Donaldas Trumpas / JAV Prezidento archyvo nuotr.

JAV dar ne viskas išsprendė su Donaldu Trampu. Demokratams valdantiems senatą suteiktas leidimas gauti Trampo mokesčių informaciją – jei jie to norėtų.

Trampas per visus ketverius metus Vašingtone neatskleidė savo mokesčių deklaracijų, skirtingai nei dauguma šiuolaikinių prezidentų, o demokratams nepavyko išgauti deklaracijų net teisminiu ieškiniu.

Bet parlamento „Ways and Means“ komitetas, kuris turi jurisdikciją mokesčiams, planuoja atnaujinti pastangas gauti buvusio prezidento deklaracijas.

„Ways and Means“ „toliau tęs savo tyrimą“ dėl Trampo mokesčių, kaip dalies savo pastangų prižiūrės privalomą kasmetinį prezidento ir viceprezidento auditą, pareiškė komiteto atstovė Erina Hatch.

JAV Prezidento archyvo nuotr.

Federalinis įstatymas byloja, kad Iždo departamentas, kuris prižiūri JAV vidaus pajamų tarnybą, privalo grąžinti bet kokį mokesčių deklaracijos dokumentą, kurio paprašo mokesčių politikos komitetai Kapitolijaus kalvoje. Kongresas suteikė sau šią teisę 1924 m. įstatyme, kurio tikslas buvo atskleisti korupciją vykdomoje valdžioje.

JAV vidaus pajamų tarnyba kiekvienais metais tikrino prezidentą ir viceprezidentą, nuo tada kai už mokesčių nemokėjimą įkliuvo Ričardas Niksonas – o jis buvo sugautas, iš dalies, dėl vidaus pajamų tarnybos demaskavimą Kongresui pagal 1924m. įstatymą.

Trumpas ilgai gyrėsi savo gebėjimais išvengti mokesčių. „The New York Times“ gavo jo deklaracijų kopijas, atskleidė, kaip jis panaudojo nurašymus ir kaip kovojo su vidaus pajamų tarnyba dėl abejotinos 72 milijonų dolerių išmokos.

Tačiau Trampo iždo departamentas, vadovaujamas Styveno Mnuchino, paprasčiausiai atsisakė laikytis informacijos atskleidimo teisės. Komitetas įvykdė prašymą su šaukimu, kas buvo taip pat atmesta, o tada pateikė ieškinį. Ieškinys buvo nuslėptas JAV apygardos teisėjo Trevoro McFadeno. Jis atsisakė nagrinėti bylą, kol aukštesnieji teismai sprendžia Trumpo kitus atsisakymus laikytis Kongreso priežiūros.

„The Ways and Means“ komitetas planuoja atnaujinti oficialų prašymą dėl Trumpo mokesčių ir teismo šaukimo, sakė komiteto atstovas, ir nenumato „bet kokio sustojimo mūsų byloje.“

Neaišku, kas vyks toliau, nes situacijai nėra precedento. Net neaišku kodėl teismo byla turėtų tęstis, dabar prezidentas yra Džo Baidenas ir jis paskyrė naują iždo sekretorę, buvusią Federalinių rezervų pirmininkę Janetę Yellen.

Teoriškai, demokratai galėtų atnaujinti prašymą dėl Trampo mokesčių ir Yellenos vidaus pajamų tarnyba paprasčiausiai juos perduotų.

Trampo asmeniniai advokatai numatė šią galimybę ir antradienį paprašė McFadeno surengti posėdį apie tai, ar susijusios šalys galėtų susilaikyti nuo Trampo mokesčių atskleidimo iki kol McFadenas „iš esmės pasieks sprendimą“ šios bylos, kurios nenorėjo atlikti. McFadenas parengė posėdį penktadienį.

Donaldas Trumpas / JAV Prezidento archyvo nuotr.

„Ways and Means“ greičiausiai turės pritarti teisėjui, o ne tiesiog atsiimti deklaracijas tiesiai iš Bideno administracijos, sakė Styvas Rosenthalas, vyresnysis Mokesčių politikos centro bendradarbis.

Tačiau „Ways and Means“ nėra vienintelis komitetas kuris gali paprašyti vidaus pajamų tarnybos dėl kažkieno mokesčių informacijos. Senato finansų Komitetas, kurį dabar valdo demokratai, turi tokią pačią teisę. O Senatas neturi nieko bendro su McFadeno byla.

Sekantis finansų departamento pirmininkas Ronas Wydenas neatmetė, kad iždo departamentui išsiuntė savo tyrimo prašymą.

„Amerikos žmonės nusipelno žinoti kiek prezidentas ir viceprezidentas moka ir kiek yra skolingi,“ sakė Wydenas. „Dabar kai esu pirmininkas, ieškosime visų priemonių, įsitikinti, kad visuomenė tai sužinotų.“

Taip pat skaitykite: Donaldo Trampo „Twitter“ paskyros užblokavimą Aleksėjus Navalnas pavadino pavojingu precedentu

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: