Filmo "Kaip Grinčas Vogė Kalėdas" kadras

Atėjus gražiausioms metų šventėms, jaukiai įsitaisę namuose šaltais žiemos vakarais ir lydimi šventinių nuotaikų, prisimename pačius mėgstamiausius šio laikotarpio filmus, kurie kasmet primena skirti laiko sau ir savo artimiems žmonėms. Geri Kalėdiniai filmai ne tik pakelia nuotaiką, bet ir primina apie tikrąją Kalėdų reikšmę.

Šiek tiek atitraukus tokias mintis, siūlome niekur neskubant pagaliau pasimėgauti jaukiomis šventinėmis nuotaikomis, ir suprasti, koks išties nuostabus šis magiškas laikotarpis. O, kad toks švenčių laukimas neprailgtų, atrinkome TOP 10 puikių Kalėdinių filmų, kurie neabejotinai išliks atmintyje ilgesnį laiką ir pakels nuotaiką.

10. Kaip Grinčas Vogė Kalėdas / How the Grinch Stole Christmas (2000) 

2000–aisiais metais pasirodęs filmas „Kaip Grinčas vogė Kalėdas“ iki šių dienų yra nepamirštama klasika ir daugelio įtraukiamas į Kalėdinių filmų sąrašą. Režisieriaus Rono Howardo sukurtas filmas pasirodymo metais tapo tikru hitu. Žalias, storas ir pūkuotas monstras Grinčas jau 30 metų gyvena atsiskyręs nuo Whoville’o miestelio gyventojų, kurie iš jo šaipėsi. Grinčas, priešingai nei miestelėnai, kurie labai mėgo Kalėdas ir jų nekantriai laukė, tiesiog nekentė šios šventės. Negalėdamas klausytis laimingų žmonių, žaliasis monstras ryžtasi atkeršyti visiems ir nusprendžia Kalėdų naktį slapčia pavogti visas dovanas, kurias jis ras kiekvienuose namuose po eglute…

Grinčą įkūnijo legendinis komikas aktorius Džimas Keris, kuris tapo žalias, gauruotas, grėsmingomis geltonomis akimis pikčiurna. Tiesa, aktoriui šis vaidmuo tikrai nebuvo lengvas – vien praleisti grimo kėdėje teko po dvi su puse valandos, o filmavimas vyko 92 dienas, kur kiekviena iš jų reikalavo vis naujo grimo ir pasiruošimo kasdien vizualiai sukuriant Grinčą iš naujo. Šis filmas žiūrovams sukelia daug gražių emocijų ir perteikia gražią bei prasmingą žinutę, primindamas tikrąją Kalėdų misiją – Kalėdos, tai ne materialūs dalykai, tai meilė ir žmonių bendrumas.

9. Tegyvuoja meilė / Love Actually (2003)

Tegyvuoja meile

Sunku patikėti, kad legendiniam filmui ,,Tegyvuoja meilė” jau daugiau nei 16 metų. Nuostabi Kalėdinė-romantinė-komedija yra vienas geriausių režisieriaus Richard Curtis darbų, amžiams pakeitęs mūsų požiūrį į šventinius filmus. Ši kino juosta buvo tokia sėkmingas, kad išleistas filmo DVD tapo dažniausiai nuomuotu Jungtinėje Karalystėje 2004 metais.

Istorija, kuri pasakoja 10 tarpusavyje susijusių žmonių gyvenimą Londone, gali drąsiai didžiuotis savo garsenybių eilute : Hugh Grant, Liam Neeson, Martin Freeman, Keira Knightley, Bill Nighty, Emma Thompson, Billy Bob Brown ir Andrew Lincoln… Susitikimai, išsiskyrimai, neprilygstama meilė kuri mus supa visur- laidotuvėse ar oro uostuose (beje filmuota medžiaga iš Heathrow oro uosto yra tikra- filmavimo komanda čia praleido ištisą savaitę filmuodami realių šeimų, draugų ir įsimylėjelių susitikimus). Neveltui sakoma, kad Kalėdos yra stebuklų metas, nes viskas romantinis chaosas prasideda iki jų likus 5 savaitėms… šis filmas privers jus juoktis ir verkti kartu su visais herojais.

Amerikiečių Kalėdinės komedijos siaubo filmas, patiks žiūrovams mėgstantiems filmus su šiek tiek įsipainiojančiais siaubo motyvais. Demonas krampus aplanko tuos, kurie nebeturi vilties ir tikėjimo gražiais gyvenimo dalykais. Taip nutiko ir herojui Maksui, kuris nors ir yra dar vaikas, bet jau nemėgsta Kalėdų. O nemėgsta jis jų ne veltui – jam jos atneša tik kasmetinį šeimos ginčą prie šventinio stalo, giminaičių užgauliojimus ir visa šventinė nuotaika būna sugadinta. Ne išimtis tapo ir šios Kalėdos, kurių metu pusbroliai ir pusseserės pašiepia Makso tikėjimą Kalėdų Seneliu ir taip priveda Maksą suplėšyti Kalėdų Seneliui parašytą laišką, paleisti jį pavėjui ir paminti savo įsitikinimus. O čia ir pasirodo piktasis demonas krampus su savo palyda – už pasaulį senesnis demonas su kuriuo susipažinti norėtų tikrai nedaugelis, imasi veiksmų, kurie priverčia iš siaubo pakraupti Makso šeimyną, o tam, kad apsigintų, turės pamažu aukotis vienas dėl kito ir taip atrasti tikrąją Kalėdų šventę savo širdyse. Demonas krampus vaizduojamas baisus, bet jo misija graži ir prasminga, akcentuojamas tarpusavio ryšys, nemokėjimo suprasti, išgirsti, kalbėtis padariniai, nors tai atrodytų, paprasti kasdieniniai dalykai, bet iš tiesų reiškiantys labai daug.

7. Svajonių Traukinys / The Polar Express (2004)

Filmas, kuris sužavės ir mažus ir didelius žiūrovus. Magiška istorijos ekranizacija, įkvėpta Chriso Van Allsburgo knygos vaikams „Poliarinis traukinys“. Tai apie berniuką, kuris abejoja Kalėdų Senelio buvimu. Smalsumo nugalimas berniukas, Kūčių vakarą įlipa į gatvėje neaiškiomis aplinkybės atsiradusį paslaptingą traukinį, kuris gali nuvežti net į patį Šiaurės ašigalį pas Kalėdų Senelį. Vykstant iki jo įvyksta daug nuostabių dalykų, keleiviai atranda tikrąsias Kalėdines dovanas – draugystę, pasitikėjimą, norą dalintis bei tikėjimą. Tai istorija apie savęs atradimą, kuomet prie berniuko namų sustoja traukinys ir berniukas į jį įlipa, tai tampa vizualinė metafora, perteikianti, jog Kalėdų stebuklais abejojančio berniuko širdis vis tik atvira tikėjimui. Tyliai ištariami žodžiai: „Nesvarbu, kur vyksta traukinys, svarbu apsispręsti, ar įlipti į jį“. Žavi ir pilna Kalėdinės dvasios animacija, net ir suaugusiems žiūrovams primins apie tikėjimo didingumą vaikystės idealais. Filmas, sužadinantis dalelę naivumo, leis mintimis sugrįžti į tuos laikus ir atrasti savyje vėl tą smalsų bei naivų, dabar jau po suaugusiojo kauke pasislėpusį vaiką – svarbu bent mintimis leisti jam sugrįžti.

6. Blogasis Santa / Bad Santa (2003)

Čekijos Respublikoje filmas pavadintas ,,Pervert Santa” (ang. Iškrypėlis”). Žinoma, kad filmai keičia pavadinimus, kad atitiktų užsienio rinkas. Tai nieko naujo. Tačiau kartais pavadimas kiek ,,pasiklysta” vertime. Jei jums patinka Kalėdiniai filmai ir komedijos su ,,kabliuku’’ ,,Blogasis Santa” gali būti vienu iš Jūsų mėgstamiausių filmų šį šventinį laikotarpį. Juokingas nuo pat pradžios iki pabaigos, tai linksma istorija apie kiek kitokį Kalėdų Senelį. Jis geria, rūko, keikiasi ir mylisi viešose vietose. Jis yra šiek tiek grubus su vaikais, nekenčia savęs ir apiplėšinėja parduotuves. Billy Bob Thornon tiesiog pritrenkia savo vaidyba ir padaro šį filmą išskirtiniu. Jo grubus, nemandagus, ciniškas, ir dvimatis personažas sukuria puikų realybės ir humoro derinį. Filmas yra daug jautresnis ir gilesnis, nei gali pasirodyti iš pradžių. Tačiau didėlė dalis žiūrovų gali to nesuprasti ir pamatyti tik vulgarų Kalėdų dvasios užpuolimą, nors ištiesų tai yra isorija apie žmogų, kuris prarado savo tikėjimą žmonija ir tik dabar jį atkūrė.

Komedijų gerbėjams, humoro nestokojantis filmas, kuris tinkamas tik vyresniems žiūrovams. Ar galime įsivaizduoti Kalėdų Senelį, kuris klausosi vaikų sėdinčių ant kelių svajonių, bet mintyse galvoja apie nešvankybes, o kalboje nevengia keiksmažodžių? Šiame filme būtent toks kuriamas pagrindinis herojus Vilis, kuris kasmet nenoromis užsivelka Kalėdų Senelio kostiumą ir vien tik pinigų vedimas sėdasi klausyti įtikėjusių vaikų norų ir turįs jiems pažadėti jų išsipildymo. Tačiau toli gražu Vilis net nesistengia būti malonus vaikams, į daugelį norų tiesiog nekreipia dėmesio, o į kitus sureaguoja dar ir neetiška kalba. Jam visiškai nerūpi magiška laukiamiausios metų šventės atmosfera, jis tik turi siekį – kartu su savo bendradarbiu elfu meistriškai apvogti parduotuvę, kuriam vadovauja juos pasamdęs ir nieko nenutuokiantis direktorius. Tai filmas norintiems Kalėdinės atmosferos ir kartu nevengiantis įvairaus pobūdžio juokeliu. Žiūrint bus sunku atsirinkti, ar personažo nemėgsite, nes juk Kalėdų Senelis taip elgtis negali, ar vis dėlto dėl juokingų scenų jis taps visai patrauklus ir ne toks jau pasibjaurėjimą keliantis Kalėdų Senelis. Nuostabi vaidyba, šmaikštus scenarijus, neįtikėtini juokeliai ir nederamos situacijos verčia žiūrėti šią jau klasika tapusią komediją vėl ir vėl.

5. Kalėdinė Giesmė / A Christmas Carol (2009) 

Kalėdine nuotaika dvelkiantis ir šiam laikotarpiui nuteikiantis filmas „Kalėdinė Giesmė“, kurį peržiūrėjus norėsis parodyti visiems. Filme vaizduojamas senas niurzgalius Skrudžas, kuriam niekas neįtinka. Jis gyvena be meilės, jo niekas nedomina, nedžiugina ir nestebina, jam niekas nesukelia gražių emocijų. Vienintelis dalykas, kuris jam kelia pasitenkinimą – vaikyti savo ištikimą tarną. Tačiau viskas apsiverčia aukštyn kojomis, kai vieną vakarą Skrudžą į nepakartojamą kelionę pasiima trys Šv. Kalėdų dvasios: praeities, dabarties ir ateities. Tai jam parodo, kad jo praeitis neteikia jokio pagrindo ja didžiuotis, dabartis, kurioje galima atrasti visai kitokias tiesas ir ateitis, kurioje slypi pavojai, jeigu Skrudžas išliks tokiu pat žmogumi. Tačiau artėjant gražiausiai metų šventei, Kalėdoms, pagrindinis herojus pasikeičia ir pagaliau supranta tikrąją prasmę, suranda atsakymus – į pačio savęs suvokimą, atsakymus, kur iš tiesų slypi ilgai laukta tikroji laimė. Vaizduojamas senuko gyvenimas, iš kurio visiems yra ko pasimokyti.

4. Košmaras prieš Kalėdas / The Nightmare Before Christmas (1993)

,,Košmaras prieš Kalėdas” Disney/Touchstone sustabdyto kadro animacinis, lėlinis muzikinis filmas, kurį režisavo Timas Burtonas. Ši istorija pasakoja apie Džeką Skellingtoną, gyvą skeletą iš Helovyno miestelio, kuris atranda duris į Kalėdų miestą. Moliūgų karalius ir labiausiai pripažintas miestelio gyventojas, de facto lyderis jautėsi pavargęs nuo Helovyno šventės ir jam atsibodo gąsdinti žmones. Pagaliau jausdamas, kad surado tai, ko jam ilgai trūko ir manydamas, kad atrado Kalėdų magijos paslaptį, jis nusprendžia užimti Kalėdų senelio vietą ir pasidalinti savo Kalėdų versija kartu su pasauliu. Tačiau kai jis kartu sumaišo Halovyną ir Kalėdas rezulatai nėra tai, ką jis turėjo omenyje…

Nevaržoma fantazija pasižymintis režisierius Timas Burtonas perteikia pasakojimą kiek tamsiomis spalvomis, bet taip sukuriama mistiška atmosfera, kurioje sugebama spinduliuoti Kalėdinę dvasią. ,,Košmaras prieš Kalėdas” susilaukė daugybės kritikų liaupsių ir finansinės sėkmės. Filmą būtina pamatyti tiek per Helovyną, tiek per Kalėdas ir bet kuriuo metų laiku, nes šis filmas viršija bet kokius lūkesčius. Poetiškas, vizualiai pribloškiantis, humoristinis, daugiasluoksnis muzikinis šedevras yra toks gražus, kad suvirpins Jūsų širdis.

3. Stebuklas 34-ojoje Gatvėje / MIRACLE ON 34TH STREET (1944) 

Neįtikėtina kaip geras filmas kartais gali pakelti nuotaiką. ,,Stebuklas 34-ojoje gatvėje” yra vienas iš tokių filmų galinčių tai padaryti, nes jį pamatęs žiūrovas negali nustoti šypsotis, kadangi visa Kalėdų dvasia tiesiog švyti viso filmo metu. Tai filmas, tapęs klasika ir kurį vis norisi peržiūrėti iš naujo per kiekvieną šventinį laikotarpį. Šiltas ir šeimyniškas filmas pasakoja amžino vaikų klausimo „Ar Kalėdų Senelis tikras?“ interpretaciją, kurioje aktorius Ričardas Atenboro vaidina Kalėdų Senelį. Keistuolį netikėtai pamato vienos parduotuvės savininkė ir pakviečia jį dirbti Kalėdų Seneliu. Geraširdiškumu ir nuoširdumu spinduliuojantis senukas greitai sužavi parduotuvės lankytojus, bet kaip visuomet, taip ir šioje situacijoje, atsiranda nepatenkintų žmonių, kurie jaučia konkurenciją ir norėdami pakenkti, pasistengia, jog laikraščiuose pasirodytų kompromituojantys straipsniai apie visų lankytojų taip mėgstamą senuką. Baltimorėje, Merilando valstijoje yra 34-oji gatvė, kurioje kasmet gyventojai šventiniu laikotarpiu uždega daugybę šventinių lempučių, o toks gražus gestas įkvėptas filmo ir yra vadinamas tuo pačiu pavadinimu – „Stebuklas 34-ojoje gatvėje“. Filmas prasmingas, jame parodoma tikroji tikėjimo prasmė, šeimos svarba, kad net ir šiandien mums visiems, reikia kažko, kuo galėtume nuoširdžiai tikėti.

2. Elfas / Elf (2003)

Amerikietiškas Kalėdinis filmas „Elfas“ pasakoja apie vaiką, atsitiktinai patekusį pas Kalėdų Senelį, kuris užauga apsuptas elfų draugijos manydamas, kad ir jis yra vienas iš jų. Elfą Badį įkūnija komedijos genijus Willas Ferrellas, kuris, kaip naivus, vaikiškumu trykštantis veikėjas, pasirodo išties puikus pasirinkimas vaidmens atlikimui. Tačiau ilgainiui Badis supranta, kad jis kažkuo išsiskiria iš visų elfų (tai jau sufleruoja jo neįprastai aukštas ūgis) ir yra ne toks kaip kiti. Badžiui atskleidžiama tiesa, kad jo tikrasis tėtis gyvena Niujorke, todėl jis nusprendžia išvykti, grįžti pas žmones ir susipažinti su savo tėčiu. Net ir pačiame Niujorke Badis sugeba išlikti be galo nuoširdus, o miestas jį taip žavi, kad net liftai jam atrodo tokie įspūdingi ir neįprasti. Tai juokingas, gražiai perteiktas filmas, kuriame slypi mintis – viskas priklauso tik nuo mūsų požiūrio į gyvenimą ir gautas progas, tai, kas vieniems atrodo įprasta ir lengvai suvokiama, kitiems tai gali reikšti didžiausius stebuklus.

1. Nuostabus Gyvenimas / It‘s a Wonderful Life (1946)

Kalėdinė Franko Capros drama, tituluojama, kaip Kalėdinių filmų šedevras. Istorija pasakojama apie Džordžą Bilį (akt. Jamesas Stewartas), kuris Kalėdų išvakarėse visai nesidžiaugia stebuklingu metu, o priešingai – jo neapleidžia mintys apie savižudybę. Nors iš pažiūros jo gyvenimas neatrodo toks nesėkmingas – yra gerbiamas miestelio pilietis, mylimas jaunuolis, visą gyvenimą turintis svajonių apie tolimas keliones ir gražius kraštus. Tačiau vienas įvykis sujaukia viską ir Džordžas turi perimti tėvo verslą ir imtis jam vadovauti. Dirbdamas nemėgstamą darbą jis vis labiau jaučiasi nelaimingas, vyro nebedžiugina nei namuose laukianti mylinti šeima. Galutinai nusprendęs priimti drastišką sprendimą, jį sulaiko tik kelyje pasipainiojęs Angelas Sargas. Šis filmas perteikia išties jautrią istoriją, priverčia apmąstyti gyvenimo pasirinkimus ir tai ką turime šiandien. Tai įrodymas, kad nieko nėra brangiau už gyvenimą, o mūsų priimti sprendimai gali nulemti ne tik mūsų vienų likimą.

Taip pat skaitykite: TOP 10 geriausių XXI a. animacinių filmų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: