Organizatorių archyvo nuotr.

Kas išliks?“ – Kaune, Palemono gatvėje, klausia iš vitrinos skvarbiu žvilgsniu žvelgiantis įspūdingas erelis. Miestiečių dėmesį prikaustančios vitrinos žinutė skirta atkreipti dėmesį į aplinkosaugos ir nykstančios bioįvairovės problemas – erelio kūną menininko Rolando Žigonio kurtoje stilizuotoje vitrinoje užpildė plastikas ir pavojingosios atliekos.

Tokia meninė instaliacija – bendra pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ ir R. Žigonio idėja. Centrinio bendrovės biuro vitriną papuošęs erelio atvaizdas – savotiškas žmogaus aktyvios veiklos ir vartojimo intensyvumo atspindys.

Pastaruosius kelerius metus intensyviai domėjausi ir kūriau aplinkosaugos temomis. Pernai bendradarbiaujant su „Žalvariu“, drauge su Algiu Kriščiūnu pristatėme „Holy Trash“ projektą, jame vaizduodami žinomus žmones pabrėžėme plastiko daromą žalą gamtai. Man ši tema įdomi, todėl ir dabar išgirdęs vitrinos idėją – nedvejodamas sutikau“, – sakė R. Žigonis.

Mintis originaliai papuošti iki tol buvusią tuščią vitriną Palemono g. 1 kilo natūraliai. Kaip sako „Žalvario“ marketingo ir komunikacijos vadovė Eglė Berentienė, pagrindiniai kriterijai vitrinos dekoravimui buvo du: vitrina turi komunikuoti visuomenei svarbią žinią, o stilistiniame jos išpildyme turi būti panaudoti įmonės sandėlyje esantys daiktai. „Su Rolandu bendradarbiaujame jau kurį laiką, tad pasiūliau jam kartu įgyvendinti šį projektą. Pradėjus generuoti kūrybines idėjas, kaip tik buvo publikuota Europos aplinkos agentūros ataskaita apie nykstančią Europos gamtą – ji ir tapo mūsų projekto atspirties tašku“, – pasakoja E. Berentienė.

Globalūs reiškiniai kūrybiškai pritaikomi lokaliai

Kas šešerius metus Europos aplinkos agentūra pristato integruotą ataskaitą apie Europos Sąjungos šalių narių gamtos, saugomų gyvūnų ir augalų rūšių bei jų buveinių būklę. Šių metų spalio pabaigoje publikuotoje ataskaitoje, apimančioje laikotarpį nuo 2013 iki 2018 metų, teigiama, kad Europos gamta nyksta, o didžiausią neigiamą poveikį jai daro intensyvus žemės ūkis, miškininkystė, invazinės rūšys, miestų plėtra ir su tuo susijusi tarša bei klimato kaita.

Vitrinoje nusprendėme pavaizduoti ne bet kokį gyvūną, pasirinkome erelį – didingą paukštį, kuris yra tarsi simbolis, rodantis gamtoje vykstančių pokyčių mastą ir komunikuojantis žinią, jog išnykimo grėsmė yra reali ir kyla visiems, net ir patiems stipriausiems. Gamtoje vykstantys procesai – negrįžtami, todėl veiksmų reikia imtis čia ir dabar“, apie kūrybinę idėją pasakoja „Žalvario“ Marketingo ir komunikacijos vadovė.  

Pasak jos, pasitinkant artėjančias šventes ir nuo jų neatsiejamą blizgų šurmulį, su įprastais gausaus pirkimo, vartojimo, grąžinimo atributais, dabar geriausias laikas susimąstyti apie svarbesnius dalykus ir užduoti sau atsakymų nerandančius klausimus: kam visa tai? Taip pat – kas išliks?

Organizatorių archyvo nuotr.

Laisvės simbolis pasirinktas ne šiaip sau

Erelis, kaip centrinė vitrinos ašis, pasirinktas ir dėl simbolinių priežasčių. Pasak R. Žigonio, įvairiose kultūrose šis didingas paukštis vaizduojamas kaip stiprios dvasios, laisvės simbolis, o apie laisvę galima kalbėti ir šiame aplinkosaugos kontekste.

Nors mums atrodo, kad esame laisvi, tačiau dvasia tapo įkalinta, esame savo pačių spąstuose. Gyvename labai sudėtingoje ekosistemoje ir vieni su kitais esame glaudžiai susiję. Galvojame, kad esame laisvi, kad galime pirkti, ką norime, važiuoti, kur norime, švęsti, kaip norime, kad turime neišpasakytą laisvę, tačiau galiausiai patys tampame to įkaitais – bioįvairovė nyksta ir jei nieko nesiimsime, visi keliausime užmarštin“, – svarstė R. Žigonis.

Toks kontekstas padeda rasti aiškesnius atsakymus ir į vitrinoje keliamą klausimą – kas išliks? Ir nors vienos nuomonės nėra, menininkas įsitikinęs, kad Žemės planeta išliks, o ar norime joje gyventi, turime atsakyti kiekvienas pats sau. „Žmogus planetai daro didžiulę įtaką, todėl net jei ir ateis diena, kai gyvybę nušluos cunamiai, praeis milijardas metų ir ji vėl sužydės. Elgdamiesi nesąmoningai aplinkos atžvilgiu, galime sunaikinti nebent patys save“, – sakė R. Žigonis.

Panaudotos padangos, automobilių filtrai, radiatoriai, lygintuvai

Vos kilus idėjai, netruko pajudėti ir kūrybinis procesas: išsirinkti efektingą dangaus karaliaus – erelio nuotrauką eskizui, atsirinkti atliekas, tapusias projekto žaliava.

Atliekos vitrinai atrinktos pagal jų pavojingumą aplinkai, taip pat estetinį pojūtį, derinant jas su bendra vitrinos stilistika. Čia nugulė padangos, automobilių filtrai, užteršto plastiko talpos, radiatorius, elektronika – klaviatūros, arbatinukai, kompiuteriai, net lygintuvai ir skaičiavimo mašinėlės, – visas šis inventorius užpildė erelio kūno dalį.

Iškalbinga vitrina jau spėjo sulaukti aplinkinių reakcijų – žmonės stabteli, susimąsto, domisi idėjos aktualumu, estetiniu jos išpildymu. „Pamačius atliekomis užpildytą erelį minčių kyla įvairių, tačiau žinutė aiški visiems – turime susiimti. Džiaugiuosi, kad ir šis erelio vaizdinys pradėjo gyventi ne tik virtinoje, bet ir žmonių galvose, sukurdamas jiems savų pamąstymų“, – sako R. Žigonis.

Šis darbas tiek R. Žigonį, tiek „Žalvarį“ įkvepia galimam projekto tęstinumui – galbūt Kaune greitu metu atsiras ir daugiau į aplinkosaugos temas orientuotų vitrinų? Išsirutulios socialinis projektas? Nors dėl žmogaus veiklos kasdien palaipsniui šyla klimatas, didėja tarša, plastiko kiekiai – šį procesą dar galima spėti suvaldyti. O kūrybinis požiūris į aktualijas skatina žmones mąstyti plačiau, įvertinti problemas kitu kampu.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: