(c) Wikimedia commons archyvo nuotr.

Savivaldybės mažojoje salėje įvyko pirmasis laikinosios komisijos dėl pastato Laisvės al. 90 rekonstrukcijos posėdis.

Tyrimas pradėtas gavus Kauno miesto mero Andriaus Kupčinsko raštą bei kilus visuomenės pasipiktinimui dėl akivaizdaus architektūrinio Laisvės alėjos kontekstualumo pažeidimo. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė sudarė komisiją ištirti rekonstrukcijos aplinkybes.

„Negalėjome nereaguoti į tokio pastato atsiradimą. Stebėjau šio pastato atsiradimą – projekte buvo pavaizduota ir frontonas, ir kraigė, dominavo šviesus stiklas, tačiau kai pamačiau, kad kraigė pradėta ardyti, nusprendžiau nedelsti. Tai jau ne pirmas „stiklainis“ Laisvės alėjoje, tačiau šis pasižymi įžūlumu – ypač neestetiškai jis atrodo žingsniuojant nuo Centrinio pašto pusės. Esu nepatenkintas asmenimis, kurie nepaviešino galimybės diskutuoti kauniečiams dėl šio projekto nei socialinėje erdvėje, nei internete. Privalome taisyti tai, ką dar galima ištaisyti“, – teigė Kauno meras Andrius Kupčinskas.

Posėdžiui pirmininkavo Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis, taip pat jam dalyvavo architektas Audrys Karalius, savivaldybės bei visuomenės atstovai.

„Gavome mero raštą, todėl greitai sureagavome ir subūrėme šią komisiją. Aiškinsimės, kokios priežastys lėmė tokio pastato atsiradimą –  ar kompetencijos stoka, ar teisės aktų pažeidimai. Jei paaiškės, kad buvo pažeisti įstatymai, bus kreiptasi į prokuratūrą dėl viešo intereso pažeidimo bei taip pat bus svarstomas atsakingų asmenų kompetencijos klausimas“, – sakė Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis.

Posėdis prasidėjo asmeninių įžvalgų bei nuomonių dėl pastato estetikos pristatymu. Beveik vienbalsiai buvo pripažinta, kad galutinis rezultatas gerokai prasilenkia su lūkesčiais. Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus specialistų nuomone, pastatas suprojektuotas atskirai nuo jį supančios aplinkos.

„Sunku būtų prisiminti Kaune tokią architektūrinę klaidą. Nereikia kalbėti apie tai, kad dar kažkas bus pabaigta ir atrodys kitaip – svarbu klaidos esmė. Visi puikiai žinome, kad norint, pavyzdžiui, Žaliakalnyje suprojektuoti modernią verandą ir įteisinti ją, tenka nueiti kryžiaus kelius, o štai toks šedevras lengvai iškyla miesto širdyje. Čia įžvelgiu tris problemas. Pirma – autorius. Patyręs specialistas (architektas Virginijus Juozaitis) padarė tokią šiurkščią klaidą, todėl šis atvejis kelia ir papildomų klausimų, juk negalima sakyti, kad taip „gavosi netyčia“. Kitos dvi klaidos – tai pats statybos procesas, dėl kurio Kauno architektų bei urbanistų ekspertų tarybos (KAUET) nuomonės labai išsiskyrė bei viso šito kvartalo sutankinimo projektas. Šis stiklinis statinys – tik kvartalo sutankinimo projekto fragmentas ir akivaizdu, kad jis yra klaidingas, nes atspindi tik užsakovo norus“,  – sakė architektas Audrys Karalius.

Komisijos nariai nusprendė apsikeisti turima medžiaga – architektūriniais planais, detaliuoju planu, statybų leidimų kopijomis. Visi dokumentai bus išnagrinėti per savaitę, Statybos inspekcija dar kartą vertins pastatą. Į kitą posėdį taip pat bus kviečiamas projekto autorius Virginijus Juozaitis bei pastato savininkas.

Antrasis komisijos posėdis turėtų vykti kovo 15 dieną, 10 valandą. Posėdžio vieta dar bus patikslinta.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: