Interviu populiariame show ispanų kalba su Maria Elvira Salazar / asmeninio archyvo nuotr.

Žinomas Lietuvos fotografas Marius Jovaiša pristatė savo penktąją fotografijų knygą „Neregėta Kuba“ – projektą, kurį įgyvendinti menininkui užtruko beveik penkerius metus.

„Neregėta Kuba“ – ne šiaip nuotraukų albumas, kuriame išvysite šalies paplūdimius ir miesto vaizdus. Tam, kad išleistų šią knygą, Marius Jovaiša tapo pirmuoju ir kol kas vieninteliu menininku, kuriam leista fotografuoti Kubą iš oro, todėl knygoje pateikiama unikali Kubos kraštovaizdžio perspektyva. Tiesa, gauti šalies vyriausybės palaiminimą šiam projektui užtruko. Nuo idėjos pristatymo ir paraiškų fotografuoti pateikimo iki galutinio produkto – knygos – išleidimo prabėgo beveik penkeri metai. Per juos buvo padaryta daugiau nei 50 tūkstančių fotografijų iš kurių 400 sugulė į knygos puslapius.

Dauguma nuotraukų padarytos šalį stebint iš viršaus ultralengvoje motoskraidyklėje, specialiai pagamintoje šiam projektui. Vidutinis skraidymo aukštis buvo apie 100 metrų. Naktinės Havanos nuotraukos darytos nuo Kapitolijaus, aukščiausio Kubos pastato, stogo. Visa oro kelionė po šalį užtruko beveik dvejus metus.

Kad susikalbėtų su Kubos pareigūnais, M. Jovaiša išmoko ispanų kalbą, tačiau tai nepadėjo greičiau gauti reikiamų leidimų. Pasak knygos autoriaus, labiausiai jį šokiravo kubiečių laiko supratimas ir perdėtas atsargumas – gauti leidimą panašiems projektams ten gali užtrukti metų metus. Su kelių kultūrinių organizacijų pagalba po ilgų derybų menininkui buvo leista fotografuoti kontruoliuojant vyriausybei, tačiau tik gamtovaizdžius – iš pradžių visi didieji miestai buvo tabu. Fotografas nepasidavė ir, pristatęs jau padarytas nuotraukas, gavo leidimą fotografuoti visus miestus išskyrus Havaną. Ilgainiui jam buvo leista padaryti ir sostinės nuotraukų.

ų

© Mariaus Jovaišos nuotr.

„Neregėta Kuba“ – ne pirmasis M. Jovaišos projektas, kur jis fotografuoja šalį iš oro. Didelio formatų oro fotografijų knygų jo kūrybinėje biografijoje prieš fotografuojant Kubą buvo jau keturios: „Dangiškasis Jukatanas“, „Magiškasis Kankunas ir Majų Rivjera“, „Dangiškasis Belizas“ ir lietuviškai publikai puikiai pažįstama „Neregėta Lietuva“. Autorius pažįstamas ir užsienio publikai – asmeninės jo fotografijos parodos buvo surengtos daugiau nei 20-yje pasaulio šalių.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: