Sasha Baronas Cohenas – neabejotinai viena įdomiausių ir unikaliausių šio amžiaus kino personų. Žydų kilmės aktorius ir humoristas gimė 1971 metais Londone, o po mokyklos, toje pačioje Didžiojoje Britanijoje, įgijo Istorijos diplomą Kembridžo universitete. Labiausiai išgarsėjo sukūręs savo fikcinius personažus, tokius, kaip Ali G, Boratas Sagdijevas, Bruno, Diktatorius Aladinas ir kitus. Visi šie personažai ir panašūs, ir tuo pat metu itin skirtingi. Visų pirma, verta paminėti, kad visi jie nebūtų tokie sėkmingi, jei ne Coheno talentas dirbtinai parodijuoti įvairius akcentus ir sugebėjimas laviruoti savo kūno kalba. Sasha Barono Coheno komedijos tikslas ir misija – naudojant satyrą, alegorijas ir humorą kelti nepatogius klausimus įvairiomis temomis, įtraukti žmones į nejaukias situacijas. Kiekvienas filmas, kuriame aktorius kūrė personažus, kalba apie skirtingas problemas, pavyzdžiui, apie antisemitizmą, rasizmą, seksizmą, ydingą provincialumą ir kitas.

Coheno sukurti personažai niekuomet neapsiriboja filmais – diktatorius Aladinas, Boratas ir Bruno yra tapę jo alter ego, tad su jais komikas nuolatos pasirodo apdovanojimuose, svarbiuose renginiuose ar televizijos laidose, kur taip pat nevengia pasityčioti iš kokios nors juokingos aktualijos ar tam tikro garsaus žmogaus.

Per savo karjerą aktorius susišlavė nemenką kraitį apdovanojimų – tarp jų ir Oskaro nominacija už Borato Sagdijevo vaidmenį, už šį vaidmenį Cohenas laimėjo „Golden Glove“ nominaciją, taip pat susižėrė didžiulę šūsnį apdovanojimų už Ali G pasirodymus. Iš viso aktorius per savo karjerą įvairiuose apdovanojimuose pelnė daugiau nei 61 nominaciją.

Verta paminėti, kad aktorius ne tik kelia nepatogius klausimus ir problemas į paviršių – jis ir realiai prisideda prie jų sprendimo. Cohenas su savo žmona Isla Fisher nuolat aukoja didžiules pinigų sumas įvairioms labdaringoms organizacijoms.

Naujienų portalas Kaunožinios.lt siūlo pažvelgti į geriausius kine sukurtus Sasha Barono Coheno personažus.

10. „Šnipas per klaidą“ (The Brothers Grimsby, 2016)  Filmas „Šnipas per klaidą“, režisuotas prancūzų režisierius Louisas Leterrieras, dienos šviesą išvydo 2016 metais. Sasha Cohenas šioje juostoje nėra vien tik aktorius, jis – ir vienas pagrindinių scenarijaus autorių. „Nobby“ Butcheris (vaid. Sasha Cohenas) nuo savo brolio Sebastiano buvo atskirtas net 28-erius metus. Butcheris tapo problem su alkoholio vartojimu turinčiu futbolo chuliganu gyvenančiu su savo mergina ir net vienuolika vaikų, o tuo metu jo brolis yra su slapta informacija dirbantis agentas. Nobby svajoja surasti savo brolį, tačiau nežino, kaip tai padaryti. Galų gale pačiam Sebastianui prireikia brolio pagalbos…

Šiame filme, kaip ir kituose Sasha Coheno pasirodymuose, yra begalė humoro ir satyros, įvairių personifikacijų ir parodijų. 2016 metais vos pasirodęs filmas buvo itin palankiai sutiktas, ypač gerbėjams patiko scena filmo pabaigoje, kur vaizduojamas rinkimams besiruošiantis ir AIDS susirgęs Donaldas Trumpas. Tiesa, filmą kūrusi „Sony Pictures“ kompanija dėl šios scenos itin nerimavo, mat buvo neaišku, kaip į tai sureaguos amerikiečiai. Galų gale šioje kompanijoje atsirado žmonių, kurie reikalavo sceną su Donaldu Trumpu pašalinti, tačiau to padaryti neleido pats Sasha Cohenas.

Be Coheno šiame filme galime sutikti ir kitų žinomų aktorių, tokių kaip Rebel Wilson, Penelope Cruz, Markas Strongas ir kiti. Muzikinį takelį šiai kino juostai sukūrė jaunesnysis Sasha Barono Coheno brolis Erranas.

9. „Rikis Bobis: Greičiausio kvailio legenda” (Talladega nights, 2006) Adamo McKay komedija kviečia pasinerti į NASCAR lenktynes, kur verda nuožmi kova, kupina puikaus humoro. Pagrindiniai lenktynininkai čia bičiuliai Rikas Bobis (vaid. Willas Ferrelas) ir Kalas Nautonas (vaid. Johnas C. Reilly), kurie nuo pat vaikystės svajojo atsidurti lenktynėse. Dabar NASCAR klasifikacijoje jie užima pirmaujančias vietas ir vienas kitam nuolat padeda – jie veikia kaip viena komanda, tačiau finišo liniją pirmasis visuomet kerta Rikas. Duetas užkariauja lenktynių gerbėjų širdis, o kitose lentynėse dalyvaujančius konkurentus priverčia drebėti iš baimės ir abejoti savo sugebėjimais. Vis dėlto apie Riką ir Kalą sužinojęs vienas geriausių pasaulyje lenktynininkų, „Formulė-1“ profesionalas Žanas Žirardas (vaid. Sasha Baronas Cohenas) nusprendžia atvykti į NASCAR ir įrodyti savo pranašumą. Rikui tai – pats didžiausias karjeros iššūkis, mat niekas į jo nuolatos laimimą pirmą vietą iki šiol nesikėsino.

Filme nuolat parodijuojami lenktynių žanro filmai: „Greiti ir įsiutę“, „Dingti per 60 sekundžių“, „Griausmo dienos“ ir kiti. Kino juostą praskaidrina ir puiki aktorių-komikų komanda – Willas Ferrelas, Sasha Baronas Cohenas ir Johnas C. Reilly garantuoja juokingų situacijų ir netikėtų posūkių grandinę, priverčiančią juoktis ir permąstyti pripažintus filmus apie lenktynininkus.

8. „Žinių vedėjas 2: legenda tęsiasi” (Anchorman 2, 2013) Tai – dar vienas puikus režisieriaus Adamo McKay ir nuostabios bei charizmatiškos aktorių kompanijos darbas. Filmas pasirodė 2014 metais, tai – antroji „Žinių vedėjo“ dalis. Pirmasis filmas dienos šviesą išvydo dar 2004 metais. Kino juostos epicentre – septintojo dešimtmečio televizijos žvaigždė Ronas Burgundis. Kartu su savo komanda ekstravantiškas ir dažnai nenuspėjamas Ronas yra pasiryžęs pradėti naują etapą savo karjeroje ir keliasi į Niujorką. Vis dėlto adaptacija Niujorke Ronui bus nelengva, juk per dešimt metų daug kas pasikeitė, tad adaptacinis periodas laukia itin sudėtingas. Jam teks tvarkyti su pačiais įvairiausiais iššūkiais, Ronas susidurs su naujaisiais televizijos veidais, bus priverstas pažvelgti ir prisitaikyti prie naujosios televizijos kultūros.

Režisierius Adamas McKay po filmo pasirodymo teigė, kad neatmestų galimybės išleisti dar vieną tokį filmą, mat gero humoro užfiksuota buvo tiek daug, kad į vieną filmą viską sutalpinti tapo sunkia užduotimi. Taip pat McKay gyrė aktorių grupę, kurios dėka filmo scenarijus, galima sakyti, tapo nuostabia improvizacija. Ir išties, aktorių komanda buvo puiki: Willas Ferrelas, Steve‘as Carellas, Paulas Ruddas, Sasha Baronas Cohenas ir kiti.

7. „Ali G parlamente” (Ali G Indahouse, 2002) Tai – vienas pirmųjų stiprių Sasha Barono Coheno pasirodymų didžiąjame ekrane. Bene pirmasis jo rimtas vaidmuo buvo juostoje „Esu meilėje – netrukus sugrįšiu“, režisuotame Izraelio režisieriaus Dano Katziro, kur Coheno nusifilmavo 1997 metais, būdamas 25-erių. Tačiau Ali G atvėrė aktorių pasauliui tokį, kokį mes žinome ir mylime iki šiandien.

Viename Londono priemiestyje gyvena visiškai trenktas Ali Dži. Jam galvoje tik hiphopas, seksas ir žolė. Tačiau likimas pakiša jam išbandymą – viena politinė partija pasiūlo jam kandidatuoti į Parlamentą.Įvyksta stebuklas: Ali Dži patenka į Anglijos parlamentą. Maža, to, netikėtai jam tenka gelbėti pasaulį nuo karo, savo gimtąjį kvartalą nuo sugriovimo, o savo pasturgalį – nuo iškaršimo.

6. „Svynis Todas“(Sweeney Todd, 2007) Miuziklo „Svynis Todas“ adaptacija kino teatruose pasirodė 2007 metais. Šią muzikinę juostą režisavo visiems puikiai pažįstamas režisierius Timas Burtonas. Sasha Baronas Cohenas čia vaidino kartu su puikia aktorių kompanija – Johny Deppu, Helena Bonham Carter, Alanu Rickmanu ir kitais. Filmas pasakoja Benjamino Bakerio (arba Svynio Todo) (vaid. Johny Deppas) istoriją. Benjaminas turėjo gražią šeimą, tačiau įtakingo ir turtingo žmogaus „dėka“ jis buvo priverstas 15 metų gyventi tremtyje, o grįžęs Benjaminas tapo Svyniu Todu – kirpėju ir barzdaskučiu, magiškai valdančiu skustuvo ašmenis. Vis dėlto Benjaminas po tremties yra nusiteikęs atkeršyti visiems prie jo ištrėmimo prisidėjusiems žmonėms, tad skustuvo ašmenys paliečia ne tik klientų barzdas, bet ir gerkles. Prie makabriško keršto plano prisideda ir kepyklėlę turinti panelė Lovet (vaid. Helena Bonham Carter) ir juos laikui bėgant pradeda sieti ne tik žiaurus planas, bet ir šilti santykiai.

Sasha Baronas Cohenas šiame filme atlieka Adolfo Pirellio, italo kirpėjo vaidmenį, kuris niekino Benjaminą ir todėl tapo vienu iš pirmųjų Svynio Todo aukų.

Filme gausu Timo Burtono filmams būdingų elementų: estetiškas žmogžudysčių ir kraujo pateikimas, niūri aplinka ir puikus garso takelis, derantis su vaizduojama aplinka.

2008 metais „Golden Glove“ apdovanojimuose „Svynis Todas“ buvo nominuotas keturiose skirtingose nominacijose ir dvi iš jų laimėjo. Taip pat filmas buvo nominuotas trims Oskarų apdovanojimams, iš kurių vieną laimėjo. Iš viso Timo Burtono darbas įvairiuose skirtinguose apdovanojimuose susilaukė daugiau nei 42 nominacijų, iš kurių statulėles atsiėmė 15-oje.

5. „Hugo išradimas“ (Hugo, 2011) Neturėtų stebinti, kad bene geriausiai IMDB fimų sąraše įvertinto Sasha Barono Coheno filmo režisierius yra ne kas kitas, o legendinis Martinas Scorcese. Šis filmas tituluojamas vienu geriausių šių laikų kino juostų vaikams. Našlaitis Hugo (vaid. Asa Butterfieldas) gyvena romantiškame 1930-ųjų Paryžiuje, miesto geležinkelio stotyje. Kadaise iš savo tėčio ir dėdės išmokęs taisyti laikrodžius, jaunuolis šiandien juos prižiūri traukinių, garo ir triukšmo kupinoje aplinkoje. Vienintelis likęs dalykas, primenantis jam tėtį – mechaninis žmogaus figūrėlė, tačiau ji neveikia be specialaus rakto. Hugo supranta, kad norėdamas išsiaiškinti šio mechanizmo paslaptį, privalo raktą surasti. Berniukas netrukus susipažįsta sus stotyje dirbančiu pardavėju (vaid. Benas Kingsley) – tarp atsiranda artimas ryšys ir į berniuko svajonių išsipildymą ir atsakymų į rūpimus klausimus gavimą įpučiama nauja viltis.

Sasha Baronas Cohenas šiame filme atlieka „blogiuko“ vaidmenį – jis įsikūnija į inspektoriaus Gustavo Daste personažą, kurio tikslas – Hugo įkišti į globos namus.

Vos pasirodęs filmas sulaukė itin didžiulės sėkmės – jis buvo nominuotas net vienuolikoje Oskarų nominacijų, trijose „Golden Glove“ nominacijose bei daugelyje kitų kino apdovanojimų.

4. „Vargdieniai“ ( Les Misérables, 2012) Vargdieniai“ – neabejotinai vienas geriausių 2012 metų filmų su įspūdinga aktorių komanda ir režisieriaus Tomo Hooperio idėjomis. Klasika tapusio tuo pačiu pavadinimu „Vargdieniai Filmas pasakoja tragišką istoriją, nutikusią XIX amžiaus Prancūzijoje. Skurde gyvenantis ir visomis išgalėmis šeimą siekiantis pamaitinti Žanas Valžanas (vaid. Hugh Jackmanas) įvykdo vagystę, už kurią yra nubaudžiamas beveik dvidešimt metų kalėti už grotų. Vos tik pavyksta ištrūkti iš kalėjimo, Žanas ir vėl mėgina prasimanyti pinigų vogdamas ir taip pritraukia policijos inspektoriaus Žavero (vaid. Russelas Crowe) dėmesį. Žanas ilgai slapstosi nuo policijos ir stengiasi būti užmirštu, tačiau inspektorius iš savo akiračio jo nepaleidžia, stengiasi surasti Žaną ir vėl grąžinti jį į kalėjimą.

Galų gale Žanas pavargsta nuo slapstymosi ir ima stengtis atsikratyti jį persekiojančios praeities, ima taisyti praeityje padarytas klaidas. Siekdamas morališkai išpirkti savo klaidas, vyras ima globoti mažą mergaitę, dėl kurios mamos mirties kaltina save. Dėl jos jis yra pasiryžęs padaryti viską.

Sasha Baronas Cohenas šiame filme kartu su Helena Bonham Carter atlieka Thenardiersų šeimos vaidmenį, kurie, pasitelkdami šantažą ir psichologinį terorą daro viską, kad Žano Valžano svajonėms nebūtų lemta išsipildyti.

Filmas pelnė tris Oskarų apdovanojimus, iš viso buvo nominuotas aštuoniose nominacijose, taip pat laimėjo vieną „Golden Glove“ nominaciją.

3. Bruno” (Brüno, 2009) 2009 metais pasirodžiusi Larry Charleso pseododokumentinė komedija „Bruno“, kurioje susiformavo vienas sėkmingiausių Sasha Barono Coheno personažų, susilaukė nemenkos sėkmės. Filme vaizduojamas mados pasaulio žinovas austras Bruno (vaid. Sasha Baronas Cohenas), kuris siekia prasiskinti kelius į išsvajotąją Ameriką, ten užkariauti Holivudą ir visą pramogų pasaulį. Pagrindinis jo tikslas – tapti populiaresniu austru už patį Adolfą Hitlerį. Svarbus aspektas šiame filme yra Bruno homoseksualumas, kuriuo siekiama provokuoti žmones ir priversti atkreipti jų dėmesį. Apskritai, seksualumas yra viena pagrindinių šios kino juostos temų, o Sasha Barono Coheno sukurtas personažas filme pačiais įvairiausiais būdais stengiasi sukurti „nejaukias scenas“ ir taip iššaukti žmonių reakciją.

Net ir reklamuodamas bei pristatinėdamas šį filmą Cohenas nevengė įvairių provokacijų ir patyčių net iš žinomų žmonių, tokių, kaip Nicola Sarkozy, Eminemas, Madonna ir kitų. Į daugybę apdovanojimų ir renginių, kuriuose Sasha Baronas Cohenas buvo kviečiamas, aktorius pasirodydavo kaip Bruno.

Apie filmą teigiamai atsiliepė ir Jungtinių Amerikos valstijų LGBT bendruomenė, kuri teigė, kad tai – puiki ir reikšminga Sasha Barono Coheno satyra, už kurios slepiasi didžiulė netolerancijos problema.

2. „Diktatorius“ (The Dictator, 2012) Sacha Baron Cohen mums pateikia neįtikėtinai juokingą Šiaurės Afrikos diktatorių Aladiną, kuris kankina ir vykdo mirties bausmes savo žmonėms, ketina su masinio naikinimo ginklų pagalba sunaikinti Izraelį. Tačiau vieną dieną reikalai pakrypsta netikėta linkme…

Tai – dar vienas svarbus ir sėkmingas Sasha Barono Coheno personažas, lydintis jį iki pat šių dienų. „Diktatorius“ kino teatruose pasirodė 2012 metais. Šios kino juostos režisavimo ėmėsi tas pats Larry Charlesas, su kuriuo Cohenas jau prieš tai spėjo puikiai susidirbti. Pagrindinis filmo herojus – išgalvotos Šiaurės Afrikoje esančios valstybės Vadijos diktatorius Aladinas, kuris susiruošia vizitui į Jungtines Amerikos valstijas. Vadijoje jau keturiolika metų valdantis Aladinas yra nusiteikęs prieš vakarus, žydus, taip pat jis kuria atominį ginklą. Vieną dieną JTO saugumo taryba pagrasina karine intervencija, todėl Aladinas vyksta į JAV. Vos tik atvyksta į Ameriką, diktatorius yra pagrobiamas. Jau netrukus į jo postą pasikėsina dėdė Tamiras, kuris pasirengęs pasipelnyti visais įmanomais būdais. Aladinui pavyksta išsigelbėti, tačiau jis neturi savo ryškiausio bruožo – barzdos, todėl jo niekas neatpažįsta. Kiek vėliau jis susipažina su mergina, kuri padeda jam atsistoti ant kojų ir ima vesti doros keliu…

Filme vaizduojamos ir kuriamos alegorijos satyriškai atskleidžia nūdienos pasaulio realybę, pavyzdžiui, Aladino nuolatinis ginklo turėjimas ir besididžiavimas tuo verčia pažvelgti į situaciją JAV, o atominis ginklas ir nuolatinis disponavimas savo jėga primena Rusijos ar Šiaurės Korėjos nūdienos poziciją. Ironiška, kad filmui pasirodžius, jį buvo uždrausta rodyti Baltarusijoje. Taip pat šis filmas sulaukė palyginimų su garsiąja Charlie Chaplino kino juosta „Didysis diktatorius“, o tai liudija apie šios komedijos aktualumą, gerą sumanymą, ir, žinoma, puikią vaidybą.

1. Boratas. Kaip šaunusis Kazachstano žurnalistas Amerikoj patirtį graibstė” (Borat, 2006) Tai – neabejotinai sėkmingiausias ir svarbiausias Sasha Barono Coheno darbas kine. Pseudodokumentinis filmas apie Boratą, fikcinį Kazachstano žurnalistą, išsiruošusį kelionei į JAV, dienos šviesą išvydo 2006 metais.

Boratas Sagdijevas – impulsyvus, perdėm atviras ir stačiokiškas Kazachstano žurnalistas, kurį vietinė televizija išsiunčia į Jungtines Amerikos valstijas filmuoti dokumentinio filmo apie apie „didingiausią šalį pasaulyje“. Atvykęs į JAV jis lieka nesuprastas, mat vyrai besisveikindami čia su juo nesibučiuoja, o jo elgesys ir manieros visiems yra nepriimtini. Vieną dieną per televiziją jis išvysta Pamelą Anderson, kuri tampa pagrindiniu jo tikslu Amerikoje. Taigi lydimas savo kvailio prodiuserio, Boratas leidžiasi į pačią keisčiausią gyvenimo kelionę. Kelionės metu iš Kazachstano atvykę vyrai patiria keistų ir nesuvokiamų adaptacinių sunkumų, nuolat atsiduria kvailose ir kompromituojančiose situacijose su vietiniais gyventojais.

Įdomu tai, kad po filmo pasirodymo Kazachstane Sasha Baronas Cohenas buvo paduotas į teismą dėl, kaip tai įvardijo Kazachstane, vykdomo politinio susidorojimo.

Kaip ir daugelis Sasha Barono Coheno filmų, „Boratas“ satyriškai pašiepia itin daug Vakarų pasaulio problemų ir nusitaiko į Jungtinių Amerikos valstijų provincializmą, juk tokios šalies kaip Kazachstanas, daugelis amerikiečių apskritai nežino, tad ką jau kalbėti apie kultūros pažinimą. Cohenas su savo personažu tarsi bando žmonių ribas – etines ir moralines, taip jis kėsinasi į burbulą, kuriame daugelis Vakarų pasaulio šalių gyvena. „Boratas“ – tikras antisemitas (čia verta paminėti ir priminti, kad Cohenas – žydų kilmės), o juokelių apie žydus šiame filme tikrai netrūksta. Taip Cohenas apeliuoja į viso Vakarų pasaulio požiūrį į žydus ir stengiasi pasakyti, kad neigiamas požiūris į šią tautą – vis dar guvus.

Vos tik pasirodęs „Boratas“ pelnė daugybę nominacijų ir apdovanojimų bei uždirbo daugiau nei 262 mln. JAV dolerių.

Taip pat skaitykite: TOP 10 geriausių Džimo Kerio kino vaidmenų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: