darbopartija.lt archyvo nuotr.

Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylą Vilniaus apygardos teismas toliau nagrinės po savaitės – kitą antradienį. Iki to laiko teismas paprašė proceso dalyvių visus prašymus pateikti raštu.

Antradienį gavusi prašymus teisėjų kolegija spręs, ar juos tenkinti ir kokiais veiksmais reikia papildyti bylos nagrinėjimą.

Besibaigiant nagrinėjimui ir pagarsinus 164 bylos tomuose esančią medžiagą, teismas išklausė 2006 metaus porą slapta įrašytų pokalbių tarp kaltinamosios, tuometinės partijos Marinos Liutkevičienės ir pagrindinės bylos liudytojos Nijolės Steponavičiūtės.

Pokalbyje girdėti frazės, “kada buvo įnešta”, vyksta pokalbis dėl partijos nario mokesčio forminimo.

Teisme dar prieš posėdį buvo sumontuota garso įrašų perklausymo aparatūra. Prie bylos yra pridėti slapta užfiksuoti telefoniniai pagrindinės bylos liudytojos N. Steponavičiūtės, kaltinamosios Seimo narės Vitalijos Vonžutaitės pokalbiai. Viktoras Uspaskichas nepageidavo klausytis byloje esančių įrašų, nes jo paties pokalbių byloje nėra. Kiti kaltinamieji taip pat nepageidavo, kad teisme būtų klausomasi jų slapta įrašytų pokalbių. Šie pokalbiai teisme nebuvo klausomi. Prokuroras V.Verseckas sako, kad šie pokalbiai yra bylos dalis ir jais taip įrodinėjama kaltė, atskleidžia bylos faktines aplinkybes.

Teisme antradienį taip pat buvo paskelbtos išslaptintos ir iš dalies išslaptintos Vilniaus apygardos teismo teisėjų nutartys, suteikusios teisę specialiosioms tarnyboms pasiklausyti su Darbo partija susijusių asmenų pokalbių.

Kreipimesi į teismą tuometinis generalinis prokuroras nurodė, jog būtina atlikti bendrovės “Kartonas” direktoriaus Romo Ruškulio sekimą telekomunikacijos tinklais dėl galimo šnipinėjimo ir galimo dalyvavimo žvalgybinėje veikloje prieš Lietuvą. Teismo taip pat buvo prašyta leisti stebėti Antaną Kairaitį, pareigūnai aiškinosi, ar šis asmuo nešnipinėja.

Teismas buvo sankcionavęs ir V.Vonžutaitės telefoninių pokalbių kontrolę. Pareigūnai įtarė, kad Darbo partijos narė galimai neteisėtai yra įgijusi lėšų organizuojant lošimų verslą.

Vienas šios bylos kaltinamųjų Darbo partijos vadovas parlamentaras V.Uspaskichas savo ruožtu teigė duosiantis parodymus bylą nagrinėjančiam Vilniaus apygardos teismui.

“Gerbiamieji, jūs iš pradžių išklausykite mano parodymus, o paskui tik baigiamosios kalbos”, – per posėdžio pertrauką žurnalistams antradienį sakė V.Uspaskichas.

V.Uspaskichas žurnalistus tikino, kad nuo teismo nesislėps ir niekur nebėgs, ir dabar važinėjantis po pasaulį ir sugrįžtantis atgal į lietuvą, kur vyksta teismo procesas.

“Neseniai buvau Dubajuje, užvakar grįžau iš mamos”, – sakė V.Uspaskichas. Politiko mama gyvena Rusijos šiaurėje. Politikui yra paskirtas pusės milijono litų piniginis užstatas.

Posėdžio pradžioje antradienį kaltinamasis V.Uspaskichas ir jo gynėjai prašė teismo daryti pertrauką ir leisti vykti kartu su Seimo delegacija į Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją.

V.Uspaskichas ir jo advokatai bandė teismui įrodyti, kad šios asamblėjos sesijų metu galioja teisinis imunitetas, todėl prieš Seimo narį dabar procesas vykti negali, ir siūlė pertrauką iki sausio 25 dienos.

“Turime teisės aktą, kuris skelbia, kad ką šiandien darysime, viskas bus neteisėta”, – sakė advokatas Vytautas Sviderskis.

Prokuroras Saulius Verseckas šiam prašymui prieštaravo.

“Nenoriu sutikti, kad šioje situacijoje naudojasi imunitetu, kaip Seimo narys išrinktas. Kaip žinia, Seimas davė sutikimą patraukti baudžiamojon atsakomybėn”, – sakė S.Verseckas.

Teismas V.Uspaskicho prašymą atmetė, teigdamas, kad teisės aktuose yra aiškiai parašyta, kad imunitetas taikomas vykstant į kelionę ar iš jos. Tuo tarpu V.Uspaskichas atvyko į posėdį ir nėra kelionėje.

Teismo neskundžiama protokolinė nutartis papiktino advokatus, V.Sviderskis pareiškė, kad šis posėdis bus neteisėtas ir pageidavo, kad šie jo žodžiai būtų įrašyti į posėdžio protokolą.

“Kaltinamieji turi gynėjus, gynėjai ieško būdų, kaip tą procesą atitolinti, taip aš suprantu. Jūs išvadas padarysite, ar tai vilkinimas, ar ne. Jie turi teisę teikti tokius prašymus, teismas privalo juos spręsti”, – žurnalistams po posėdžio sakė prokuroras.

Anksteniuose posėdžiuose paskelbta specialisto išvada, kad Darbo partija 2004-2006 metais galėjo neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų.

Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas, Seimo pirmasis vicepirmininkas Vytautas Gapšys, Seimo narė V.Vonžutaitė Vilniaus apygardos teisme teisiami dėl to, kad eidami vadovaujančias pareigas Darbo partijoje nuo 2004 iki 2006 metų Vilniuje organizavo apgaulingą partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Šioje byloje be minėtų trijų parlamentarų kaltinama pati Darbo partija ir buvusi jos finansininkė Marina Liutkevičienė.

Praėjusių metų spalio 26 dieną prokuroras S.Verseckas pateikė prašymą teismui kaltinimus perkvalifikuoti į sukčiavimą.

Prokuroras yra skelbęs, kad 2004-2006 metais partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.

Darbo partijos atstovai kategoriškai atmeta kaltinimus ir bylą sako esant politine.

Darbo partijos byla teismą pasiekė dar 2008 balandžio 14 dieną ir nuo to laiko nagrinėjama su didelėmis pertraukomis.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: