Kino filmo"American Beauty" kadras

„Amerikietiškos grožybės“ – nepakartojamas režisieriaus Sam Mendes debiutas, palikęs neįtikėtiną žymę kino istorijoje. Po šio filmo pasirodymo pačiam režisieriui nepavyko savęs pranokti, ką jau kalbėti apie visus likusius, kurie bandė kurti ta pačia tema. Nepriekaištingai susukta drama, pilna ironijos, moralinių ydų, nepatogių scenų atskleidžiančių tikrąją realybės pusę – visa tai rasite S. Mendes vizitine kortele tapusiame filme. Penkis oskarus, tris auksinius gaublius laimėjusi juosta nepaliks abejingų.

Gražiame namelyje, tylioje priemiesčio idilėje gyvena pagrindinis filmo herojus Lesteris Bernhemas (Kevin Spacey). Jam – 42-eji. Jau nesuskaičiuojamą daugybę metų jis kiekvieną dieną eina į darbą, kuriame jaučiasi nereikalingas, o jo žmona jam visiškai abejinga ir kartu jie gyvena tik dėl aplinkinių “geros nuomonės” ir visą laiką paniurusios, paauglystės laikotarpį išgyvenančios, dukters. Kiekvienas personažas yra labai savitas ir dominuojantis. Tačiau, kaip atskirą personą, galima išskirti viso filmo metu naudojamą filmavimo kamerą. Nes tik per jos prizmę perteikiamas visiškai kitoks pasaulis, žmonės parodomi iš savo tikrosios pusės, daiktai įgauna naują pavidalą, reikšmę, jiems įkvėpiama gyvybė, kuri simbolizuoja grožį, jautrumą, grakštumą, laiko tėkmę…

american-beauty-7

Kino filmo”American Beauty” kadras

Šieme, penkis oskarus laimėjusiame filme (geriausias filmas, režisūra, pagrindinis aktorius, kameros darbas bei scenarijus), itin įdomiu veikėju iškart tampa kaimynų vaikis Rikis, žvelgiantis į gyvenimą pro filmavimo kameros langelį. Iš pradžių šis personažas parodomas, kaip paslaptingas, mąslus, gąsdinantis, keistas ir nenuspėjamas, o apie jį sklando daug legendų. Tačiau filmo eigoje, atsiskleidžia tikroji Rikio asmenybė. Vaikinas parodo, jog iš tiesų jis neturi jokių blogų kėslų, o pomėgis viską įamžinti kameros juostoje yra naujas žvilgsnis į pasaulį. Tai tarsi langas į visai kitą būtį: nepastebimą šiuolaikinio žmogaus, praslystančią pro praeivio akį, nesuprantamą eilinių ir visur skubančių žmonių, kurie yra suinteresuoti tik gero vardo išsaugojimu. Tačiau genialumas slypi paprastume. Žiūrovui perteikiama emocija, per vaizdajuostės intarpus. Suasmeninti daiktai, žmogaus nuogumas, rožių žiedlapiai – tai tik dalis simbolių šiame puikiame ir įtraukiančiame iki paskutinės minutės, filme.

american-beauty-6

Kino filmo”American Beauty” kadras

Čia, žinoma, paliečiama daug aktualių problemų, tokių kaip: susvetimėjimas, vienatvės jausmas, paauglių ir tėvų santykiai, išdavytė, slepiami seksualiniai troškimai, sudaužytos svajonės, homoseksualumas, vidurio amžiaus krizė. Parodoma, kaip bandymas išsilaisvinti iš rutinos gniaužtų, gali žmogų privesti prie netikėčiausių sprendimų. Ryškiausios siužeto linijos atsispindi veikėju būsenose, pastovus nepasitenkinimas esama padėtimi, bandymas keistis. Nuolatinis noras visiems įtikti ir gyventi svajone: mamos kuriamas įvaizdis, stalo dengimas, pompastiškos muzikos klausymas. Veikėjai gyvena ne savo gyvenimus, bet jiems primestus.

Bandymas gyventi oriai ir laimingai, visus priveda prie lūžio taško. Pagrindinis filmo veikėjas meta darbą, šantažu išsikovoja pinigų, norėdamas patraukliai atrodyti savo fantazijų divai, pradeda sportuoti, rūkydamas psichotropines medžiagas, jis pasineria į dar didesnes fantazijas, kuriose jis laisvai gali įgyvendinti visus savo užslėptus ir gėdingus troškimus.

american-beauty-3

Kino filmo”American Beauty” kadras

Filme galima atrasti labai daug simbolių, frazizmų bei metaforų. Vyrauja mirties vaizdai (paukštis, pravažiuojančios laidotuvių mašinos). Filmas pradedamas žodžiais: „Jau kuris laikas esu miręs“, tačiau tai neturi tragizmo požymių. Atvirkščiai. Mirtis perteikiama, kaip išsilaisvinimo, kažko tyro, nepaliesto, nesutepto ir neregėto dalyko, simbolis. Pagrindinių veikėjų vertybės labai skirtingos. Vieni vertina materialius dalykus, statusą visuomenėje, savo prekinę išvaizdą, garbę. Kiti –  paprastus, dvasiškus dalykus. Tai tarsi susiskaldymas į dvi sferas, tarp kurių kyla konfliktas. Pirmoji grupė nusupranta kitos, nemato tobulumo daiktuose, nesupranta žavėjimosi paprastais buitiniais dalykais. Jautriausia filmo vieta – maišelio „šokis“ vėjyje. Jis apibūdinamas labai detaliai, perteikiama daug emocijų ir susižavėjimo. Žavesio pilna mizanscena parodo tikrąją gyvenimo prasmę – matyti grožį kiekviename žingsnyje.

american-beauty-5

Kino filmo”American Beauty” kadras

Nenuostabu, jog šis filmas yra taip gerai įvertintas kritikų: „Aštrus, pašiepiantis, juokingas amerikietiškos svajonės kritimas veidu žemyn į žemę“, „Amerikietiška svajonė“ tai vaidybos, režisūros ir kūrybos triumfas. Tai drama, trileris, fantastika, tragedija, o gal farsas? Taip, tai visi aukščiau išvardinti žanrai.“. Tai išvirkščia amerikietiškos svajonės versija, apie depresiją, nenusisekusį gyvenimą, neištikimą žmoną, tėvo smurtą. Ir apie jaunuolį, kuris į viską bandė pažvelgti sveikomis, žingeidžiomis ir gyvenimą mylinčiomis akimis. Tai yra klasikinis filmas, su idėja tinkančia visiems laikams. Vyro portretą, mąstyseną, gali suprasti bet kurio amžiaus žmogus, dėl to ši drama tampa labai įtaigi. Vaidyba, garso takelis, nenuspėjamas siužetas ir įsimintinai perteikiamos veikėjų emocijos sugeba įtraukti visomis prasmėmis. Norisi kuo greičiau sulaukti pabaigos ir išsiaiškinti, kaip išsispręs visų veikėjų likimai.

american-beauty-4

Kino filmo”American Beauty” kadras

Pilnas ironijos ir satyros siužetas verčia kiekvieną susimąstyti ir sutapatinti save su kažkuriuo filmo veikėju. Tik neatidus ir filmui nepribrendęs žiūrovas galėtų likti abejingas ar nesusipratęs. Peržiūrėjus filmą, dar kelias valandas sukasi įvairūs klausimai, kurie apjungia visą siužeto esmę ir tai, ką autorius norėjo mums perteikti ar pasakyti. Maištas, kova su pačiu savimi, moralės normų nepaisymas, priverčia žiūrovą įsitraukti ir sekti kiekvieną filmo akimirką.

Jau vien pavadinimas – „Amerikietiškos grožybės“- persismelkęs ironijos ir pašaipos. Jis iš pradžių žiūrovą gali suklaidinti, tačiau idėmiai žiūrint ir perprantant charakterius, kiekvienas supras, jog tai – bandymas pašiepti šių dienų vertybes, moralines nuostatas, kurios yra labai nutolusios nuo tikrųjų. Galbūt autorius tuo norėjo apibendrinti visą savo filmą, kadangi „Amerikietiškos grožybės“ aprėpia tai, kas buvo norėta paslėpti po nekaltu pavadinimu. Tai filmas, kuris užniaužia kvapą, nepalieka abejingų ir leidžia atrasti save siužeto linijose. Tad visi tie, kurie dar nėra matę šio kino šedevro, turėtų nedelsiant įsirašyti filmą į topų sąrašą ir ieškotis laisvo vakaro jo peržiūrai. Pažadu, neliksite nusivylę.

Taip pat skaitykite: „Paskutinysis Mohikanas“ – tokių filmų kaip šis jau nebekuria

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: