52 proc. gyventojų mano, kad atominės elektrinės yra saugios
(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

52 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad atominės elektrinės gali būti eksploatuojamos saugiai, o 2009 metais taip manančių buvo 73 proc.

Nepaisant gamtinės katastrofos padarinių šių metų pavasarį Japonijoje, šiek tiek daugiau negu pusė Lietuvos ir 74 proc. apklaustųjų gyventojų, gyvenančių netoli Ignalinos AE elektrinės mano, kad atominių elektrinių sauga gali būti užtikrinta.

Mažiausiai visuomenės nuomonę apie atominių elektrinių saugą paveikė gyventojus, gyvenančius netoli Ignalinos atominės elektrinės, taip manančių šiame regione 2009 m. atitinkamai buvo 76 proc. gyventojų. Vyrai labiau (59 proc.) negu moterys (46 proc.) mano, kad atominės elektrinės gali veikti patikimai.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) užsakymu 2011 m. liepos – rugpjūčio mėnesį atlikusi rinkos tyrimų kompanija „Eurotela“ apklausė daugiau kaip 1000 15-74 metų amžiaus šalies gyventojų.

Respondentai mano, kad patikimiausią informaciją apie branduolinę saugą teikia mokslininkai (62 proc.). Tarptautinėmis organizacijomis, užsiimančiomis branduolinių technologijų naudojimu, pasitiki 43 proc., o žurnalistais 28 proc. apklaustųjų. Draugų ar šeimos narių nuomone šiais klausimais pasitiki vos 4 proc. apklaustųjų.

Dauguma gyventojų paklausti, kokias žino institucijas atsakingas už branduolinės energetikos saugos reguliavimą bei priežiūrą Lietuvoje, nurodė Energetikos ministeriją ir VATESI. Tačiau trys ketvirtadaliai respondentų sakė nežinantys, kieno tai atsakomybė.

Pasak laikinai vykdančio Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) viršininko funkcijas Michailo Demčenko, labai svarbi yra gyventojų nuomonė ir supratimas apie branduolinės energetikos objektų saugos užtikrinimo aspektus, todėl turi būti siekiama, kad informacija apie padidintos rizikos objektų reguliavimą ir jų priežiūrą būtų prieinamesnė ir suprantamesnė visiems gyventojams.

44 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų ir 57 proc. respondentų Utenos apskrityje pasitiki VATESI, branduolinės saugos reguliavimo ir priežiūros institucija, veikla. Visiškai nepasitiki 20 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų ir 16 proc. Utenos apskrityje.

Rinkos tyrimų kompanijos „Eurotela“ 2011 m. liepos – rugpjūčio mėn. atliktos apklausos rezultatai buvo lyginami naudojant 2009 m. spalio mėn. spalio – lapkričio mėnesį rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos “Baltijos tyrimai” apklausos metu gautus duomenis.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: