Kabulas © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Afganistane pirmadienį prasidėjo dviejų dienų oficialus gedulas dėl komunistų režimo 8-ojo dešimtmečio pabaigoje nužudytų tūkstančių žmonių, kurių pavardės buvo paskelbtos šį mėnesį.

Beveik 5 tūkst. afganų, kuriuos 1978-1979 metais kankino ir nužudė afganų žvalgybos pareigūnai, pavardes paskelbė Olandijos prokuratūra, vykdydama karo nusikaltimų tyrimą.

Iš tų sąrašų kai kurie afganai galėjo sužinoti prieš dešimtmečius dingusių giminaičių likimą, tačiau tūkstančiai kitų sovietų remtos komunistų vyriausybės aukų tebėra neidentifikuotos.

Prieš oficialų gedulą keli šimtai žmonių, tarp jų – aukų giminaičiai, sekmadienio vakarą degino žvakutes už savo artimuosius.

43 metų Mahwash Rustami (Mahvaš Rustami) sakė norinti, kad vyriausybė patrauktų atsakomybėn tuos, kurie yra atsakingi už jos brolio mirtį.

“Jo vardas yra sąraše. Jis buvo mokytojas. Deja, jį tie žmonės nužudė”, – sakė ji, laikydama brolio nuotrauką.

Olandų pareigūnai aukų sąrašus pildė dvejus metus nuo 2010-ųjų, po to, kai apklausė buvusį Afganistano žvalgybos agentūros tardymo skyriaus vadovą Amanullah Usmaną (Amanulą Usmaną).

A.Usmanas, kuris 1993 metais pasiprašė prieglobsčio Nyderlanduose, patvirtino, kad pasirašė dokumentus dėl žmonių, kuriems turėjo būti įvykdytos mirties bausmės, sakoma olandų prokuratūros pareiškime.

Pabėgėlio statuso jis negavo, bet liko Nyderlanduose iki pat savo mirties 2012 metais.

Tyrimo metu olandų policija surado kelis liudininkus, tarp jų – 93 metų moterį, turinčią 154 puslapių sąrašą dari kalba, į kurį buvo įtraukti 1978-1979 metais nužudyti žmonės.

Tuose “mirties sąrašuose” yra žmonių vardai, tėvavardžiai, profesijos, gyvenamosios vietos ir jiems pateikti kaltinimai.

Visos aukos yra vyrai, vadinami islamo fundamentalistais, intelektualais, studentais, valstybės tarnautojais, kariškiais ar parduotuvių savininkais.

Afganistano vyriausybė paskelbė, kad pirmadienį ir antradienį visoje šalyje vėliavos bus nuleistos iki pusės stiebo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: