ir „The Austin Chronicle“ teigė, kad šis vaidmuo aktoriui buvo tarsi jam siūtas kostiumas. „A Single Man“ neabejotinai yra Firtho žibėjimo metas. Į neišgrynintą George‘o Falconerio vaidmenį įsijaučia taip pat puikiai, kaip pats George‘as įsijaučia į buvimą profesoriumi. Tiek aktoriaus, tiek ir veikėjo dėvimos kaukės dera kaip reta pasitaiko puikiai.“

8. Hilary Swank

Aktorė Hilary Swank prieš du dešimtmečius pasirodžiusiame filme „Boys Don‘t Cry“ (liet. „Vaikinai neverkia“) atliko translyčio vyro Brendono vaidmenį. Pastarasis jai padėjo pelnyti „Oskarą“. Filmas sulaukė daugybės teigiamų įvertinimų ir apdovanojimų, o kino kritikas Jamesas Berardinellis šį aktorės pasirodymą atvaizduojant tragišką Brendono Teeno gyvenimo istoriją pavadino „gyvenimo vaidmeniu“.

7. Charlize Theron

Daug metų Eilina (Charlize Theron) praleido šalikelėje, parsidavinėdama pravažiuojantiems vyrams. Kartą visiškai nusiminusi ir jau rimtai galvodama apie savižudybę ji viename homoseksualų bare susipažįsta su jauna lesbiete Selbe (Christina Ricci), kurią tėvai išsiuntė pas tetą į Floridą gydytis „nuo žalingų polinkių“.

Dviejų moterų draugystei nebus lemta tęstis ilgai. Nes išlikti žmogumi amžinos neapykantos pasaulyje neįmanoma. Kasdien Eilinos širdyje didėjanti pykčio koncentracija galų gale sprogs taip garsiai, kad JAV žiniasklaida ją pavadins tikru Monstru – pirmąją moterimi serijine žudike, nužudžiusia šešis vyrus.

Šis Charlize Theron vaidmuo buvo apdovanotas „Oskaru“ ir begale kitų apdovanojimų bei sulaukė štai tokio kino kritiko Rogerio Eberto įvertinimo: „tai – vienas geriausių vaidmenų visoje kino istorijoje.“

6. Felicity Huffman

Tobis (akt. Kevin Zegers) – niekuomet nejautęs meilės ar prieraišumo jausmo septyniolikmetis vaikinas. O kaip jis būtų galėjęs? Prievartautas patėvio bei iš arti stebėjęs motinos savižudybę, jis užaugo jausdamasis nieko vertas ir nemylimas, nepilnavertis individas, kuriam gyvenimas – tikrai ne rožėmis klotas. Vaikinas miega su visais, kas tik parodo dėmesį, savo seksualinės orientacijos neapibrėžia jokia sąvoka. Jis oportunistas, meilė jam ne jausmas, o tik fiziologinių poreikių patenkinimas. Tuo tarpu Bree (akt. Felicity Huffman) – transeksualus vaikinas, norintis tapti moterimi. Likus savaitei iki operacijos ji sužino turinti sūnų ir leidžiasi į jausmų pripildytą kelionę su Tobiu.

Nors juostoje galima įžvelgti subtilaus humoro, bet filmas labiau orientuotas ne į komedijos elementus, o į žmogaus prigimties stebėjimą. Tai atskleidžia nepriekaištinga aktorės Felicity Huffman vaidyba, kuri įneša savo Bree vaidmeniui delikatumo ir subtilios empatijos, suvaidindama moterį, kuri tuo pačiu metu yra ir tėvas (ironiška, tiesa?). 

Translytę moterį Bree 2005-ųjų filme „Transamerica“ vaidinusi Felicity Huffman dėl šio savo vaidmens buvo nominuota „Oskarui“.

5. Sean Penn

Tai biografinė drama apie didį žmogų, kovojusį už žmogaus teises bei žodžio laisvę. Jis Harvey Milk‘as – pirmasis homoseksualios orientacijos neslėpęs politikas, užėmęs svarbias pareigas Kalifornijos valstijoje ir aktyvus LGBT+ teisių aktyvistas. Deja, 1978-aisiais metais, kartu su tuometiniu meru George Moscone, buvo nužudytas savo pilitinio oponento, sulaukęs vos 48-erių metų. Tai juosta apie suskaldytą žmonijos vertybių skalę, kuomet vienas asmo gali tapti žmogžudžiu, jog įvykdytų ideologinę egzekuciją, tuo tarpu kitas – daugelio angelu sargu bei geruoju samariečiu. Filmas, nepaliksiantis abejingų ir skatinantis gėrį, žmogiškumą bei nuolankumą, meilę bei pagarbą aplinkinams. Tai istorija apie nesavanaudiškumą, atsidavimą bei aistrą gyvenimui.

Įdomu tai, jog tūkstančiai žmonių sutiko būti statistais be jokio atlygio, o tik ideologiniu pagrindu grįstu noru.  Harvey Milkas – kone vienas svarbiausių homoseksualų aktyvistų istorijoje, ir jo vaidmenį 2008-ųjų filme „Milk“ atlikęs heteroseksualus Seanas Pennas pelnė „Oskarą“. Portalas „Variety“ šį vaidmenį pavadino „pergalingu“. Kritikas Toddas McCarthy rašė: „Šis šou tiesiogiai priklausė Pennui. Pailga nosis, vizualiai veidą darantį siauresniu, jį itin priartino Milkui, ir aktorius perteikė vyruko įvaizdį. Nors šis, nepaisant visko, atrodė išties mielas ir geras, tačiau atskleista ir jo, kaip bebaimio ir beatodairiškai įsitikinusio savimi politinio motyvatoriaus, agitatoriaus ir judėjimo lyderio asmenybė.“

3 – 4. Heath Ledger ir Jake Gyllenhaal

„Kuprotas kalnas“ pasakoja dviejų kaubojų, Jack‘o (akt. Jake Gyllenhaal) ir Ennis‘o (akt. Heath Ledger), meilės istoriją, kupiną visuomenės pasipiktinimo ir sielvarto. Juostos tikslas – parodyti kiekvienam, kiek sunkumų bei abejonių turi patirti homoseksualios orientacijos žmonės, gyvendami tokioje konservatizmo ir griežtos struktūros pilnoje visuomenėje, kur vyriškumo sąvokoje nėra tokio dalyko, kaip vieno vyro meilė kitam, kur toks žmogus yra laikomas plėšrūnu, nešančiu grėsmę visai žmonijai. Filmas laužo stereotipus ir žmonių prototipus, dar kartą įrodantis, jog žmogus negali tilpti į griežtus rėmus, jam reikia laisvės ir galimybių atrasti savo pačio troškimus.

Ennis nuo pat vaikystės buvo mokomas neapykantos neheteroseksualios orientacijos žmonėms, todėl, bėgant metams, jis pats pradėjo savęs nekęsti. Siaubinga, kaip tėvas gali daryti tokią žalingą įtaką savo vaikui ir tikėti, jog jis užaugs doriu, sąžiningu bei laimingu individu. Pasaulyje, kuriame žmogus negali atrasti laimės ir yra smerkiamas, jis jausis nevertas ir nevisavertis, nekęs visų, o ypač savęs, nesupras, kodėl būtent jis toks nenormalus. Filmas mus moko, jog problema slypi visuomenės požiūryje, ne individų troškimuose būti savimi. Tai nuostabiai sukurta juosta, kurią privaloma pamatyti.

Aktoriai Heathas Ledgeris ir Jake‘as Gyllenhaalas, abu esantys heteroseksualinės orientacijos, buvo nominuoti „Oskarams“ už savo vaidmenis. Ledgeris nominuotas už pagrindinį vaidmenį, o Gyllenhaalas – už palaikantįjį. Istorija apie du vienas kitą pamilusius vyrus, kurių ryšys tęsiasi metų metus, svetainėje „Rotten Tomatoes“ sulaukė net 87% teigiamų įvertinimų, o jo aprašymas byloja štai ką: „Nuostabus epinis vesternas pasakoja apie gėjų meilės istoriją, kuri pripildyta širdį veriančio universalumo, o visa tai papildo kerintys Heatho Ledgerio ir Jake‘o Gyllenhaalo vaidmenys.“ Kino juosta laimėjo tris „Oskarus“.

2. Cate Blanchett

Filmas nukelia mus į XX amžiaus vidurio Niujorką, kuriame jauna fotografė Therese Belivet (akt. Rooney Mara) įsimyli turtingą namų šeimininkę vardu Carol Aird (akt. Cate Blanchett). Tai juosta apie prabangos bei liūdesio kupiną gyvenimą, kuriame, rodos, nėra vietos meilei ar tikrai nuoširdžiai laimei. Destruktyvios santuokuos iškamuota Carol vis labiau ir labiau atsiduoda aistros sūkurin, jaunos merginos glėby, kuriame jaučiasi ne tokie vieniša ir beviltiška. Pasitelkiant hipnotizuojančius vaizdus bei užburiančią muziką, įtikinančią vaidybą bei profesionalius kino kūrėjus, sukuriama įstabi istorija apie savęs pažinimą, vidinę kelionę laimės bei meilės link.

Prieš šešerius metus išleistas filmas „Carol“ tapo dar viena proga aktorei Cate Blachett sužibėti. Viskas kas susiję su „Carol“ yra gražu. Nuo aikštelės, kurioje filmuota, naudotų kostiumų, aktorių pasirodymo iki, žinoma, labai gražios meilės istorijos. Filmas mus nukelia į penkiasdešimtuosius metus ir dviejų moterų santykiuose sutinkamus pakilimus ir nuolydžius. Tai istorija apie jausmus, kurie tuometiniame pasaulyje buvo uždrausti. Filme pasakojama apie šeštajame dešimtmetyje įsimylėjusias Carol ir Teresę. Būtent Carol vaidinusi Cate Blanchett už vaidmenį buvo nominuota „Oskarui“.

„Carol“ puikiai atspindi laikus ir požiūrius, ne tik į tuomet opia problema laikytą homoseksualizmą, bet ir į moterį. Filme kuriami personažai yra ne tik stiprios asmenybės, bet kartu ir trapios silpnosios lyties atstovės. „Carol“ leidžiasi į pagrindinės veikėjos vidų, siekdamas ištirti daugybę smulkių aspektų, besislepiančių po stipriu ir drąsiu moters kuriamu paviršiumi.„Variety“ kritikas Justinas Changas apie jos pasirodymą atsiliepė taip: „Blanchett puikiai išpildo rolę moters, kuri pasirodo esanti žymiai kietesnė ir išmintingesnė nei jos dėvimi prabangūs apdarai galėtų sufleruoti. Įdėmiai pažvelgus į blizgų paviršių galima įžvelgti gilesnes reikšmes, ir aktorės darbas idealiai atitiko šio filmo visur tinkančią centrinę asmenybę.“

1. Timothée Chalamet

2017-ųjų filme „Call Me By Your Name“ (liet. „Vadink mane savo vardu“) Thimotis Chalametas atliko Elioto vaidmenį. Šis pasirodymas išskirtiniame filme tapo tikru keliu į sėkmę. Eliotas – jaunas vaikinas, pamilęs vyresnį vyrą. Jis išgyvena kiekvieną skaudžią pirmosios meilės detalę. Luca’o Guadagnino juosta apie vasarišką dviejų vyrų aistrą buvo įvertinta kaip geriausia „Sundance“ atidaryme. Šis filmas yra apie begalinį jaunuolio susižavėjimą ir romaną su tėvų viloje besisvečiuojančiu atvykėliu. „The Economist“ rašė: „Chameletas sužadina daugybę žmogiškumo apraiškų kurdamas jauno žmogaus kelią į savęs pažinimą. Šis vaidmuo grynesnis, tikroviškesnis ir žymiai sąžiningesnis nei daugybė aktorių sugebėtų pavaizduoti.“

„The Hollywood Reporter“ savo apžvalgoje Chamaleto pasirodymą pavadino „kvapą gniaužiančiu“: didžiausias filmo atradimas – 21-erių Timotis Chamaletas. Eliotas – žmogus, daug dalykų patiriantis pirmą kartą, ir jis net neranda žodžių jiems apibūdinti, tačiau Chamaleto veidas ir kūno judesiai personažą žiūrovui pateikia tarsi atverstą knygą.“ Apžvalgoje taip pat priduriama, kad finalinė, nebyli filmo scena neabejotinai paverčia Timotį Chamaletą vienu ryškiausių jaunųjų talentų visame pasaulyje.“

Taip pat sakitykite: TOP 10 filmų apie lesbietes ir meilę tarp moterų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: