dantų problemos
dantugydytojas.lt archyvo nuotr.

Dantų problemos nedžiugina niekada. Tačiau jų išvengti galima paprastai. Tinkama dantų priežiūra užtikrinama laikantis šių nurodymų: valant dantis du kartus per dieną, naudojant tarpdančių siūlą, tinkamai sureguliavus mitybą bei reguliariai lankantis pas odontologą. Pritaikius šiuos patarimus galima lengvai išvengti įvairių burnos higienos problemų.

Esama daugybės simptomų, pranešančių, kad atėjo laikas apsilankyti pas dantų specialistą. Dauguma pritaria, kad profilaktiškas vizitas pas odontologą yra neatsiejama dantų priežiūros dalis. Toliau straipsnyje pateikiamas dažniausių dantų problemų dešimtukas:

  1. Halitozėdar kitaip vadinamas blogas burnos kvapas, atsirandantis dėl mitybos, išdžiūvusios burnos, rūkymo, burnos vėžio ar kitų netinkamos burnos priežiūros bruožų (bakterijų ant liežuvio, burnos ertmės pažeidimų). Nuolat juntamas burnos kvapas neretai yra dantenų ligų simptomas. Dantis būtina valyti du kartus per dieną, o tarpdančių siūlą naudoti kasdien. Užkirsti kelią blogam burnos kvapui padeda ir reguliarus liežuvio valymas. Jeigu problema nedingsta, rekomenduojama apsilankyti pas odontologą, paskirsiantį tinkamą gydymą.
  2. Padidėjęs dantų jautrumas – itin dažna problema, varginanti daugybę žmonių. Jei geriant šiltus ar šaltus gėrimus juntamas skausmas, dažnai tai – padidėjusio dantų jautrumo požymis. Jis atsiranda dėl ėduonies problemų, nuskilusių dantų, dantenų ligų, o gydymas priklauso nuo dantų jautrumo lygio.
  3. Kraujuojančios dantenos. Tai galimas gingivito (dantenų uždegimo) simptomas, pirminė dantenų ligos stadija, pernelyg stipraus dantų valymo ar netinkamo dantų siūlo naudojimosi pasekmė. Mokslininkų įrodyta, kad pažengęs dantenų uždegimas gali tapti dažnesnių širdies smūgių ar netgi insulto priežastimi. Be to, kraujuojančios dantenos suaugusiems yra viena pagrindinių dantų praradimo priežasčių. Jeigu dantenos kraujuoja nuolat, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į stomatologą.
  4. Burnos opos. Dažniausiai atsirandančios dėl dantų kabių dirginimo, nuskilusių dantų kraštų ar protezų. Jos skirstomos į vėžines ir pūslelines. Ši varginanti problema taip pat gali būti burnos ligų, bakterijų, infekcijos ar viruso simptomas. Dažniausiai burnos opos išnyksta per dvi savaites. Priešingu atveju, būtina apsilankyti pas specialistą.
  5. Žandikaulio skausmai / spazmai. Atsiranda dėl įvairių priežasčių, kurias išsiaiškinti neretai gali būti sunku. Skausmus gali sukelti sinuso problemos, dantų skausmai, artritas, įvairios traumos ir sužeidimai, griežimas dantimis, gingivitas. Pajutus žandikaulio skausmus ar spazmus patartina apsilankyti pas specialistą, kuris atlikęs rentgeno spindulių bei kitus tyrimus nustatys tikrąją žandikaulio skausmų priežastį.
  6. Džiūnanti burna. Gali būti įvairių ligų simptomas arba šalutinis vaistų poveikis. Pagrindinė burnos apsauga nuo karieso – seilės. Jos nuplauna maisto likučius, neutralizuoja rūgštis burnoje. Tik pasitarus su stomatologu galima rasti veiksmingiausius problemos sprendimo būdus ir tinkamiausią gydymą.
  7. Burnos srityje įvertų auskarų sukeltos infekcijos. Auskarai burnoje ar jos srityje gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, nes burnos ertmėje kaupiasi daugybė bakterijų, kuriančių idealias sąlygas infekcijoms atsirasti. Jeigu įverto auskaro srityje juntamas patinimas, skausmas, karščiavimas, krečia šaltis ar drebulys, nedelsiant reikia kreiptis į specialistą.
  8. Lūžę ir nuskilę dantys. Šios problemos priežasčių esama įvarių: trapūs dantys, griežimas dantimis, traumos. Verta paminėti, kad neretai dantų įtrūkimai nematomi ne tik plika akimi, bet ir rentgeno nuotraukose. Jeigu nesuskumbama gydytis laiku, šie negalavimai tampa vis skausmingesni ir sukelia dar rimtesnių problemų.
  9. Pageltę dantys. Ilgainiui dantys pradeda keisti spalvą. Taip nutinka dėl netinkamų tam tikrų maisto produktų vartojimo, pavyzdžiui, kavos ar arbatos, taip pat rūkymo, senėjimo, genetikos, traumų ar vaistų vartojimo. Situaciją galima palengvinti įvairiais balinimo metodais arba kitomis priemonėmis pasitarus su savo odontologu.
  10. Dantų skausmai. Skausmų burnoje ar žandikaulyje priežastimi gali būti sugedę dantys. Kai kuriais atvejais dantų skausmas kyla dėl pūlinių. Laiku apsilankius pas odontologą ir atradus veiksmingą gydymo būdą dantį galima išsaugoti. Tačiau jei tai nepavyktų, tektų ieškoti dantų implantavimo specialisto, o dantų implantų kainos šiuo metu gan nemažos. Delsti neverta – beprasmis laukimas gali ne tik pabloginti situaciją, bet ir padidinti gydymo išlaidas.

Jei šiame straipsnyje atpažinsite juntamus simptomus, reiktų susirūpinti ir nedelsiant kreiptis į specialistus. Kuo greičiau pradėsite spręsti iškilusias problemas, tuo daugiau sutaupysite nervų ir pinigų. Daugiau straipsnių dantų priežiūros temomis galima rasti „Dantų gydytojo“ odontologijos straipsnių skiltyje.

Dantų implantavimas Kaune (kokybiškais „Straumann“ implantais) – Juozas.dental odontologijos klinika.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: