Nikolajus Ščuras / Organizatori7 archyvo nuotr.

Lapkričio 23 dieną Kaune lankysis ir viešą paskaitą skaitys rusų kovotojas už žmogaus teises Nikolajus Ščuras, vadovaujantis keturioms nevyriausybinėms organizacijoms ir demaskuojantis pažeidimus Rusijos kalėjimuose, teisėsaugoje ir aplinkosaugoje. Svečias iš Rusijos į Kauną atvyks Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) kvietimu.

Nikolajus Ščuras yra Rusijos kalėjimų sistemos ekspertas, žmogaus teisių aktyvistas. Jis dar 1993-iaisiais įkūrė pirmąją ekologinę organizaciją uždarame Snežinsko mieste (Čeliabinsko sritis, Rusija), siekdamas atkreipti dėmesį į radioaktyvią taršą regione. Už tai aktyvistas buvo suimtas, prisidengiant išgalvotais kaltinimais, ir šešis mėnesius laikomas ikiteisminio kalinimo centre. 2002 metais N. Ščuras išmatavo radioaktyvią taršą Karabolsko kaimelyje, siekdamas padėti ten valdžios likimo valiai paliktiems totoriams ir paskatinti juos persikelti kitur.

Nikolajus Ščuras nuodugniai domisi ne tik Rusijos aplinkosaugos, tačiau ir kalėjimų situacija – jis yra Viešosios stebėsenos komisijos narys nuo pat jos įkūrimo šalyje ir tikrai puikiai išmano Rusijos baudžiamosios teisės sistemą. Labai džiaugiamės, kad šis ekspertas apsilankys universitete ir pasidalins savo patirtimi Lietuvoje“, – pasakojo VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas, žmogaus teisių gynėjas, politologas, prof. Robertas Van Vorenas.

Dar nuo 1997 m. N. Ščuro kartu su žmona Tatjana įkurta asociacija „Pagalbos ranka“ ėmė teikti teisinę pagalbą gyventojams, organizuoti paskaitas apie žmogaus teises žurnalistikos studentams bei kalėjimų darbuotojams. N. Ščuras yra parengęs apžvalgą apie Rusijos kalėjimus „FSIN imperija“. FSIN – tai Rusijos federalinė bausmių vykdymo tarnyba.

2005 metais N. Ščurui JAV žurnalas „Time“ skyrė „Herojaus“ apdovanojimą. Rusų aktyvisto svajonė – prisidėti ugdant naują žurnalistų, teisininkų, mokytojų, kalėjimo prižiūrėtojų ir policininkų kartą, kuri suprastų ir gerbtų žmogaus teises. Tačiau reikia ilgai ir nuosekliai dirbti: „Nemėgstu revoliucijų. Paprastai jos tik sukuria dar daugiau diktatūrų“, – teigia jis.

Aktyvisto vizitą organizuojantis VDU A. Sacharovo centras siekia suburti Lietuvos ir užsienio ekspertus, skleisti žinias apie politinius pokyčius buvusiose TSRS šalyse, ypač Rusijoje – pavyzdžiui, apie autoritarizmo sugrįžimą ir jo įtaką aplinkiniam regionui: Ukrainai, Gruzijai, Lietuvai ir kitoms šalims.

Vieša N. Ščuro paskaita „Žmogaus teisės putinistinėje Rusijoje“ („Human Rights in Putinist Russia“) vyks lapkričio 23 d., penktadienį, 11 val., VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28). Renginio metu bus vykdomas sinchroninis vertimas iš rusų į anglų kalbą.

Paskaitą organizuoja VDU A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras ir Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: