© Stock.xchng archyvo nuotr.

Per ateinančius trejus metus Lietuvos įmonėse apdorojamų, saugojamų ir siunčiamų duomenų kiekis smarkiai išaugs, todėl jau dabar dauguma bendrovių vadovų planuoja investuoti į informacinių technologijų (IT) plėtrą.

Tokias tendencijas atskleidė pirmaujančių Lietuvos įmonių IT vadovų apklausa, kurią atliko IT ir telekomunikacijų bendrovė „Technologijų ir inovacijų centras“.

Tyrimo rezultatai parodė, kad net keturi iš penkių apklaustų vadovų prognozuoja itin spartų duomenų kiekio augimą. 45 proc. vadovų mano, kad per ateinančius trejus metus apdorojamų, saugojamų ir siunčiamų duomenų kiekis jų įmonėje išaugs dvigubai ar dar daugiau, o 41 proc. vadovų prognozuoja, kad duomenų kiekis augs 40-80 proc. Tik 9 proc. apklaustųjų tikino, kad per ateinančius trejus metus duomenų kiekis jų įmonėje didės nežymiai arba visai nedidės.

„Lietuvos įmonių vadovų apklausos rezultatai pernelyg nesiskiria nuo tarptautinių tendencijų – duomenų kiekiai sparčiai auga daugelyje ūkio sektorių. Informacija versle tampa svarbesnė verslo sėkmei, todėl vis daugiau įmonių kaupia ir analizuoja klientų, pirkėjų duomenis. Be to, dėl besikeičiančių įstatymų įmonės turi klientų duomenis saugoti ilgiau ir garantuoti jų saugumą, todėl reikalingi duomenų dubliavimo sprendimai. Galiausiai, daugėja interneto vartotojų ir jie kuria bei tarpusavyje dalijasi daugiau skaitmeninio turinio – jei anksčiau vyravo tekstiniai duomenys, tai dabar vis daugiau saugoma paveikslėlių, vaizdo ir garso įrašų“, – komentavo „Technologijų ir inovacijų centro“ Paslaugų vystymo vadovas Edvinas Bakanas.

Verslas pasirengęs investuoti

Tyrimas taip pat parodė, kad didėjant duomenų kiekiams, įmonės planuoja skirti lėšų IT ir telekomunikacijų plėtrai. Net 77 proc. įmonių vadovų pažymėjo, kad artimiausiais metais daugiau investuos į IT ir telekomunikacijų plėtrą ir tik 14 proc. respondentų to daryti neketina.

„Įmonės IT investicijas nukreips dviem kryptimis – investuos į nuosavą infrastruktūrą ir pirks vis daugiau debesų kompiuterijos paslaugų. Šiemet įmonės didins investicijas duomenų sprendimams – talpesnėms duomenų saugykloms, greitesniam duomenų perdavimui, taip pat galingesniems serveriams, kurie galės apdoroti, analizuoti didelius duomenų kiekius ir pateikti įžvalgas. Be to, įmonės turės investuoti į duomenų saugumą – tiek juos saugant, tiek perduodant – t.y. į duomenų centrus, dubliavimo sprendimus, saugesnes ryšio linijas“, – teigė E. Bakanas.

Duomenys ir IT – kritiškai svarbu

„Technologijų ir inovacijų centro“ tyrimas parodė, kad vis daugiau vadovų įvertina duomenų svarbą sėkmingai įmonės veiklai. Pavyzdžiui, 68 proc. vadovų mano, kad duomenų saugumas (konfidencialumo ir duomenų išsaugojimo prasme) yra kritiškai svarbus, nes saugomi duomenys yra itin konfidencialūs ir ginami įstatymo (pvz., asmens duomenys), o atgaminti prarastus duomenis yra labai brangu arba neįmanoma. Dar 32 proc. vadovų duomenų saugumas yra svarbu, nes duomenys yra konfidencialūs, o atgaminti prarastus duomenis įmonei kainuotų papildomai.

Tyrimas parodė, kad itin svarbi ir techninė įranga. Net 73 proc. vadovų įsitikinę, kad nepertraukiamas serverių darbas įmonei kritiškai svarbus – kiekviena prastovos sekundė gresia nuostoliais. Dar 27 proc. apklaustųjų pareiškė, kad nepertraukiamas serverių darbas svarbus, tačiau kelios ar keliolika minučių prastovos per mėnesį nieko nepakeistų.

Paprašius įvertinti, kiek jų įmonei svarbus stabilus duomenų perdavimo ryšys, 68 proc. respondentų pabrėžė, kad stabilumas yra kritiškai svarbus, o dar 27 proc., kad stabilus duomenų perdavimas svarbus, tačiau nebūtų problemų, jei pasitaikytų nedidelių sutrikimų.

Keletas įdomesnių faktų apie Lietuvos įmonių IT technologijų naudojimą:

Didžioji dalis (41 proc.) apklaustų įmonių saugo virš 10 terabaitų (TB) duomenų, dar 23 proc. – 1-10 TB, o 23 proc. – iki 1 TB duomenų.

Dauguma apklaustų įmonių (41 proc.) turi daugiau nei 20 fizinių serverių (saugyklų), 36 proc. – 5-20 serverius (saugyklas), o likusios įmonės (23 proc.) – iki 5 serverių (saugyklų).

Daugiau nei pusė įmonių (58 proc.) teigė, kad turi informacijos dubliavimo („back-up“) programinę įrangą ir infrastruktūrą.

Po 16 proc. apklaustų įmonių teigė, kad informaciją saugo išoriniuose diskuose arba naudojasi kitų tiekėjų sprendimais. Informacijos nedubliuoja tik 3 proc. apklaustų įmonių.

Daugiau nei trečdalis apklaustų įmonių (36 proc.) informaciją laiko nuosavame duomenų centre, kiek mažiau (28 proc.) duomenų centre, kurį administruoja trečia šalis, o dar 17 proc. perka duomenų kompiuterijos paslaugas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: