(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje Kauno miestui pristatė testinį projektą „Išjunk!”, kuriuo Lietuvos gyventojai skatinami taupyti elektros energiją buityje. Projektą sudaro edukacinė elektros energijos taupymo paroda bei internetinė elektros energijos taupymo skaičiuoklė. Projekto „Išjunk“ tikslas – pateikti žmonėms konkrečių praktinių patarimų apie galimybes sumažinti elektros vartojimą, tokiu būdu sutaupyti ir prisidėti prie kovos su klimato kaita.

Projekto „Išjunk!” simbolis – iki raudonumo įkaitęs elektros kištukas, tarsi simbolizuojantis be reikalo elektros lizde laikomo kištuko protestą. Edukacinėje parodoje pateikiami patarimai, kaip pakeitus elgesį su dažniausiai buityje naudojamais elektros prietaisais jie suvartotų žymiai mažiau elektros. Sausio 18-19 dienomis paroda eksponuojama Griunvaldo alėjoje Kaune, o vėliau bus perkelta į Kauno Akropolį, kur parodą bus galima pamatyti iki vasario vidurio.

„Jei prietaiso kištukas yra įjungtas į elektros lizdą, vadinasi šis prietaisas jau naudoja elektrą. Net stalinė lempa, palikta įjungta į lizdą, sunaudoja 0,01 W energijos. Tik ištraukę iš lizdo elektros kištuką galime būti tikri, kad prietaisas elektros nebenaudoja“, – teigia VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ aplinkosaugos ekspertas Justinas Kilpys.

Projekto organizatoriai tikisi atkreipti vartotojų dėmesį į elektros energijos švaistymą suteikdami galimybę suskaičiuoti, kiek pinigų yra išleidžiama veltui. Šiuo tikslu sukurta speciali elektros energijos taupymo skaičiuoklė http://ec.europa.eu/lietuva/news_hp/news/apie_skaiciuokle_lt.htm, kurioje interneto vartotojai gali paskaičiuoti, kiek galima sutaupyti keičiant kasdieninius įpročius.

Didelė dalis Lietuvos gyventojų neskiria dėmesio elektros energijos suvartojimo mažinimui, tą rodo tyrimai. 2008 m. atlikto tyrimo, kuriuo buvo siekiama nustatyti ES šalių gyventojų požiūrį į klimato kaitos problemą, duomenimis 60 proc. mūsų šalies gyventojų nieko nedaro, kad sumažintų elektros energijos suvartojimą namuose. 63 proc. Lietuvos gyventojų patys asmeniškai nesiima veiksmų, kurie padėtų kovoti su klimato kaita.

Įgyvendindama projektą „Išjunk“ ir pristatydama elektros taupymo parodą, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje skleidžia informaciją apie energijos taupymo galimybes ir naudą gamtai bei pačiam žmogui.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: