thumbnail_Lietuvos romų grupė „Sare Roma“ ir jos meno vadovas Ištvan Kvik (pirmas iš dešinės). Aleksandro Aziulevičiaus nuotr.

Visas pasaulis švenčia Tarptautinę romų dieną. Lietuva – ne išimtis. Šiemet šią dieną Lietuvos romų bendruomenę kviečią švęsti visas tautas ir skelbia, kad tautybė – nėra etiketė. Siekiant laužyti nusistovėjusius stereotipus, šiemet rengiamas ne tik oficialus minėjimas Seime, bet ir didžiulis renginys pačiame Vilniaus centre – GYPSY FEST 2019. Skelbiama, jog čia susirinks ne tik žinomi romų atlikėjai, bet ir kitos Lietuvos žvaigždės.

Lietuvos romų dienos renginiai prasidėjo konferencija LR Seime balandžio 5-ąją. Tai oficiali dalis-kvietimas atsigręžti į romų problemas Lietuvoje bei Europoje. Dalyvavo Lietuvos romų atstovai, politikai, tautinių mažumų atstovai.

Renginį organizuojančios Lietuvos romų bendruomenės pirmininkas ir romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik sako nenorintis atskleisti visų paruoštų staigmenų renginio dalyviams, tačiau tikina, kad emocijų ir nuostabos čia netrūks. „Lygiai 13 val. nuo Lukiškių aikštės pajudės tetaralizuota eisena Katedros aikštės link. Šios eisenos pagrindiniu akcentu taps judanti scena, kurioje gros muzikantai. Nuotaikingoje eisenoje dalyvaus flamenko, rytietiškų šokių, romų šokių šokėjos, įvairių miestų vaikų romų kolektyvai etc. Dalyvių tarpe romų šokėjos šoks bei kvies prisijungti praeivius ir visus kitus piliečius. Visi norintys bus kviečiami prisijungti į smagią eiseną. Katedros aikštėje visiems žiūrovams dovanosime koncertą, visi bus vaišinami autentišku, pačiū romų pagamintu maistu – tikru romų kulinariniu paveldu. Į renginį atvykstant laukiame ne tik Lietuvos romų, bet ir svečių iš užsienio šalių: Čekijos, Vokietijos, Rumunijos, Latvijos, Estijos, Moldovos. Katedros aikštėje žiūrovai turės galimybę pamatyti daugumos iš šių svečių pasirodymus. Žinoma, bus ir įspūdingų specialiųjų efektų, tačiau noriu išlaikyti juos paslaptyje“, – festivalio dieninės dalies programą pristato Ištvanas Kvik.

Po šventinės dienos visi neabejingi čigoniškiems ritmams bus pakviesti į vakarinę festivalio dalį – GRAND koncertą muzikiniame teatre „Legendos klubas“. Čia pasirodys Lietuvos romai – Radži, „Sare Roma“, „Romanik“, Konsuela bei svečiai SKUPINA IMPERIO (Čekija), ROMA FEST (Rumunija), ELLADA (Vokietija), AME ROMA (Latvija), SAMANTA TINA (Latvija), Jany & Patricia Schella (SE), Marius Jampolskis, RAKIJA KLEZMER ORKESTAR ir kiti. Festivalio režisierius – Marius Jampolskis.

Šiuo renginiu siekiama parodyti, jog romų bendruomenė yra puoselėjanti savo vertybes ir tradicijas, ir tuo pačiu atvira visiems; siekianti stiprinti tautinių bendruomenių kultūrinius ryšius, stiprinti lietuvių bei romų kultūrinį bendradarbiavimą. Šiuolaikiniame pasaulyje dažnai ryškūs kultūrų skirtumai neleidžia pažinti kitų kultūrų, neskatina bendruomeniškumo, sąlygoja atskirtį.

Visai neseniai Vilniaus viešosiose erdvėse pasirodė didžiuliai plakatai, iš kurių žvelgia neįprastai atrodantis Ištvanas Kvik. Jo atvaizdas padalytas pusiau, o viena kūno dalis permatoma it rentgenu. Plakatus puošia GYPSY FEST festivalio šūkis „Romas ne džinas“. Ištvanas Kvik paaiškina, jog taip siekiama atspindėti socialinę festivalio misiją – kovoti su diskriminacija. „Romų bendruomenė nuolat susiduria su išankstine neigiama nuomone, atstūmimu, tad šiuo projektu siekiama naujo požiūrio į tautų bendruomeniškumą bei kultūrų dialogą. Laikas išsklaidyti mitus bei stereotipus apie mus, romus. Mes esame tokie patys, štai, žiūrėkite kiaurai – mes iš tokių pačių kaulų“, – šypsosi Ištvanas. – „Kviečiame jus per bendrus renginius, per muziką, per bendravimą pažinti mūsų kultūrą, išgirsti mūsų skleidžiamą žinią, pajausti mūsų dvasią,“– nuoširdžiai sako dainininkas Ištvanas Kvik.

GYPSY FEST 2019“ balandžio 14 d. programa:

13 val. interaktyvi teatrališka eisena nuo Lukiškių aikštės iki Katedros aikštės.

15 val. sveikinimo kalbos, koncertas ir vaišės Katedros aikštėje.

20 val. GRAND koncertas muzikiniame teatre „Legendos klubas”.

Susitikime balandžio 14 d. tikrame čigoniškame muzikos festivalyje!

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 

Sponsored video

Taip pat skaitykite: