(c) Stock.xchng archyvo nuotr.
Stock.xchng archyvo nuotr.

Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS), kartu su Lietuvos mokinių parlamentu (LMP) bei Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS), atkreipdama dėmesį į tai, jog iki kovo 7-osios dienos abiturientai privalo apsispręsti, kokius brandos egzaminus laikys, ragina egzaminus rinktis atsakingai ir tikslingai.

„Renkantis būsimą profesiją, labai svarbu atsižvelgti ne į tėvų, draugų ar mokytojų nuomonę, bet į asmeninius gebėjimus, poreikius bei ateities perspektyvas. Taip pat būtina išsianalizuoti įvairių institucijų teikiamą statistiką apie populiariausias ir nepopuliariausias, reikalingiausias ir ne taip reikalingas specialybes, nes nuo to priklausys, ar baigęs studijas jaunas žmogus galės įsidarbinti pagal savo norimą profesiją“, – sako LSAS prezidentas Arūnas Mark.

LSAS, LMP ir LMS abiturientus ragina apsilankyti dominančių aukštųjų mokyklų svetainėse, išsinagrinėti keliamus egzaminų reikalavimus pageidaujamoms specialybėms, tiesiogiai pabendrauti su studentais, kurie studijuoja norimą studijų programą, ar pasirinktos aukštosios mokyklos studentų atstovybe ir apgalvotai rinktis egzaminus, kadangi po kovo 7-osios dienos sistemoje nebebus galima atlikti jokių pakeitimų.

Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2010-ųjų metų duomenimis, jaunimo bedarbių santykis su darbingo amžiaus gyventojais siekė 9,5 procento. Ši statistika kelia nerimą LSAS, LMP bei LMS, nes praėjusių metų stojimai tik dar kartą patvirtino, jog abiturientai dažnai renkasi tas specialybes, kurių poreikio darbo rinkoje nėra.

LSAS atkreipia dėmesį, jog tarp populiariausių praėjusių metų universitetinių specialybių, Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, ir vėl buvo teisė, ekonomika bei finansų ekonomika, nors 2010-ųjų metų įsidarbinimo galimybių Lietuvoje barometre nurodoma, kad šių profesijų atstovų įsidarbinimo galimybės yra pakankamai mažos. Maža to, pasirinkus populiariausias specialybes, yra galimybė, jog abiturientas negaus valstybės finansuojamos vietos, nes konkurencija į tokias studijų programas yra nepagrįstai didelė.

„Jeigu abiturientas dar nėra visiškai apsisprendęs dėl to, ką nori studijuoti, ir turi galimybę rinktis ne tik socialinius, bet ir techninius, inžinerinius ar fizinius mokslus, kurių poreikis valstybei yra didesnis, mūsų manymu, jis turėtų dar kartą gerai apsvarstyti prioritetus. Lietuvoje yra nusistovėję įvairūs stereotipai – jog į kolegijas stoja tik tie, kurie neįstoja į universitetus, jog po profesinės mokyklos neįmanoma rasti darbo ir t.t. Pabrėžiame, jog kiekvienas stojantysis turėtų itin objektyviai vertinti savo gebėjimus ir pagal juos rinktis studijas – kiekviena aukštoji ir profesinė mokykla turi savų privalumų ir trūkumų, todėl renkantis specialybę yra būtina ieškoti informacijos bei ją vertinti objektyviai ir be išankstinio nusistatymo prieš vienus ar kitus mokslo institucijų tipus“, – sako A. Mark.

Stojantieji į universitetus turės laikyti bent 3 valstybinius brandos egzaminus, o tiems, kurie rinksis menų studijas ar studijas kolegijose – bent 2.

Lietuvos studentų atstovybių sąjungos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: