Organizatorių archyvo nuotr.

Nors pirmąjį kompiuterį amerikiečių informacinių technologijų milžinė „Apple“ išleido dar 1976 metais, jis mažai kuo primintų dabar šios įmonės gaminamus įrenginius. Bėgant metams asmeninių kompiuterių industrijos pradininke laikoma „Apple“ rinkai pristatė ne vieną į istoriją įrašytą masinio naudojimo kompiuterį su revoliucinėmis savybėmis – valdomą pelyte, suteikiantį belaidį interneto ryšį, išsiskiriantį neįtikėtinu dizainu ir telpantį į popieriaus lapams skirtą voką. Ar jums pavyks atpažinti juos visus?

Praėjusio amžiaus pabaigoje vyko itin spartus kompiuterių tobulėjimas, nuo milžiniškų sudėtingai valdomų įrenginių kompiuteriai pasikeitė į asmeninius, daugelio mūsų kasdien naudojamus, pagalbininkus. Būtent „Apple“ sukūrė pirmąjį masinės produkcijos įrenginį, kuriame buvo panaudota pelytė ir grafinė vartotojo sąsaja, kitaip tariant šiuolaikinis kompiuterio valdymas. Nors kompiuterio valdymas naudojant pelytę, o ekrane matant langus ir ikonas, dabar atrodo kasdienybė ir vienintelis suprantamas kompiuterio valdymo būdas, tuo metu tai buvo tikra revoliucija, negrįžtamai pakeitusi mūsų suvokimą, kas yra kompiuteris ir kaip jis valdomas.

Daugelis šio amžiaus „Apple“ kompiuterių modelių yra laikomi technologijų dizaino ikonomis, o vienas iš jų net eksponuojamas Niujorko modernaus meno muziejuje. Jį ir kitus išskirtinius „Apple“ modelius pamatyti galima ir gyvai – kultinius kompiuterius surinkome į prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“ jau vykstančią parodą. Čia eksponuojami vieni pirmųjų „Apple“ kompiuterių, nuo 1977-ųjų iki pat naujausių šių dienų modelių“, – pasakoja „iDeal“ vykdomasis direktorius Lukas Vasiliauskas.

Organizatorių archyvo nuotr.

Jis kviečia pasitikrinti, kaip gerai pažįstate technologijų rinką pakeitusius ikoniškus „Apple“ kompiuterius. Perskaitykite jų aprašymus ir atspėkite, koks kompiuteris čia apibūdinamas. Teisingus atsakymus rasite teksto apačioje.

  1. Asmeninio kompiuterio pradininkas

Ši kompiuterių serija yra laikoma pirmąja sėkminga masinės produkcijos plačiajam naudojimui pritaikytų kompiuterių serija. Tai buvo antrasis „Apple“ kompanijos sukurtas kompiuteris, pasirodęs 1977 metais – praėjus vos vieneriems metams po kompanijos įkūrimo.

  1. Pirmasis pelyte valdomas kompiuteris

Pasirodęs 1984 metais, šis įrenginys yra laikomas pirmuoju originaliu namų vartotojams skirtu „Apple” kompiuteriu. Tuo metu „The New York Times” šį kompiuterį skambiai aprašė kaip revoliuciją asmeninių kompiuterių rinkoje. Šiuolaikinių „Apple” kompiuterių pavadinimas „Mac” ir yra sutrumpinta originalaus pavadinimo versija. Jo pavadinimas yra adaptuota populiarios obuolių veislės versija.

Šis kompiuteris buvo pirmasis masinės produkcijos asmeniniam naudojimui skirtas įrenginys, kuriame buvo panaudota pelytė ir grafinė vartotojo sąsaja.

  1. Spalvingas dizainas

Tai buvo pirmasis namų vartotojams skirtas „Apple“ produktas, pristatytas po to, kai į kompaniją po ilgos pertraukos sugrįžo „Apple“ įkūrėjas Steve Jobs. Šis modelis yra laikomas naujosios šiuolaikinės „Apple“ eros pradžia. Vienas esminių jo bruožų buvo novatoriškas dizainas, kuris dramatiškai skyrėsi nuo kitų tuo metu gamintų asmeninių kompiuterių.

Išskirtinai spalvingas ir kompaktiškas kompiuteris buvo gaminamas net 13 skirtingų spalvų gaubtais. Pirmieji modeliai, pasižymėjo „viskas viename“ kompiuterio dizainu, kai kompiuteris yra integruotas kartu su ekranu į vieną bendrą korpusą. Tai buvo ir pirmasis kompiuteris su pilnai įdiegtomis tik USB standarto jungtimis.

  1. Toks retas, kad atsidūrė muziejuje

Šis kompiuteris – itin retas ir labai svarbus „Apple” kompiuterio modelis. Pasirodęs prekyboje 2000 metais, jis pasižymėjo profesionalams skirtų, tuo metu galingiausių „Apple” kompiuterių techninėmis savybėmis, tačiau buvo itin kompaktiškas. Jis tapo įrodymu, kad itin galingas kompiuteris – nebūtinai didelė pilka dėžė, o gali būti ir išskirtinio dizaino objektas.

Šio modelio didžiulio pripažinimo sulaukusį dizainą kūrė žymusis „Apple” dizaineris Jonathan Ive. Šis modelis net eksponuojamas Niujorko modernaus meno muziejuje. Daug kas mano, kad šis kompiuteris įkvėpė sukurti vėliau pasirodžiusią ir iki šiol gaminamą kompaktiškųjų „Mac mini” kompiuterių seriją.

  1. Pirmasis pasiūlė Wi-Fi galimybę

Pasirodęs 1999 metais, jis buvo pirmasis namų vartotojams skirtas „Apple“ nešiojamasis kompiuteris po „Apple“ įkūrėjo Steve Jobs sugrįžimo į kompaniją. Šis modelis kartu su pirmuoju „iMac“ yra laikomi naujosios šiuolaikinės „Apple“ eros pradžia. Pirmojo modelio dizainas buvo tikra revoliucija tuometinėje nešiojamųjų kompiuterių rinkoje.

Apple“ žengė drąsų žingsnį pasiūlydami ryškiaspalvį išskirtinį produktą, tačiau rizika pasiteisino. Modelis pelnė didžiulį pripažinimą ir paklojo tvirtus pamatus ateities modeliams. Tai buvo pirmasis plačiajam vartotojų ratui skirtas kompiuteris su belaidžio interneto (Wi-Fi) galimybe. Tuo metu rinkoje interneto naudojimas buvo labai ribotas, o belaidžio jungimosi galimybė atrodė kaip neįtikėtina inovacija.

  1. Iki šiol populiariausias

Populiariausia šių dienų „Apple” nešiojamųjų kompiuterių serija pasirodė 2008 m. sausį. „MacWorld” konferencijos metu vykęs ir tuometinio „Apple” vadovo Steve Jobs vestas pristatymas daugeliui įstrigo kaip vienas įsimintiniausių naujo kompiuterio pristatymų. Pristatymo metu Steve Jobs, bekalbėdamas apie neįtikėtinai plono nešiojamojo kompiuterio galimybes, netikėtai jį ištraukė iš standartinio A4 formato lapams skirto voko. Tuo metu nebuvo įsivaizduojama, kad pilnavertis kompiuteris gali būti toks plonas ir lengvas.

Tai buvo ploniausias nešiojamasis kompiuteris pasaulyje ir tapo viena didžiųjų nešiojamųjų kompiuterių revoliucijų. Ir nors pirmuosius savo prekybos metus šis modelis buvo laikomas kaip nišinis, išskirtiniam vartotojų ratui skirtas modelis, dabar tai yra populiariausias „Apple” gaminamas kompiuteris.

Organizatorių archyvo nuotr.

Atsakymai: 1. „Apple II“; 2. „Apple Macintosh”; 3. „iMac“; 4. „Power Mac G4 Cube“; 5. „iBook“; 6. „MacBook Air“.

Kompiuteriai į „Panoramoje“ vykstančią parodą atkeliavo iš visur: dalis yra iš mūsų pačių archyvo, dalis įsigyti per „eBay“, dalis gauta iš mūsų klientų, nes „Apple“ produkcija prekiaujame dar nuo 1997-ųjų, o dalis ekspozicijos taip pat gauta iš „Apple“ distributorių Baltijos šalyse „AVAD Baltic“. Parodoje galima išvysti tiek stacionarius, tiek nešiojamuosius „Apple“ kompiuterius. Galimybė pamatyti tiek šio prekės ženklo istorinių modelių vienoje vietoje – labai reta“, – sako L. Vasiliauskas ir priduria, kad ekspoziciją pamatyti bus galima iki rugsėjo 6 dienos.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: