© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui Taline dalyvaujant Baltijos Ministrų Tarybos (BMT) posėdyje svarstyti regionui itin svarbūs klausimai. Baltijos šalių vyriausybių vadovai aptarė saugumo situaciją regione, įskaitant ir energetinio saugumo klausimus, tarėsi dėl bendros elektroninio parašo sistemos įdiegimo bei projekto „Rail Baltica“ darbų, aptarė Europos Komisijos (EK) investicijų plano pasiūlymus, kalbėjosi apie Europos Sąjungos (ES) ateities perspektyvas, transatlantinius santykius.

Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus teigimu, Baltijos šalių premjerai laikosi vieningos pozicijos dėl radikaliai pasikeitusios saugumo situacijos regione. „Saugumo situacija regione išlieka įtempta, todėl glaudesnis bendradarbiavimas saugumo srityje tarp Baltijos šalių yra būtinas. Kaip niekada svarbus yra ir nuolatinis NATO buvimas regione. Mes pasitikime savo partneriais“, – sakė Lietuvos Vyriausybės vadovas.

Palietus temą apie energetinį saugumą, Estijos premjeras Taavi Roivas ir Latvijos Vyriausybės vadovė Laimdota Straujuma palankiai įvertino Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą, kuris, pasak jų, pavojaus atveju taptų alternatyviu dujų tiekimo šaltiniu visoms trims Baltijos šalims.

Kalbantis apie trišalius santykius, Baltijos šalių Ministrai Pirmininkai pažymėjo būtinybę palengvinti bendradarbiavimą gyventojams ir verslui sukuriant tarpvalstybinius elektroninio parašo ir elektroninio dokumento formatus. Pokalbyje akcentuota, kad jau pasiekti apčiuopiami rezultatai šioje srityje – Latvijos piliečiai su savo nacionalinėje kortelėje esančiu kvalifikuotu elektroninio parašo sertifikatu gali pasirašyti elektroninį dokumentą, atitinkantį Lietuvos reikalavimus ir teikti juos Lietuvos institucijoms, kaip ir Lietuvos piliečiai sukurti elektroninius dokumentus, atitinkančius Latvijos reikalavimus, ir teikti juos Latvijos institucijoms.

Susitikimo metu Baltijos šalių premjerai taip pat pasveikino bendros „Rail Baltica“ įmonės įkūrimą. Planuojama dar iki 2015 m. vasario pabaigos pateikti paraišką Europos infrastruktūros tinklų priemonės fondui (CEF) dėl projekto finansavimo.

Toliau kalbėdami apie EK investicijų plano pasiūlymus, premjerai išskyrė poreikį ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui bendrijoje. Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus teigimu, Lietuva yra galutiniame pasirengimo prisijungimui prie euro zonos nuo 2015 sausio 1-osios etape. „Euras suteiks papildomų galimybių ir paskatins toliau plėtoti verslą“, – sakė premjeras.

Lietuvos Vyriausybės vadovas pažymėjo, jog kitais metais Lietuva perims pirmininkavimą BMT. Atsižvelgdami į dabartinę geopolitinę situaciją ir bendrus Baltijos šalių interesus, Lietuvos pirmininkavimo metu daugiausia dėmesio bus skiriama regioniniam saugumui, Rytų partnerystės politikai, Baltijos šalių energetiniam ir informaciniam saugumui.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: