© David Hablützel nuotr. / Pexels.com archyvas

Siekdamas kamanes apsaugoti nuo kenksmingų žemės ūkio veiklų, Kalifornijos teismas nusprendė, kad bitės gali būti laikomos žuvimis.

Kadangi kamanėms išgyventi reikalingos žydinčios pievos o jų, nei žemdirbystei skirtų laukų, yra gerokai mažiau, Kalifornijos apeliacinis teismas nutarė jas apsaugoti. Tam pasirinko netradicinį sprendimą – nusprendė teisiškai kamanes sulyginti su žuvimis. Šis Kalifornijos teisėjų sprendimas priimtas dėl teisinės spragos, leidžiančios gyvūnams, kurie nėra žuvys, teisėtai „tapti“ žuvimis. Nusprendusi šia spraga pasinaudoti, praėjusią savaitę Kalifornijos apeliacinio teismo kolegija pateiktoje nutartyje nusprendė apsaugoti sparčiai nykstančias kamanių rūšis, įstatymuose jas paverčiant žuvimis. Tai reiškia, kad Kalifornijoje bus taikoma keturių vietinių, nykstančių kamanių rūšių teisinė apsauga.

Kamanės – viena iš labiausiai paplitusių ir geriausiai atpažįstamų laukinių bičių genčių. Kamanes myli sodininkai, nes jos apdulkina net tuos augalus, kurių nesugeba apdulkinti bitės, be to, jos yra atsparesnės šalčiui ir dirba net apniukusiomis dienomis. Apskaičiuota, kad 28 % Šiaurės Amerikoje esančių kamanių gresia išnykimas, o tai gali turėti didžiulę įtaką vietinėms ekosistemoms, mat net trečdalis valstijos maisto gamybos priklauso nuo šių apdulkintojų.

Kamanėms grėsmė kyla ne tik dėl žydinčių pievų stokos, bet ir dėl žemės ūkio pramonėje naudojamų pesticidų ir monokultūrinio ūkio. 2019 metais Kalifornijos žuvų ir medžiojamų gyvūnų komisija nustatė, kad keturioms vietinėms kamanių rūšims („Crotch“, „Franklin’s“, „Western“ ir „Suckley’s cuckoo“) pagal Kalifornijos nykstančių rūšių įstatymą privalo būti taikoma teisinė apsauga.

Tiesa, ne visi šiuo teismo sprendimu buvo patenkinti. Žemės ūkio interesų grupės Kalifornijos teismo sprendimą bandė skųsti su prašymu, kad kamanės nebūtų įtrauktos į nykstančių rūšių įstatymą. Kaip aiškino teisinės analizės tinklaraštis „Law & Crime”, žemės ūkio interesų atstovai teismui tvirtino, kad Kalifornijos nykstančių rūšių įstatymas neleidžia komisijai priskirti jokių vabzdžių kaip nykstančių, mat šie nėra įtraukti į statute išvardintas laukinės gamtos kategorijas, skirtas teisinei apsaugai.

© Hiếu Hoàng nuotr. / Pexels.com archyvas

Kalifornijos teisėjai ir žemės ūkio interesų grupės turėjo 35 puslapių diskusiją apie tai, kas daro žuvį žuvimi. Paaiškėjo, kad trejybės šerių sraigė (Monadenia setosa), sausumoje gyvenanti nuo 1980 metų, buvo priskirta žuvims tam, kad galėtų būti įtraukta į nykstančių rūšių sąrašą. Įdomu tai, kad ši sraigė sukūrė pirmąjį precedentą priimant sprendimą, kad „žuvis“ teisiniame pasaulyje nebūtinai turi būti kažkas, kas plaukia vandenyje. Pagal šią logiką – bitės taip pat gali būti priskirtos šiai kategorijai nepaisant to, kad jos – ne žuvys, tad žemės ūkio atstovų skundai buvo atmesti.

Įtraukus kamanes į nykstančių rūšių įstatymą teisiškai neturėtų būti patvirtinti žemės ūkio projektai, keliantys tiesioginį pavojų tolesniam kamanių egzistavimui ar neigiamam jų buveinių paveikimui.

Kol žemės ūkio atstovai lieja ašaras dėl atmesto skundo, kamanių apsaugą užtikrinančiu įstatymu džiaugėsi „The Xerces Society for Invertebrate Conservation“ – bestuburių apsaugos draugijos nykstančių rūšių direktorė Sarina Jepsen. „Teismo sprendimas leidžia Kalifornijai apsaugoti kai kuriuos greičiausiai nykstančius apdulkintojus, o tai prisidės prie vietinių valstijos ekosistemų ir ūkių atsparumo“, – pranešime spaudai teigė S. Jepsen.

Kalifornijos teismo nutarime daroma išvada, kad „žuvimi“ gali būti laikomas teisinis „meno terminas“, o ne pažodžiui išverstas vandens stuburinis gyvūnas. „Nors dažnai žodžiams suteikiame įprastą reikšmę, bet ten, kur įstatymų leidėjas pateikia techninį žodžio apibrėžimą, mes meno terminą aiškiname pagal techninę reikšmę. Vykdydami šią funkciją, mes liberaliai aiškiname įstatymą tam, kad būtų įgyvendintas jo taisomasis tikslas, kuris skirtas apsaugoti kamanes“, – teigia teisėjas Rondal Robie.

Kitaip tariant – bitės Kalifornijos teisiniame pasaulyje tapo žuvimis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: