Serialo "Orange is the new black" kadras

Translyčiai asmenys įkalinimo įstaigose susiduria su žiauriu išnaudojimu, diskriminacija, smurtu ir prievarta. Nors apie tai bandoma kalbėti garsiai ir spręsti tokias sunkiai protu suvokiamas problemas, tačiau didelių pokyčių nesulaukiama. Tiesa, dažnai apie tokius inicidentus lieka nepranešta, nes nusikaltimo kaltininkais tampa kalėjimo prižiūrėtojai, sargybiniai ar kitas įkalinimo įstaigos personalas. Tokie nusikaltimai kalėjimuose skleidžia nepaprastai klaidingą žinutę, jog smurtas ir diskriminacija prieš translyčius asmenis kalėjimuose yra leistinas. Padėtis, kuri grindžiama neteisingumu, turi baigtis, o translytės moterys vyrų kalėjimuose turi turėti lygiavertes teises į žmogaus apsaugą. Už tokį teisingumą iki šiol bandoma kovoti.

Translyčių asmenų pilietinių teisių aktyvistė, translytė kalinė Ashley Diamond įvairiuose portaluose, viešose kalbose dalijosi savo išgyvenimais ir atskleidė, su kokiu siaubingu elgesiu jai teko susidurti. Moteris du kartus kreipėsi į JAV Teisingumo departamentą oficialiais skundais dėl įkalinimo vyrų kalėjime, patirtų seksualinių išpuolių ir atsisakymo suteikti medicininę pagalbą.

Būdama įkalinta vyrų kalėjime, per pirmąjį nuosprendį pateikiama, kad Ashley buvo ne kartą mušama, išprievartauta, taip pat atsisakyta ją gydyti būtina hormonine terapija. Kaip įrodymą prieš žiaurius prievartos išpuolius, Ashley pateikė filmuotus vaizdo įrašus kartu su skundais. Buvo pasiektas susitarimas, po kurio moteris paleista lygtinai, o apie siaubingus išgyvenimus nevengė pasisakyti viešai. Federaliniai advokatai teigė, kad toks Džordžijos pataisos departamento elgesys su kaliniais yra prieštaraujantis Konstitucijai, o JAV Teisingumo departamentas išleido nutarimą, kad įkalinimo įstaigos privalo sudaryti sąlygas translyčiams kaliniams gauti visas reikalingas medicinines ir psichologinės paramos paslaugas, atsižvelgiant į asmens lytinę tapatybę.

Pažeidus lygtinio paleidimo taisykles Ashley Diamond dar kartą buvo išsiųsta į Džordžijos (JAV) kalėjimą. Ankstesnėje byloje priimti sprendimai spręsti translyčių asmenų saugumo klausimą ir daryti pokyčius kalėjime, deja, nebuvo taikomi. Ashley vėl teko išgyventi siaubingą prievartą.

Pagal 2020 metų skunda, Ashley Diamond buvo vėl negailestingai patyrusi seksualinę prievartą, užpuolimus ir priekabiavimus. Siaubingi patyrimai ne tik sutrikdė psichologinę būklę, bet ir privertė prieiti prie savižudybės bandymų. Ieškinyje taip pat išsamiai aprašytos visos prievartos ir išpuoliai, kuriuos teko išgyventi, įskaitant ir tai, kad jame atskleistas ir detaliai aprašytas dar vienas įvykis, kuomet pareigūnas dvi dienas iš eilės uždaręs ją kabinete be langų, valandų valandas seksualiai išnaudojo. „Tikiuosi, kad tokiems kaip aš ateitis bus šviesesnė. Tikiuosi, kad šis teismo procesas visam laikui pakeis elgesį su translyčiais žmonėmis. Ši kova yra ne tik mano, bet ir mūsų kova “.

Praėjus penkeriems metams po pirmojo pakeitimo, sureagavimo į mūsų pateiktą ieškinį lyg nebūta. Džordžijos pataisos departamentas tragiškai toliau nesilaiko savo teisinių įsipareigojimų saugoti translyčius asmenis areštinėje“, – praneša advokatas Beth‘as Literrel‘as. „Užpuolimai ir grasinimai, su kuriais Ashley Diamond ir toliau susiduria kasdien, yra pagrįsti tuo, kad ji yra moteris vyrų kalėjime – tai yra netoleruotina ir nepateisinama.“

Su siaubinga prievarta kalėjime susidūrusi ir translytė C Jay Smith, šiuo metu yra įkalinta San Quentin kalėjime (Kalifornijos pataisų ir reabilitacijos valstijos kalėjimas) kuris skirtas vyrams. „Aš per daugelį įkalinimo metų buvau ir išprievartauta, ir užpulta. Tai nėra nieko naujo.“ Teigia C Jay.

C Jay Smith advokatų pateiktas skundas, kuriame beveik keturiasdešimt puslapių iliustruojama, kai Smith pirmą kartą atvyko į Kalifornijos pataisų ir reabilitacijos kalėjimą, o ją per keturias dienas iš eilės išprievartavo keli kaliniai vyrai.

Savo psichinės sveikatos pagrindinei gydytojai tanslytė moteris pasakojo, kad prie jos buvo pakartotinai seksualiai priekabiaujama, taip pat ją užpuolė kitas kalinys, kuris prieš septynerius metus ją išprievartavo. Jos ataskaita inicijavo privalomą tyrimą, tačiau užuot pradėjus procesą, siekiant išsiaiškinti, ar Jay Smith reikalinga papildoma apsauga, skunde teigiama, kad kalėjimo prižiūrėtojai ją tardė kelias valandas.

Ataskaitoje apie seksualinę prievartą Kalifornijos kalėjimuose nustatyta, kad translyčių moterų seksualinės prievartos lygis yra 13 kartų didesnis nei vyrų tuose pačiuose kalėjimuose. Kiti tyrimai parodė, kad pataisos darbuotojai gali būti pagrindinė kliūtis užkirsti kelią seksualiniam smurtui įkalinimo įstaigose, nes jie nepriima translyčių žmonių, toleruoja seksualinį smurtą, nenori įsikišti ir nėra suinteresuoti kalinius informuoti apie jo paplitimą. Tačiau nauju įstatymu siekiama pakeisti tokių žmonių kaip C Jay patirtį Kalifornijos valstijoje.

Valstybiniame įstatyme reikalaujama, kad kalėjimai tinkamai įkalintų žmones, atsižvelgdami į jų tapatybę ir pageidavimus. Taip pat, kad būtų rimtai atsižvelgta į translyčių asmenų sveikatos ir saugos suvokimą. Kalifornija ne viena svarsto dėl lyties pagrįstas kalėjimų reformas, skirtas apsaugoti translyčius žmones. Niujorkas, Vašingtonas, Masačusetsas ir Konektikutas jau ėmėsi panašių teisinių ir neoficialių veiksmų. Tačiau tokių reformų privalomai reikia daugelyje kalėjimų, nes tokie vykstantys dalykai, kuriais dalinasi translyčiai įkalinti asmenys yra siaubingi, pažeidžiantys įkalinimo ir žmogaus teises.

Taip pat skaitykite: 10 filmų apie kalėjimo gyvenimą, kurių tikriausiai dar nematėte

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: