© Živilės Žilionytės nuotr. / KaunoZinios.lt

Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) menų galerija “101” trečiadienį buvo sausakimša. Po 16 metų pertraukos VDU lankėsi vienas garsiausių lietuvių išeivijos menininkų, Jonas Mekas.

Į susitikimą su filmininku atvykę VDU bendruomenės nariai ir avangardinio kino mėgėjai turėjo galimybę nuoširdžiai pabendrauti su Jonu Meku. Abi pusės jautėsi pakankamai drąsiai, studentai klausinėjo tokių asmeniškų klausimų, pavyzdžiui, ką užsirašytumėte ant savo paminklo? Tuo tarpu avangardistas nepasimetė ir sakė leisiąs kažką užrašyti klausimą pateikusiai merginai. Tiesa, filmų kūrėjas prisipažino, kad bendrauti su tokia didžiule auditorija jam sunkoka, jis mieliau rinktųsi bendravimą dviese.

Nustebindamas studentus Jonas Mekas pripažino, kad jį įkvepia oras. Menininko nuomone, Lietuvos didžiuosiuose miestuose oras yra geresnis nei Niujorke. Galbūt dėl šios priežasties menininkas prislėgtam žmogui siūlytų pasivaikščioti. Nors paskutinį kartą Lietuvoje Jonas Mekas buvo tik 1997 m. spalio 30 d., tačiau jis tvirtina, kad niekas čia nepasikeitė, nebent lietaus cheminė sudėtis. Į Lietuvą filmininkas sakė grįžti neplanuoja, nes mano, kad tokiame amžiuje daug keliauti yra sunku.

Jonas Mekas yra matęs daug pasaulio, tačiau paklaustas, ar išmoko prancūzų kalbą jis atsakė, jog nemoka nei vienos. ,,Gyvenau tokiu laikotarpiu, kai ėmiau truputį iš ten, truputį iš ten. Daug kalbų žinau, bet nei vienos nemoku”, –  sakė garsus lietuvių išeivijos menininkas.

Filmininkas turi sau tik vieną, visiems labai gerai žinomą patarimą – ,,Ką darai, daryk gerai”.

Lietuvoje geriau žinomas kaip poetas

Menininkas mano, kad jei Lietuvoje jis yra geriau žinomas kaip poetas, tik todėl, kad Lietuvoje jo filmai nėra tokie populiarūs kaip Japonijoje ar Prancūzijoje. Nors jis ir yra užsiėmęs žmogus, tačiau laisvalaikio stoka nesiskundžia. “Aš esu pakankamai laisvas žmogus. Mano gyvenimas yra laisvalaikis “, – teigė menininkas. Pradėjus gvildenti mirties tematiką filmininkas pasiūlė pažiūrėti jo kurtų filmų po 1950 metų. Pasak menininko jo filmuose yra visko: nuo gimimo iki mirties. Paklaustas, kaip atrodo jo kambarys, Jonas Mekas taip pat rekomendavo peržiūrėti jo kurtus filmus.

Kalbėdamas apie meną Jonas Mekas sakė manąs, kad bet kokia kūryba yra reali, nes kas yra tas yra ir tai yra realu. Jis prisipažino, kad dabar nei filmuoja, nei fotografuoja, o tai ką daro jau 20 metų pavadino videografavimu. Kūrėjui svarbu užfiksuoti ne kažką svarbaus, o labiau kažką kasdieniško.

Simboliška, kad Jonas Mekas pirmiausiai aplankė VDU, nes būtent šio universiteto garbės daktaru jis ir yra. Po susitikimo su studentais menininkas nuvyko į Kaune esančią ,,Fluxus ministeriją” kur susitiko su kitais menininkais bei atidarė fotografo Audriaus Naujokaičio parodą „Orvidų sodyba“.
Po viešnagės Lietuvoje avangardistas vyks į Sant Peterburgą atidaryti grandiozinę „Fluxus“ judėjimui skirtą parodą.

Jonas Mekas yra Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, įvertintas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. Taip pat jis yra vienas „Fluxus“ meno pradininkų Filmininkas vienas pirmųjų pasaulyje išplėtojo dokumentinio kino dienoraščio žanrą.

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 

Taip pat skaitykite: